Miten siis saan kotisivut laitettua nettiin kun haluan ne pitää omalla koneella? Pitääkö olla kiinteä ip-osoite vai miten? 1 Mb adsl-väylän pitäisi riittää nopeuden puolesta, mutta miten käytöntö? Mitä muuta (ohjelmia) tarvin?
kotisivut omalla koneella
jokke
3369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No ensinnäkin se vaatii sun koneelta web-palvelimen. Tucowsissa on jotain myös freewarena.
Dynaaminen ip ei haittaa kun käytät jotain dns palvelua. Osoitteesta http://www.no-ip.com/ saat ainakin sen ilmaiseksi. Osoitteesta http://www.deerfield.com/ saat saman palvelun, mutta se on muuttunut maksulliseksi.
Tuon pitäis riittää, korjatkoon joku jos olen väärässä
...onnistuu kun on kiinteä yhteys kiinteällä ip-osoitteella. Ei ip-osoitteen välttämättä tarvitse olla kiinteä, mutta saattaa helpottaa olennaisesti sivujen löytymistä!!! ;D Ja on tietysti domainnimen hankinnan kannalta ehdoton edellytys.
Kannattaa varmistaa, mitä mieltä palveluntarjoaja on palvelimen pyörittämisestä liittymässä, kaikki eivät sitä kiinteästä ip-osoitteesta huolimatta salli. Kaistanleveyskin saattaa muodostua ongelmaksi jos käyttäjämäärä kasvaa kovin suureksi, mutta pienemmälle joukolle suunnattu palvelu toiminee tyydyttävästi.
Siitä ei ole kyllä aavistustakaan, miten sitten määritellään esim. nimipalvelimet niin, että voisi hakea omaa domainnimeä?
Ohjeet asentamiseen löytyy
http://phpstudio.datanator.net/index.php?tied=alueet/opas.txt