ammattitaidolla

maksava-asiakas

oli taas yksi renginrenttu odottamassa alaovella lähtöäni lentokentälle. Matkalaukun lisäksi lentolaukku mutta mitä ihmettä tapahtui.
Kuski ei persettään nostanut auttaakseen minua vaan istui autossaan ja kaiveli nenäänsä.
Soitin toisen taksin ja jätin rengin odottelemaan uutta päivää.
tämä on jo toinen kerta kuukauden sisällä jolloin olen opettanut kuskeille mitä tapahtuu jos ei osaa palvella maksavaa asiakasta oikein.

9

1503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laritsa M

      Taksikuskin homma ei ole valakosen miehen homma.

    • keittäjä

      Ne on niitä samoja urpoja jotka siviilissäkin erottuvat, istuvat junassa jalat penkillä tai jotain...
      Saatanan invidualistit! Ne jotka pitää järjestystä on kuulemma tiukkapipoja? ...mutta ne jotka pitää kesällä pipoa on cooleja, reilu peli?

      Vittu, että tekisi latasta turpaan niitä finnipäitä.
      ...Urpot ajaa vielä taksia. Pitäisi olla ikäraja 30v, ei ne urpot ymmärrä vetää housuja ylös edes duunissa!
      ...Niin värjää vielä tukkaansa, pellet.

      • myös....

        Sinulle! Ota nyt vaan rauhallisesti, löysää vähän sitä lippalakin säätöä ja käännä se oikein päin.

        Kyllä se siitä!


      • coolmiäs

        ikä 24. ammatti taksikuski. kehuja tulee koko ajan!!


      • coolmiäs kirjoitti:

        ikä 24. ammatti taksikuski. kehuja tulee koko ajan!!

        myös, muutaman kerran moitittu, mutta ne moitteet on tullut hyvästä syystä.


    • asiakkaansa?

      Kysyn, koska aika useinkin jonkin rapun edessä seisova ihminen laukkuineen ei odotakaan taksia vaan esim. kaveriaan jonka kyydissä menee kentälle. Olen itse varsin usein olettanut jonkun akovan kyytiini ja saanut kuulla, ettei näin ole.

      Kiusallista molemmille jos toinen autossaan yrittää lukea toisen elekieltä jota ei ole... Eli pieni kädenviittaus auton suuntaan usein auttaa tulkitsemaan, oletko juuri sinä se auton tilannut asiakas....

      Jos tilanne oli tosiaan kuvailemasi eikä kuskilla olisi ollut mitään erehtymisen mahdollisuutta asiakkaasta, on mahdollista ettei hän edes ollut sinua varten siinä vaan odotti jotain tuntemaansa sopimusasiakasta.

      T: Nainen ratin takaa

    • Palveleva kuski

      Varmaan teit ihan oikein, enkä ole täysin samaa mieltä edellä kirjoittaneen kollegan kanssa. Kyllä taksinkuljettajan, olkoon sitten autoilija tai renki, pitää sen verran katsella ympärilleen, kun asiakasta odottaa. Ja jos nyt sitten vahingossa sattuu persuksen nostamaan väärän henkilön takia, niin sen voi kuski ottaa vaikka työpaikka taukojumppana. Ei pitäs olla liikaa vaadittu tai liian vaikeaa... No, meitäkin on ratin takana monenlaisia, eikä alalla nykyisin vaikuttava työvoimapula juuri palvelualttiita työntekijöitä lisää. Toivotaan parempaa jatkoa

      • turha nousta!

        Tilanne voi olla ihan erilainen kaupungissa!
        Jos stadissa alat pomppiin ulos autosta jokaisen matkalaukullisen ihmisen nähtyäsi kadulla, jossa on ruuhkainen aamuliikenne, saat olla tosi tarkkana oves kanssa!

        Ei tulis mieleenikään esim. sateisella tai tajuttoman kylmälläkää ilmalla seistä pysyvästi autoni ulkopuolella tai tosiaan yrittää hyppiä vähän väliä kadulle, liikenteen puolelle.

        On ihan eri asia olla palvelualtios kuski paremmilla keleillä hiljaisella piha- tai tiealueella.


      • Ammattia
        turha nousta! kirjoitti:

        Tilanne voi olla ihan erilainen kaupungissa!
        Jos stadissa alat pomppiin ulos autosta jokaisen matkalaukullisen ihmisen nähtyäsi kadulla, jossa on ruuhkainen aamuliikenne, saat olla tosi tarkkana oves kanssa!

        Ei tulis mieleenikään esim. sateisella tai tajuttoman kylmälläkää ilmalla seistä pysyvästi autoni ulkopuolella tai tosiaan yrittää hyppiä vähän väliä kadulle, liikenteen puolelle.

        On ihan eri asia olla palvelualtios kuski paremmilla keleillä hiljaisella piha- tai tiealueella.

        Jos pelkäät ottavasi riskin nousta autosta "turhaan".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      77
      2261
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      135
      1455
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      150
      1156
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      993
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      371
      919
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      714
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      684
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe