Sadan vuoden yksinäisyys

Saara

Viime yönä sain päätökseen Gabriel Garcia Marguezin kirjan "Sadan vuoden yksinäisyys". Olin vaikuttunut. Kirja pyöri mielessäni koko ajan. Lopetus oli uskomaton. Onko kukaan muu lukenut kyseistä kirjaa? Tai muuta kyseisen kirjailijan tuotantoa? Haluaisin kuulla muiden kommentteja.

8

669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukenut

      Hänen uusin teoksensa on tuon niminen. Inhorealismia Ciudad Trujillon varjolla vallasta ja sen voimasta. Ei silti mikään historiallinen dokumentti, sisältää tarinan siinä ohella.

      • viltteri

        Vuohen juhla on kylläkin Mario Vargas Llosan kirja.


    • vilma

      Muita Marquezin kirjoja olen lukenut Rakkautta koleran aikaan, Kukapa everstille kirjoittaisi, Pelon hetki, Rojumyrsky sekä Rakkaudesta ja muista riivaajista. Kaikki olleet hyviä lukukokemuksia, vaikka Sadan vuoden yksinäisyys onkin mielestäni paras. Suosittelen.

    • moxu

      100 vuoden yksinäisyys on vaikea kirja. Olin joskus aloittanut sen lukemisen, enkä ollut päässyt kovinkaan pitkälle. Tuntui vaikealta.
      Sitten tuli viime kevät ja Turun Kaupunginteatteri sai teoksen historiallisen maailmankantaesitysoikeuden G-M:n tunnetusti hankalalta agentilta. Loistava nelituntinen näytelmä avasi patoja tekstin ympäriltä ja menneenä kesänä luin sen romaanina muutamassa päivässä. Kumpi oli vaikuttavampi kokonaisuus, on vaikea sanoa, mutta totta on, että ilman näytelmää tuoreessa muistissa tuskin olisin jaksanut aloittaa tuota tiiliskiviromskua uudelleen.

    • Saara

      Tällä viikolla olen ehtinyt lukea
      - Kuulutetun kuoleman kronikan
      ja
      - Rakkautta koleran aikaan.

      Janoan lisää.

    • Anonyymi

      yliarvostettu ja naurettavan lapsellinen kirja

    • Anonyymi

      Olen lukenut kirjan joskus 30 vuotta sitten enkä juurikaan tykännyt innostunut siitä, tylsähön se oli , mutta luin silti, huonompiakin olen toki lukenut.

    • Anonyymi

      Luin Sadan vuoden yksinäisyyden jo muutama vuosikymmen sitten. Olen myös lukenut Kuulutetun kuoleman kronikan, Mama Granden hautajaiset, Kukapa everstille kirjoittaisi, Pelon hetken, Haaksirikkoisen tarinan. Kaikki hyviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe