Onko kukaan ostanut verkkokauppa.com:ista tarjouksessa olevaa alle tonnin 32 lcd....onko soiva???
Saako gigantista halvemmalla laatu töllöä....
Saako gigantista halvemmalla laatu töllöä....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyl se soi, mut halvemmal pääset kun hankit ihan soivan radion. ;)
Verkkokauppa.com on todella kallis sen jälkeen kun muutti uusiin tiloihin, toki siellä on välillä ihan hyviäkin tarjouksia, mut yleinen hintataso kallis.
Kyl Gigantista saa halvemmalla, ei se oli suuri vaiva vertailla hintoja. Kannattaa kyl vertailla ihan muitakin liikkeit kuin noita kahta.
Esim SAMSUNG LE32R72B
Gigantista: 1350€
Verkkokaup: 1561.90€
Pixmania: 1211€
Joten pienellä vertailulla säästöä yli 300€. Tuo Gigantin hinta heidän nettikaupasta joten suoraan liikkeestä pystyy tinkimään tai mankuu kaapeleit jne... mukaan joten varsin kilpailukykynen tuon Pixmanian kans. Saksalaisissa liikkeissä tuota mallia saisi 1074,99€
Ilmeisesti tarkoitat ViewSonic N3260w joka on 998.90€. Saksassa sama 830,94€. Joten ei mistään tarjouksesta voida puhua norm hinta.
Itse en ostaisi tuota tarjous telkkua, ennemmin säästät hieman ja ostat vaikka Samsungin. Myös Sonylla on hyviä malleja (KDL-32S2000 ja KDL-32V2000), mut ne ovat hieman hinnakkaampia.
Telkkuhan on pitka aikanen sijoituskohde, joten myöhemmin alkaa harmittaa jos muutaman euron säästön takia ostaa huonon.
http://www.hifilehti.fi/lehti/ Siel on vertailu tuosta ViewSonicista, eikä paljoa kehuja saanut.
http://www.hifilehti.fi/hifijatkot/default.aspx?ff=189&d=56479&f=195#anchor261095
Joo-o....tuntuu olevan aika massatuotanto telkku tuo viewsonaari.....Jännä et philips eikä sony saanut mitään loisto arvosteluja myöslään?? onko joku lukenu koko jutun hifi-lehestä...siinä vissiin enemmän ku tossa??
Lcd:n ongelma kuvan huonoudesta poistuu ilmeisesti kun paiskaa digi-poksin kautta kuvan ruudulle.....analogia ei toimi kunnolla.....kait...pitää siis ostaa se perk....poksikin....
Kuten Hifilehden sivu toteaa *Tarjoamme netissä lisätietoa ja -kuvia lehdessä julkaistuihin juttuihin.* Joten tuolla Hifijatkoilla on tarkotus täydentää lehden testiä, joten lehti kannattaa lukasta läpi.
Ja omasta mielestäni Sonya kehutaan noissa hifijatkoissakin. Toki pelkästään niiden lukemisel saa ihan eri käsityksen. Tuo Sony on voittanut monia testejä kuten MikroPC jne... joten ei se huonolaite ole.
Tuo Sony sisältää itsessään digivirittimen joten boksin osto ei ole pakollinen, mut suositeltava varsinkin jos tallentavan ostaa.
Ja kannattaa mennä liikkeeseen katsomaan laitteiden kuvanlaatua ja vertailla halpaa ja kalliimpaa vierekkäin niin niiden eron todellakin huomaa.
Itse en Philipsiä ostaisi. Toki Philips on periaatteessa ihan ok (jos saa kestävän ja toimivan yksilön), mutta nykyään laatu on huonontunut joten viallisia laitteita tulee paljon, ja takuu heillä ei todellakaan pelaa. Lukaseppas vaikka http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/ ja dvdplazan foorumeilta myös löytyy ongelmia Philipsin takuun/huollon kans.
Löytyy täältä taloudesta Philipsin 17V pesukone jota todellakin on käytetty, ja toimii vieläkin ongelmitta. Voi kun Philipsin laitteiden kestävyys olis nykyään tota.
Kiitokset vinkeistä...Gigantti tarjoaa 1499€ KDL-32S2000 joten 500 eroa viewsonikkiin...niin no sijoitus kyllä...miten toi mainitsemasi pixmania....En löytänyt missä maassa tää toimii..Saksa??...Onko kyseinen pulju vain "verkkokauppa"?
Joo ostan sen hifi-lehen....tosin jos puoleentoista tonttuun saa ton SONY:n tykin niin eitkait täs enempiä kannata miettiä. Ainut on kyllä toi integroitu digipoksi....mikään sisäänrakennettu ei ole koskaan ollut "loistava"...(vertaa telkut joissa oli VHS kiinteenä).....
Itse olin kyllä ajatellut ostaa poksin ensivuoden elokuussa juuri ennen kuin kuva rupiaa häviämään koska vuosi elämässä on valovuosi tekniikassa. Olen kuullut ja nähnyt paljon "bugeja" näissä nyky pokseissa....
"Jännä et philips eikä sony saanut mitään loisto arvosteluja myöslään?"
Sony voitti tuon testin.
"miten toi mainitsemasi pixmania....En löytänyt missä maassa tää toimii..Saksa??...Onko kyseinen pulju vain "verkkokauppa"?"
Jep, Pixmania on saksalainen verkkokauppa, juttujen perusteella ihan luotettava sellainen (omaa kokemusta ei ole). Jos tuota Sonya tekee mieli niin Gigantin (netti)hinta on kuitenkin sen verran edullinen, että itse tilaisin sieltä - ja itseasiassa niin juuri teinkin pari tuntia sitten. 30pv palautusoikeus on kova juttu jos vaikka sattuu telkussa olemaan kuollut pikseli, jota takuu ei aina korvaa.
Tuosta Viewsonicista, sitä on kehuttu hinta/laatu-suhteeltaan loistavaksi, eli hyvä valinta sekin. Mutta jos rahaa on 500€ enemmän tuhlattavaksi niin uskon että tuo Sony tarjoaa kyllä sen rahan edestä lisäherkkuja ja parempaa kuvanlaatua.
"mikään sisäänrakennettu ei ole koskaan ollut 'loistava'"
Niin no, ennen kaikissa telkuissa oli analogiviritin sisäänrakennettuna, eikä siinä kukaan nähnyt mitään ongelmaa. Miksi digivirittimen pitäisi olla ulkoinen?
*"miten toi mainitsemasi pixmania....En löytänyt missä maassa tää toimii..Saksa??...Onko kyseinen pulju vain "verkkokauppa"?"
Jep, Pixmania on saksalainen verkkokauppa*
Olen hieman erimieltä, Pixmania on Ranskalainen nettikauppa. Ainakin pääpaikka siel on. Pixmanialla on usean kieliset sivut ja asiakaspalvelua myös näillä kielillä, joten periaatteessa tuo on yhtä suomalainen kuin Giganttikin. Jos ongelmia tulee niin paikallispuhelun hinnal voi soittaa asiakaspalveluun.
Pixmania on mielestäni vain nettikauppa, eikä ole mitään kiinteää liikettä missään maassa, tosin en ole ihan varma tästä. Kuitenkin kyseessä on todella iso nettikauppa ja luotettava sellainen. Päihittää suomalaiset liikkeet toimitusnopeudessa menentullen jos tavaraa varastos.
*Jos tuota Sonya tekee mieli niin Gigantin (netti)hinta on kuitenkin sen verran edullinen, että itse tilaisin sieltä*
On noissakin hinnoissa tinkaamisen varaa, joten jos siel on Gigantti niin myyjästä riippuen voit saada kunnonkin alennuksen.
