Kill bill

ohhhoh

hienoja kohtauksia. tylsä juoni, katsoin koska oli niin mukavan maukkaita kohtauksia, enkä nyt tarkoita pelkästään niitä hienoja kungfutaisteluja. Hyvä musiikki. poikkeuksellisia leikkauksia.... mutta viisi tähteä tälle elokuvalle on kyllä liikaa. näyttelijäsuoritukset ovat äärimmäisen huonoja, Michael Madsen ihan ok.

6

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin minäkin Kill Billit näin. Itse asiassa koko juoni on vain viitteellinen tarinantynkä, johon on sitten liitetty erilaisia kohtauksia. Pääpaino onkin sitten näissä kohtauksissa, jotka ovat pääsääntöisesti upeita, aivan huikaisevia.

      Tarantino leikittelee paljon kameralla. Monin paikoin Tarantino harrastaa myös varsin ahkeraa lainaamista, mikä on hänen tapansa osoittaa kunnioitusta omille esikuvilleen. Tätä hän tekee leukaillen ja Kill Billien hauskinta hommaa onkin tunnistaa näitä kohtausvarkauksia muista elokuvista.

      Ei ne tosiaankaan kympin leffoja ole, mutta ysin hyvinkin.

    • Aivan, juoni on olematon, mutta visuaalisuus sitäkin upeampaa. Pidin myös musiikin käytöstä leffassa. Tunnistin ainakin yhden 1960-luvun TV-sarjan tunnarin. Joka tapauksessa elokuva on yksi mieleenpainuvimpia leffakokemuksia. Pidin.

    • totta,kill billissä on tosi paljon hyviä kohtauksia!
      tylsä juoni??no ei todellakaan ole..tarina tässä on tosi hyvä..itseasiassa en muista milloinka ois ollut näin mielenkiintoisia hahmoja ja niiden taustat.. kyl tarantino osaa tehä leffoja tästä sen kyllä huomaa ja kill bill on sen paras leffa. varsinkin loppu puoli on iha helvetin hyvä..parhaita tappelukohtauksia mitä on ikinä ollu! viisitähteä ei todellakaan ole liikaa..ite antaisisin sata tähteä viidestä tälle kuvalle.ja näyttelijät on hyviä mun mielestä..varsinkin se moukarimuija.. yks asia vaa ihmetyttää on se että miten tää elokuva voi olla vaan k15? ku vertaa esim. predatoriin joka on k18,niin tässä on miljoona kertaa raaempi ku predator..päitälentää.. käsiälentää jalkoja revitään silmä päästä irti.. hakataan samuraimiekalla ukkokahtia(se oli tosi hauska kohta!)okei myönnetään ne raaja juttu kohtaukset on yleensä vähä "humoristisia" mut silti aika outoo.. kill bill vol.2 on kyl yks tosi inha kohta..et en muista millo oisin vähä tuntunu pahalta leffaa kattoessa ku se piip(päänäyttelijä) ottaa sen silmälappu naisen toisenkin silmän irti ja astuu paljailla jaloilla sen silmän päälle..se oli äklö!=) mut mahtava leffa(molemmat kill billit) parhaimpia mitä mä olen nähny..kyl menis top3 iha helposti..ja kerranki leffa missä EI ole turhia pakkopulla lääpimisjuttuja ja avuttomia naisia jotka ei osaa ku kompuroida joka kynnykseen ja kiveen ja kirkua..kaikki hahmot jäi hyvin mieleen et tosi mielenkiintosia oli!ja sit pakko sanoo kans et se piirros osuus oli kyl musta tosi hienosti tehty..se oli kyl yks mieleenpainuvimmista kohista..tosin kaikki kohat tässä on mieleenpainuvia..yks harvoista kuvista minkä muistan tosi hyvin..ei ole turhia kohtia..

    • DamienSin

      No sana on vapaa ja niin on maakin. Kill Bill oli erinomainen elokuva. Oliko se "huono näyttelyä" vitsi vai ihan oikea kommentti? Ihan asiallisesti koitan kysyä, koska en voisi olla enempää eri mieltä.

    • UmaCura

      on kevyesti yksi aikamme yliarvostetuimmista ohjaajista. Ei oo pulp fiktionin jälkeen tehny oikeastaan mitään hyvää.
      Kill Billit oli kyll ihan jees tollaisena tyylipaukkuna, mutta täytyy kyllä yhtyä siihen että juoni oli tosi köyhä. Petetty kostaa. Ei enää yksinkertaisempaa vois olla. Ja sitten siitä saatu 5 tuntia matskua.
      Taistelukohdat oli hollywood leffaksi ihan jees, jopa kärkeä, mutta verrattaen esim. aasialaisiin niin ei kyllä mistään kotoisin.
      Kakkosen haudasta pakenemiskohta hakee vertaistaan typeryydessä. Se oli niin hölmä, että ihan raivoistuin.
      Näyttelijät oli hyviä. Tai no Thurmanista paha sanoa, kun se on samanalainen aina, että siihen nähden ihan hyvä oli hänkin. Varsinkin Carradine oli niin karismaattinen, että meinasin aivan homoutua.
      Samoin Kill Bill vol2 on noin 40 minuuttia liian pitkä.

      • dgf

        kill billit on ihan täyttä paskaa. kannattaa ennemmin ostaa soundtracki ja kuunnella sitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2547
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      98
      1815
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1809
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1557
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      140
      1157
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1041
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe