soputumisesta yhteiseen asuntoon? Siis meillä on kaksi kääpiökania ja nyt olisi koira suurena toiveena ja haaveena. Roduksi olen ajatellut kultaistanoutajaa joka kokemuksesta on ystävällinen ja rauhallinen.Miten saisin pennun tutustumaan kaneihin turvallisesti ja niin että rauhallinen yhteiselo jatkossakin olisi mahdollista? Olisiko joku muu rotu sittenkin parempi kuin kultainennoutaja?
onko kokemuksia
koiran ja kanien
5244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä oli pienenpänä kotona kani,dobermanni ja kissa.Kaikki 3 tuli hyvin juttuunn keskenään.Kyllä koiratoppii kun pennusta asti ovat tottuneet toisiinsa
varmastikin. Meillä on ollut sekalaista joukkoa jyrsijöitä ja kaneja aikoinaan. Tulleet juttuun niiden kanssa kissat sekä koirat. Kyllä ne ymmärtävät yleensä, että pienet kuuluvat laumaan. Poikkeuksiakin tietysti löytyy ja aina on valvottava yhdessä oloa, vaikka ystäviä olisivatkin!
mielestäni sheltti ja collie sopisivat myös tosi hyvin. Tulevat yleensä toimeen kaikenlaisten eläinten kanssa.
meillä oli puput aina vapaana, eikä koira niistä koskaan mitään välittänyt, nukkuivatkin vierekkäin ja kissat nukkuivat kani häkissä, joka oli aina auki.
Mut eräänä päivänä oli toinen kani kurkku auki olohuoneen lattialla. Totta omaa tyhmyyttäni olivat kaikki vapaana, mutta koskaan aiemmin ei ollut ollut minkäänlaisia viitteitä moiseen.
Miksi lie joku metsästys vaisto herännyt. Sen jälkeenkin toista kania nuoleskeli ja oli niin kuin ennenkin, mutta en enää koskaan jättänyt niitä vapaaksi kun olin pois.
meillä paljon jyrsijöitä ja koira tulee hyvin toimeen. kanit tosin ovat isompia kuin koira, joten...mutta koskaan ei saa jättää ilman valvontaa.