Onhan tuo 30pv palautusoikeus ihan hyvä juttu. Mites Sonyn kanssa jos myöhemmin ilmaantuu noita pikseleitä?
Ainakin Samsung vaihdetaan tällöin uuteen.
*Niin no, ennen kaikissa telkuissa oli analogiviritin sisäänrakennettuna, eikä siinä kukaan nähnyt mitään ongelmaa. Miksi digivirittimen pitäisi olla ulkoinen?*
Samaa mieltä, onhan se ihan hyvä juttu, et telkussakin on digiviritin vaik alkeellinen onkin. Joillekkin tuo viritin riittää, keille ei niin ostaa Tobbyn tai muun vastaavan.
Digiviritin on hieman eriasia kuin videot, ilman videota kun pärjää ilman digiviritintä ei, kun analogilähetyksen loppuu koht.
Ei telkkun sisään kannata mitään Tobbya vastaavaa boksia laittaa, kun nostaa laitteen hintaa ja tekniikka kehittyy nopeasti boksien osalta.
Kannattaa vilkast http://www.idealo.de/ Saksan hintavertailu. Kotimaan hintoja löytää http://www.vertaa.fi joskin ei kaikkia telkku malleja.
Taulu-tv:tä ostaessa kannattaa lukea jokin tekniikkaa käsittelevä lehtiartikkeli vaikka HiFi:stä tai TM:stä, jotta osaa kiinnittää huomion oikeisiin ongelmakohtiin. Kaikkea ei kuitenkaan liikkeessä huomaa, kuten esimerkiksi kuvan pohjaharmaus pimeässä tai vaikka liikkuvien kohteiden tietty suttuisuus. Kuvan pohjasävy voi muuttua esim. punertavaksi heti kun mennään keskiakselilta sivuille ja voipa poistomalleissa koko kuva alkaa hämärtyä sivulta katsellessa kapean katselukulman takia.
"Olen hieman erimieltä, Pixmania on Ranskalainen nettikauppa. Ainakin pääpaikka siel on. Pixmanialla on usean kieliset sivut ja asiakaspalvelua myös näillä kielillä, joten periaatteessa tuo on yhtä suomalainen kuin Giganttikin. Jos ongelmia tulee niin paikallispuhelun hinnal voi soittaa asiakaspalveluun."
Jaa, tiedä sitten, mutta muistaakseni Saksasta on ainakin tavarat tulleet, mitä olen kuullut että joku Pixmaniasta on tilannut. Ongelmana en näe palvelun kieltä vaan sitä että etäisyyttä on tuhat km... Isoa televisiota en ainakaan mielellään lähettäisi mihinkään ulkomaille. Gigantti on 2km päässä, joten jos telkku ei miellytä niin sen vaikka kantaa sinne ja saa rahat takaisin, menettäen korkeintaan 14e postikulut.
"Päihittää suomalaiset liikkeet toimitusnopeudessa menentullen jos tavaraa varastos."
Itse kun olen suomalaisista nettikaupoista jotain tilannut, on 90% tapauksista tuote tullut kahden ja lopuissa kolmen arkipäivän sisällä. En kyllä mitään näin isoa ole ennen tilannut ja Gigantilla ilmeisesti kestää hiukan pidempään, ulkomailtahan tuo TV ilmeisesti tulee.
"On noissakin hinnoissa tinkaamisen varaa, joten jos siel on Gigantti niin myyjästä riippuen voit saada kunnonkin alennuksen."
Gigantissa on yleensä hyvin vähän tinkimisen varaa ja liikkeessä hinnat on muutenkin korkeammat. Sonyn telkkuja eivät edes myy liikkeissä, ainakaan vielä.
"Mites Sonyn kanssa jos myöhemmin ilmaantuu noita pikseleitä?"
En ole koskaan kuullut tapauksesta että mihinkään LCD-näyttöön sellainen olisi myöhemmin ilmaantunut, joten ei varsinaisesti huoleta.
Digivirittimen olisi mielestäni syytä olla ulkoinen, sillä:
1. Nykyiset töllöissä olevat digivirittimet eivät toimi kaapeliverkossa.
2. Nykyiset töllöissä olevat digivirittimet eivät tue tulevia HDTV lähetyksiä.
Näin ollen ulkoinen digiviritin on helpompi vaihtaa. Tai sellaisen joutuu hankkimaan ainakin viimeistään silloin, kun HDTV lähetykset alkavat.
*Jaa, tiedä sitten, mutta muistaakseni Saksasta on ainakin tavarat tulleet*
Juu ja tavaranhan lähetyspaikka ei takaa et liike on sen maalainen. Usein jos liikkeen varastossa ei ole tavaraa niin se lähetetään asiakkaalle suoraan tehtaalta/tukkurilta varsinkin jos kyseessä ei ole suuri menekkinen tavara. Ja isoilla liikkeillä varastoja on monessa maassa. Lukases vaikka http://affiliation.fotovista.com/fifi-kumppanuus-progs.html
*Ongelmana en näe palvelun kieltä vaan sitä että etäisyyttä on tuhat km... Isoa televisiota en ainakaan mielellään lähettäisi mihinkään ulkomaille.*
Jos takuuta tarkoitat niin telkku lähetetään yleensä huoltoon suomeen, ja useat valmistajat käyttävät erinäisiä lähettipalveluja jolloin laite haetaan kotoa huoltoon ja toimitetaan ehjänä takaisin. Ainakin Samsung toimii näin. Ja postillakin on noutopalveluita jos päätät palauttaa laitteen.
*Gigantti on 2km päässä, joten jos telkku ei miellytä niin sen vaikka kantaa sinne ja saa rahat takaisin, menettäen korkeintaan 14e postikulut*
Aivan, mutta kaikki kun eivät asu Gigantin lähellä. Itselläni lähin Gigantti on 80km päässä paikkakunnalta löytyy vain Expert ja MustaPörssi joissa hinnat on todella kalliit. Joten käytännössä se on aivan sama tilaanko telkun Gigantista tai suoraan Saksasta/Ranskasta.
*Itse kun olen suomalaisista nettikaupoista jotain tilannut, on 90% tapauksista tuote tullut kahden ja lopuissa kolmen arkipäivän sisällä.*
Hyvä tuuri käynyt olet osannut valita oikeat tuotteet ja liikkeen. Esim Verkkokauppa.comissa tilaustani ei ole otettu käsittelyyn kolmen arkipäivän sisäl ja tuotetta oli varastossa. Itse voisin sanoa et korkeintaan 5% tilauksistani suomesta on pystytty toimittamaan minulle viikon sisällä.
Pikkuisista erikoisputiikeista tavarat on tullut usein aika nopsaan.
*En kyllä mitään näin isoa ole ennen tilannut ja Gigantilla ilmeisesti kestää hiukan pidempään, ulkomailtahan tuo TV ilmeisesti tulee.*
Kerrohan sitten kuinka nopeesti tuli ja ens arviot laitteest.
*Gigantissa on yleensä hyvin vähän tinkimisen varaa ja liikkeessä hinnat on muutenkin korkeammat. Sonyn telkkuja eivät edes myy liikkeissä, ainakaan vielä.*
Tarkoitin lähinnä yleisellä tasolla enkä varsinaisesti Sonyn telkkujen kohalla. Ainakin kun kodinkoneita ostettiin niin Gigantista huomattavasti halvemmalla tinkaamisen jälkeen kuin Gigantin nettikaupasta. Kutensanoin riippuu myyjästä, toiset kun eivät alennuksia anna helpolla ja toiset pienen tinkaamisen jälkeen. Ja riippuu paljolti asiakkaastakin saako alennusta.
