Ihana maa?

Silmät auki

Hei!

Matkailijat, ottakaa matkaillessanne nyt ihmeessä puheeksi eläinten olot! Ja boikotoikaa kidutuksella tuotettuja hyödykkeitä! Ihmisten tietoisuutta tulisi jokaisen parantaa!

Kiinassa ainakin turkiseläimiä (muiden lisäksi) kidutetaan sadistisesti, NYLJETÄÄN ELÄVÄLTÄ ihan järkiään jne! Lisänä myös kidutetut karhut jne jne. Järkyttävää että tällaista voi tapahtua eikä suurta osaa ihmisiä varmaankaan edes kiinnosta! Vai eikö haluta tietää?

Muuten, Suomi kuljettaa sinne eläviä eläimiä elävältä nyljettäviksi... (!)

Olisiko niin hirveän iso vaiva lopettaa eläimet etukäteen? Vai onko heillä joku sadistinen fiksaatio saada kiduttaa? Luulisi, ettei se turkis siitä muutu jos eläimeltä otettaisiin ensin henki pois, eipähän yrittäisi pyristellä vastaankaan. Voi kiesus!

Tuskin kuitenkaan voi yleistää kaikkien kiinalaisten olevan sairaita sadisteja, mutta sellaisen kuvan kansakunta itsestään antaa, kun julki tulee tällaisia. Muka nykyaikainen valtio, voi hevon pee! #¤

Linkkejäkin olisi järkyttäviin videoihin, mutta en nyt viitsi edes laittaa tähän, niin karmeaa katsottavaa ovat! Vai olisiko se ainoa keino saada ihmiset tajuamaan?

8

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elwiira

      "Muuten, Suomi kuljettaa sinne eläviä eläimiä elävältä nyljettäviksi... (!)"

      Voisitko kertoa, mistä tietosi voi varmistaa todeksi, että Suomi kuljettaa turkiseläimet elävänä Kiinaan.

      • Tuomas_Sh

        Sanoisin että kyseesää on ylitsepääsemätön logistinen ongelma noin jo karanteenienkin puolesta. Myös kuljetuskustannukset noussevat kohtuullisesti elävää rahdatessa.


      • Silmät auki
        Tuomas_Sh kirjoitti:

        Sanoisin että kyseesää on ylitsepääsemätön logistinen ongelma noin jo karanteenienkin puolesta. Myös kuljetuskustannukset noussevat kohtuullisesti elävää rahdatessa.

        http://www.animalia.fi/Default.aspx?tabid=2695

        Muuallakin on tuosta ollut juttua, mutta äkkiseltään ainakin tuossa yksi linkki. Ainakin Aeroflot kuljettaa näitä eläimiä.

        Myös turkistarhaajien liitto (meniköhän nimi nyt ihan oikein) on myöntänyt ongelman, mutta ei tee asialle mitään.


      • turkiseläimiä viedään

        Kiinaan siitoseläimiksi.
        Kuollut eläin ei oikein sovellu siitokseen.


    • --->

      Kyllähän se maana on ihan hieno mutta ne tavat ja keinot justiinsa eläinten (ja ihmisten) kohtelussa eivät ole hyväksyttäviä.

      Olen tietoinen näistä sappikarhuista ja koirien syömisistä ja kuoliaaksi hakkaamisista ym. mutta ei kai noi oikein voi maata boikotoimalla vaikuttaa. Pitäisi keksi muita keinoja....

    • Ari

      Suomalaiset virkamiehet pitävät Kiinalaisia eläiminä, joilla ei ole mitään ihmisarvoa eikä oikeuksia. Näin ainakin Shangahain Suomen konsulaatin väki. Ne veloittaa viisumin hakemisesta kymmeniä euroja ja eväävät viisumin ilman mitään perusteita. Näin tehdään, vaikka henkilöillä on kaikki paperit kunnossa.

      kannattaskohan konsulaatin ovelle laittaa kyltti, että Kinuskeja ei haluta Suomeen, Suomi on tarkoitettu vain paremmille ihmisille. t. arjalaista rotua edustava konsulaatin väki.

    • ????

      Siellä Kiinassa kuolee yli 5000 kaivosmiestä joka vuosi onnettomuuksissa ja sinä keuhkoat jotain eläinten oikeuksista.

      Puhumattakaan siitä, että jos sinulla ei ole varaa lääkärin palveluihin, niin sinä vain yksinkertaisesti kuolet pois. Ei kiinassa ole Suomen kaltaista terveyden hoitoa. Tässä jokin aikaa sitten asiasta oli juttua telkkarissa, täytyy sanoa että meinasi tulla tippa linssiin.

    • Justin Case

      Mitenhköhän helve_tissä tämä topicci liittyy matkailuun? Menisit saarnaamaan niille hihhuleille, joita kiinnostaa. Ketään vi_ttuakaan kiinnosta sun itkemiset. Jos vaikka menisit niitä puita pan_emaan tai nuss_imaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5660
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      190
      4609
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4112
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      55
      3617
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3571
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3338
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3261
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      45
      3125
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2810
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe