pihanmurmeksi kun se on kivan näköistä eikä mökin pihassa huuda koko ajan leikkaamaan. Valkoapila myös kukkii kauniisti ja on sopivan matalakasvuinen.
Voisko joku kertoa kokemuksia ja tietoa: miten maanparannus ja lannoitusaineita tarvitsee? Apulantaa, kalkkia, mitä?
Paikalla on nyt kylvettynä aloittanut ruohikko, syrjäyttääkö apila sen vai onko se myllättävä nurin ensin?
Tarviiko paljon vettä ja siis kastelua? Ei ole ongelma, kun on pumput ja järvi vieressä, mutta lotraanko märäksi joka ilta vai kastelenko kerran viikossa alkuvaiheessa?
Mistä sais halvalla hyvää siementä? alue on aika iso, 1500 neliön luokkaa, ja siemenkulutus melkoinen.
Apilaa ajattelin laittaa
4
5717
Vastaukset
- pms68
apilan siemen on kallista sen voi alkuun jo sanoa. Nurmikkoon ei vaan tarvita kuin sinne tänne alueita joille sitä kylvät lyhyeksi leikatun nurmikon sekaan ja se hoitaa itse leviämisen.
- S.artsa
Apilanurmi on kivan tuntuinen ja kauniskin,kukkivanakin nätti...mutta juuri kukinnan aikaan et sitten kävele rauhassa ainakaan paljain jaloin! Houkuttelee ampiaiset ja mehiläiset ym.herhiläiset paikalle. Olenkin vahingoista viisastuneena leikannut kukat alas melkein hetikun ne ilmestyvät. On joskus ollut jalkapohjat usemmankin piston kohteena ja meillä kuitenkin on myös lemmikkejä,joiden suojelemiseksi yritetään häätää ylimääräiset pistiäiset pois.
- torvi
Tästä tulikin mieleeni apilan levittäminen.asiasta ollaan kahta mieltä miten sen saa leviämään.toiset sitä mieltä että antaa kukkien siementää(tosi ruma nurmikko kauan) ja minä kyllä sitä mieltä että voi leikata ,leviää hullun lailla juuresta päin ,olen sen todennut kukkamaita kitkiessä, kuinka parissa päivässä on nurmikolta sysännyt itseensä kukkamaahan.Mikähän teidän kanta on?
- Apila.
torvi kirjoitti:
Tästä tulikin mieleeni apilan levittäminen.asiasta ollaan kahta mieltä miten sen saa leviämään.toiset sitä mieltä että antaa kukkien siementää(tosi ruma nurmikko kauan) ja minä kyllä sitä mieltä että voi leikata ,leviää hullun lailla juuresta päin ,olen sen todennut kukkamaita kitkiessä, kuinka parissa päivässä on nurmikolta sysännyt itseensä kukkamaahan.Mikähän teidän kanta on?
Apila levinnyt nurmikkomme joukkoon naapurin puolelta. Ihan kaunis on kukkiessaan, ja tuoksu on aika huumaava...oikea kesän tuoksu! Pörriäisiä vetää puoleensa, joten aika usein leikkaamme nurmen. Siis se leviää ihan hyvin vaikkei anneta kukkia.
Ja leviää tehokkaasti muuten: rikkaruohot eivät pääse kasvamaan kuorikkeen alta, mutta apila kyllä "kiipeää" kuorikkeen yli! Jotain ihme rönsyjä sillä on... Oletteko muut huomanneet, että sateella apilanurmi on liukkaampi kuin ruohonurmi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4217328Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai926126Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2075602Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi894339Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r224243Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse664060Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673568Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta943523HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok723481Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava213474