*En ole koskaan kuullut tapauksesta että mihinkään LCD-näyttöön sellainen olisi myöhemmin ilmaantunut, joten ei varsinaisesti huoleta.*
Kyllä niitä tulee myöhemmin ja näitä tapauksia on foorumeil ainakin itse olen lukenut muutamia. Tosin useat eivät enään myöhemmin testaile niin tarkkaan jolloin viallisia pikseleitä ei välttämättä huomaa.
Aivan, mutta telkun sisällä oleva digiviritin ei haittaa noissa tapauksissa yhen yhtään. Ja laitteenhan hintaa moinen ei paljoa nosta.
"Juu ja tavaranhan lähetyspaikka ei takaa et liike on sen maalainen."
Joo siis en tätä tarkoittanutkaan, olen itsekin (kesä)töissä logistiikkapuolella suomalaisessa firmassa jonka tavarat toimitetaan Hollannista, Intiasta, USA:sta jne... Mutta siis ajattelin vaan että ostajaa kiinnostanee myös se mistä tavara lähtee.
"Jos takuuta tarkoitat niin telkku lähetetään yleensä huoltoon suomeen, ja useat valmistajat käyttävät erinäisiä lähettipalveluja jolloin laite haetaan kotoa huoltoon ja toimitetaan ehjänä takaisin. ... kaikki kun eivät asu Gigantin lähellä. Itselläni lähin Gigantti on 80km päässä paikkakunnalta löytyy vain Expert ja MustaPörssi joissa hinnat on todella kalliit. Joten käytännössä se on aivan sama tilaanko telkun Gigantista tai suoraan Saksasta/Ranskasta."
Tarkoitin juuri tilannetta jossa takuu ei käy, kuten mahdollisesti yksi kuollut pikseli (valmistajasta riippuen), tai se että yksinkertaisesti TV ei miellytäkkään. 80km ajomatkakin on varsin pientä verrattuna siihen, mitä paketin lähettäminen Saksaan maksaa, ja itse hoidan ainakin asiat mielummin kasvotusten myyjän kanssa. Myös mahdollisissa riitatapauksissa on huomattavasti helpompaa jos myyjäliike on suomalainen.
"Ainakin kun kodinkoneita ostettiin niin Gigantista huomattavasti halvemmalla tinkaamisen jälkeen kuin Gigantin nettikaupasta."
Tiskikoneesta minäkin sain kerran ihan hyvän tarjouksen, mutta televisioista ei ole yksikään Gigantin myyjä vielä tingannut. Expertillä ja Mustassa Pörssissä myyjä kuin myyjä sen sijaan osaa pyöristää hintoja sopivammiksi, mutta ei nettikauppojen (edes suomalaisten) tasolle.
*Tarkoitin juuri tilannetta jossa takuu ei käy, kuten mahdollisesti yksi kuollut pikseli (valmistajasta riippuen), tai se että yksinkertaisesti TV ei miellytäkkään. 80km ajomatkakin on varsin pientä verrattuna siihen, mitä paketin lähettäminen Saksaan maksaa*
Niin no, olet valmis maksamaan noin 300-500€ enempi jotta tulevaisuudessa mahdollisesti säästäisit muutaman euron. Noh säästöä se pienikin on :)
Ja usein jos tuotteen haluaa palauttaa ulkomaalaiseen liikkeeseen niin liikkeen kanssa saa neuvoteltua tuon postimaksun puoliksi tai jopa kokonaankin. Joten en näe siinä mitään ongelmaa.
Suomessahan tuo palauttaminen ei saa maksaa mitään, joten ennemmin sen telkun postiin raahaa kuin 80km päässä olevaan Giganttiin. Sitä en tiedä mikä on laillinen kanta jos tilaa toisesta EU-maasta, pitäiskö silloin liikkeen maksaa postikulut vai ei?
Vai onko moinen juttu vain maan sisäisissä tilauksissa.
