pihanmurmeksi kun se on kivan näköistä eikä mökin pihassa huuda koko ajan leikkaamaan. Valkoapila myös kukkii kauniisti ja on sopivan matalakasvuinen.
Voisko joku kertoa kokemuksia ja tietoa: miten maanparannus ja lannoitusaineita tarvitsee? Apulantaa, kalkkia, mitä?
Paikalla on nyt kylvettynä aloittanut ruohikko, syrjäyttääkö apila sen vai onko se myllättävä nurin ensin?
Tarviiko paljon vettä ja siis kastelua? Ei ole ongelma, kun on pumput ja järvi vieressä, mutta lotraanko märäksi joka ilta vai kastelenko kerran viikossa alkuvaiheessa?
Mistä sais halvalla hyvää siementä? alue on aika iso, 1500 neliön luokkaa, ja siemenkulutus melkoinen.
Apilaa ajattelin laittaa
4
5268
Vastaukset
- pms68
apilan siemen on kallista sen voi alkuun jo sanoa. Nurmikkoon ei vaan tarvita kuin sinne tänne alueita joille sitä kylvät lyhyeksi leikatun nurmikon sekaan ja se hoitaa itse leviämisen.
- S.artsa
Apilanurmi on kivan tuntuinen ja kauniskin,kukkivanakin nätti...mutta juuri kukinnan aikaan et sitten kävele rauhassa ainakaan paljain jaloin! Houkuttelee ampiaiset ja mehiläiset ym.herhiläiset paikalle. Olenkin vahingoista viisastuneena leikannut kukat alas melkein hetikun ne ilmestyvät. On joskus ollut jalkapohjat usemmankin piston kohteena ja meillä kuitenkin on myös lemmikkejä,joiden suojelemiseksi yritetään häätää ylimääräiset pistiäiset pois.
- torvi
Tästä tulikin mieleeni apilan levittäminen.asiasta ollaan kahta mieltä miten sen saa leviämään.toiset sitä mieltä että antaa kukkien siementää(tosi ruma nurmikko kauan) ja minä kyllä sitä mieltä että voi leikata ,leviää hullun lailla juuresta päin ,olen sen todennut kukkamaita kitkiessä, kuinka parissa päivässä on nurmikolta sysännyt itseensä kukkamaahan.Mikähän teidän kanta on?
- Apila.
torvi kirjoitti:
Tästä tulikin mieleeni apilan levittäminen.asiasta ollaan kahta mieltä miten sen saa leviämään.toiset sitä mieltä että antaa kukkien siementää(tosi ruma nurmikko kauan) ja minä kyllä sitä mieltä että voi leikata ,leviää hullun lailla juuresta päin ,olen sen todennut kukkamaita kitkiessä, kuinka parissa päivässä on nurmikolta sysännyt itseensä kukkamaahan.Mikähän teidän kanta on?
Apila levinnyt nurmikkomme joukkoon naapurin puolelta. Ihan kaunis on kukkiessaan, ja tuoksu on aika huumaava...oikea kesän tuoksu! Pörriäisiä vetää puoleensa, joten aika usein leikkaamme nurmen. Siis se leviää ihan hyvin vaikkei anneta kukkia.
Ja leviää tehokkaasti muuten: rikkaruohot eivät pääse kasvamaan kuorikkeen alta, mutta apila kyllä "kiipeää" kuorikkeen yli! Jotain ihme rönsyjä sillä on... Oletteko muut huomanneet, että sateella apilanurmi on liukkaampi kuin ruohonurmi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3178103Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne996349Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743673- 702390
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee382386- 392173
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222166Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962014- 831877
- 481575