Onko omakotitalon oman pihamaan kameravalvonta sallittua?
Omakotipihan kameravalvonta
hoopoheikki
138332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oliskohan..
Mitä itse luulet? Onko kiellettyä vai sallittua valvoa kameralla omakotitalon pihaa?
Totta, helvetissä saat valvoa omaa pihaasi... ...Saahan himassa vaikka kuvata omaa kotiporno-pätkää.. Miksei sitten valvoa...
Totta kai omaa hallinnassaan olevaa yksityistä aluetta saa valvoa kameroin. Hyvin oleellista on kuitenkin SUUNTAUS, eli minkään vertaa yleistä aluetta (katua, jalkakäytävää tms) ei saa kuvassa näkyä, kuten nyt luonnollisesti ei naapureiden pihaakaan.
Mutta oman pihan nyt voi tunkea vaikka täyteen liiketunnistimia, kameroita, lamppuja...mitä nyt laillisia vehkeitä mieleen vain tuleekaan.
Oleellista on kuitenkin, että yksityisen talon piha-alueellakin on kameravalvonnasta ainakin ennen tarvinnut tiedottaa samalla tavalla kuin esim. kauppakeskuksissa ym. ei-julkisissa liiketiloissa. (Katso laista mikä on julkinen ja mikä yksityinen paikka, sillä onhan kauppakeskuskin julkinen mutta kuitenkin yksityisessä omistuksessa jne).
Jos systeemi on muuttunut, eli omassa pihassaan/yksityiskiinteistössä tapahtuvasta valvonnasta ei tarvitse ilmoittaa, niin vastatkoon siihen joku viisaampi. Itse en tiedä nykyistä systeemiä varmasti.
Olen alan ammattilainen ja lisään seuravaa:
- Jokaisen naapurin tulee tietää tästä. Ei riitä kyltti portin pielessä pelkästään. Kirjallisesti ilmoitettava.
- Portin pielen kyltti oltava kokoa 45X65, valkea/vaalea pohja selkeä tumma/musta fontti.
- kamerat näkyvillä
Enpä tuosta naapureille erikseen tiedottamisesta tiennytkään, olen itsekin aina olettanut, että jos pakko on edelleen ilmoittaa niin riittävät selkeät taulut osoittamaan asian.
Mutta ihan mielenkiinnosta, mikä rajaa naapurit? Siis riittääkö, että ilmoittaa sivuilla oleville rivitalossa, samaten kuin rajanaapureille omakotitalossa vai pitääkö tiedottaa laajemminkin? Eli rivitalossa koko talonpätkälle, omakotitalossa koko kadulle tai muuten tietyn matkan päässä asuville? Entäpä jos joku vastustaa asiaa jyrkästi, riittääkö pelkkä tiedottaminen ja ilmoitus lain olevan omalla hallinta-alueellaan olevan kuvaajan puolella?
Rivitalossa periaattessa riittää saman talon asukeille. Varminta kuitenkin pistää koko taloyhtiölle, esim viralliselle ilmoitustaululle.
Omakotitaloalueella on määräys ilmoittaa "välittömässä läheisyydessä asuville". Tuo kohta antaa maalaisjärjelle tilaa. Nyrkkisääntönä pidän sitä, että ilmoittaa niille joiden talot/pihat yltäisivät kameran kuvausalueelle, mikäli suunnattaisiin kohti.
Asiaa saa vastustaa vaikka kuinka jyrkästi, kiellettyä se ei ole. Ei vaikka "unohtuisi" ilmoittaa. Ainahan sen ilmoituksen voi sitten jälkikäteenkin kiikuttaa ja sanoa, että voivoi kun unohtui. Mitään sanktioita siitä ei tule.
Fontin koosta sanotaan vain, että riittävä. Kunhan se ei ole pohjaan nähden mikroskooppisen kokoista, se riittää. ts. helposti luettavissa eikä tarvi tulla nenä kiinni kylttiin tavaamaan.
Mohammed olla aika runoilija. Älkää nyt ihmiset kaikkea usko mitä joku "asiantuntevasti" kirjoittaa.
... varmaan tarjolla parempaa tietoa? No kerro toki meille muillekin. Mohammed Mohammedin teksti kuulostaa minusta kyllä järkeenkäypältä, toisin kuin sinun.
Miksi kamerat pitäisi olla näkyvillä, niinkuin Mohammed sanoo?
Kameran sijainti ei vaikuta kuvaamisen oikeudettomuuteen millään tavalla.
Jos kuvataan vain omaa pihaa, joka kuuluu kotirauhan piiriin, ei tarvi ilmoitella naapureille yhtään mitään, koska sinne ei ole muilla mitään asiaa. Kerrostaloasunnoissa rappukäytävät on eri asia vaikka kuuluukin kotirauhan piiriin, niin siellä pitää olla kaikkien rappulaisten suostumus (esim. ovisiläkameraan).
Koska omakotitalossa pihalle ja ovelle asti voi tulla kuitenkin vieraita luvallisia ihmisiä esim. kaupustelijoita, on näkyvillä oltava kyltti kameravalvonnasta.
Yleistä julkista aluetta saa näkyä ihan vapaasti kamerassa. Toisen yksityisaluetta ei saa, eli kamerassasi saa näkyä yleistä katua, yleisellä alueella kuvaaminen niin valokuvaus- kuin videokamerallakin on täysin sallittua. Mutta naapurin alueelle, talojen tai autojen ikkunoihin tai muulle yksityisyyden piiriin kuuluvalle kohteelle kameraa ei saa suunnata.
"yleinen julkinen alue": joo juurikin näin. Sama toisin sanoin ja vielä pieni lisäys:
Oman kotirauhan suojaamaa aluetta saa kuvata ja tallentaa mielin määrin kunhan siitä tiedotetaan asianmukaisin kyltein (esim. vierailijoita varten), mutta toisten kotirauhan suojaamaa aluetta ei saa kuvata tai tallentaa lainkaan.
Yleistä julkista aluetta jonne on vapaa pääsy, saa kuvata tietyin rajoituksin, mutta kuten tietosuojavaltuutetun toimiston ohjeissakin mainitaan, lopulta päätös siitä onko yksittäistapauksessa rikottu lakia tehdään aina vain oikeudessa. Tämän perusteella varmimmilla vesillä on, mikäli yleinen julkinen alue joka tulee kuvatuksi on sellainen, että niistä kuvista ei pyssty unnistaa yksittäisiä ihmisiä jotka ko. julkisella alueella liikkuvat (esim,.vilkas autoliikenneväylä sivultapäni). Näin esim. oma piha ja etäänpänä näkyvä julkinen tie ja kevyen liikenteen väylä voivat olla samassa kuvassa kunhan kameran erottelukyky ja zoom eivät mahdollista yksittäisten ihmisten tunnistamista.
Lisäksi on muistettava, että vaikka jotain saa kuvata ja tallentaan omaan yksityiskäyttöön, se ei tarkoita että näitä tallenteita voisi välttämättä välittää edelleen muualle tai että niitä saisi säilyttää yli vuoden ajan. Tämä etenkin, mikäli kuvassa olevia ihmisiä voi tunnistaa. Lupa kuvata ja lupa julkaista ovat eri asioita. Lue lisätietoja tietosuojavaltuutetun julkaisuista.