*ja itse hoidan ainakin asiat mielummin kasvotusten myyjän kanssa. Myös mahdollisissa riitatapauksissa on huomattavasti helpompaa jos myyjäliike on suomalainen*
Itse tykkään taas hoitaa asiat netinkautta niinpitkälle kuin mahollista. Usein myyjistä on ostohetkellä piekemminkin haittaa kuin hyötyä.
Ja monenkin myyjän ammattitaidon voi kyseenalaistaa. Usein kysyttäessä teknistä asiaa saa manuaalin käteen josta tämä tieto pitää itse etsiä, ja kun myyjä vieressä odottaa asenteella, et osta jo tai häivy. Niin paljon mukavempaa istua sohvalla ja selata netistä manuaalia ja ehkä kysyä keskustelupalstoilta, valmistajalta asioita heiltä vastaukset ovat paljon ystävällisempiäkin. Ei sillä, et kaik myyjät tuommosia olis, mut kohdalleni sattuneet kylläkin.
Eipä riitatapauksien hoito paljoakaan eroa jos liike suomalainen tai Saksalainen. Tietenkin se puhelin on helpompa länttästä kiinni kuin lähteä tallustelemaan paikalta pois. Mutta tilatessa Gigantin nettikaupasta et voi suinkaan lämpsiä lähimpään Giganttiin kiukuttelemaan asioista välttämättä eivät tiedä nettikaupan asioista mitään.
Itse en ainakaan nää mitään 300-500€ arvoista hyötyä jonka saisin suomesta tilaamalla.
"Niin no, olet valmis maksamaan noin 300-500€ enempi jotta tulevaisuudessa mahdollisesti säästäisit muutaman euron."
Kuka on puhunut 300-500 eurosta?! Hintaero on 200 euron luokkaa ja sen maksoin välttääkseni riskin, että myyjäliike ei suostukaan purkamaan kauppaa vaikka niin haluaisin. Paljon helpompaa muutenkin kaikissa mahdollisissa ongelmatapauksissa, kun on Suomen kuluttanjasuojalaki turvana.
"Itse tykkään taas hoitaa asiat netinkautta niinpitkälle kuin mahollista. Usein myyjistä on ostohetkellä piekemminkin haittaa kuin hyötyä."
Tuo pitää täysin paikkaansa, en puhunutkaan ostohetkestä vaan mahdollisista ongelmista/ palautuksesta.
"Mutta tilatessa Gigantin nettikaupasta et voi suinkaan lämpsiä lähimpään Giganttiin kiukuttelemaan asioista välttämättä eivät tiedä nettikaupan asioista mitään."
Ei niiden tarvitsekaan tietää, nettikaupasta ostetun tuotteen voi palauttaa 30 päivän kuluessa mihin tahansa myymälään ja saada rahansa takaisin ilman mitään kiukutteluja. Tietysti tuotteen pitää olla myyntikunnossa.
Tänään tuli sitten paketti postissa, eli viisi arkipäivää meni kuten luvattiinkin. Tuote tosin tuli Suomesta eikä ulkomailta, että nopeamminkin olisi voinut tulla.
Dodiin...
Sonyn siis tilasin gigantista ja la pistin tilauksen vetämään ja pe kone oli hallussani.Oikeen asiallista vauhtia mielestäni toimitus..... Mustapörssi tarjoaa samaa vehettä 200€ kalliimmalla....kaupasta haettuna vielä...
Itse kone on kyllä kehujen arvoinen...sisään rakennettu digipoksin kuva on ehdoton. Koneessa mahdollisuus valita analoginen kuva myös ja se on TODELLA kauheeta verrattuna digiin.... Äänet perus telkku molotusta...niinhän ne aina on
Voin suositella....ja se on kyllä totta jos aina jää odottamaan.....ei mitään ikuna saa....
T:Onnellinen (kunnes toisin todetaan)