PARHAAT KESÄTAPAHTUMAT

Tässä on kesä jo pitkälle kulunut, mutta nyt alkaa monet mielenkiintiset tapahtumat aivan lähiaikoinakin.
Minne aiotte osallisuta ja mitä suosittelisitte minulle kun allakkani on täysin auki tältä osin.
124444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Soinin wanhanajan päivät on yksi parhaista kesätapahtumista täällä Pohjanmaalla. Sinne pitää ehdottomasti joka kesä päästä käymään. On siellä mukavaa tule sinne.

Äänestä
  • Muistanhan minä Soinin.
    Siitä vain on aikaa neljä vuosikymmentä kun puuhattiin Vuorenmaan laskettelukeskusta.
    Eino Uusitalo oli mukana kun katsasteltiin maisemia.
    Olis siinä nuorella miehellä tietämistä, että pysyi Einon matkassa. Minäkin sentään hiihdin jopa kilpaa...
    Köppälä oli silloin nähtävyys.

    Äänestä

on koko kesä joka lähtöön ja melkein joka kunnassa.
Minulla on tapana käydä kesäaikaan joka viikonloppu jossakin. On mökkimessut, asuntomessut, maatalousnäyttely, tangomarkkinat jne.
Eikös Seinäjoen suunnalla ole tänä kesänä maatalousnäyttelyt, siis pari reissua ainakin sinnepäin tänä kesänä.
Maistuis varmaan menot siellä sullekin?

Äänestä
  • Muistan, että kerran aikoja sitten satuin Seinäjoelle tansseihin.
    Eräs miellyttävä rouva haki ja sanoi olevansa tangomarkkinoilla koko ajan. Saatoin hänen
    majapaikkaansa. Lähtöhetkellä hän kysyi:
    - Tulisitko kanssani, minulla on meille liput....
    Miellyttävää seuraa hän oli,
    mutta tangomarkkinoille en enää lähde
    ainakaan kadulle tanssimaan.

    Äänestä

Kainuussa on korkeatasoista kulttuuritarjontaa: Runoviikko, Kajaani tanssii ja etenkin Kuhmon kamarimusiikkifestivaaleilta en voi pysyä poissa. Ne ovat 16.-29.7. , joten ehdit hyvin mukaan!

Äänestä
  • Eri herätysliikkeitten kesäjuhlat keräävät suuret joukot juhlimaan.
    Minusta Lestadiolaisten tapahtumassa on eniten,
    mutta jo juhannuksen aikaan Keuruulla oli helluntailaisia sankoin joukoij mukana.
    Nyt seuraavat sitten SLEY.n ja körttikansan juhlat. Länsi-Suomen rukoilevaisilla vanhimmalla (?) herätysliikkeellä omansa - onko heilläkin peräti kaksi eri tapahtumaa...

    Äänestä

  • Ajomies kirjoitti:

    Eri herätysliikkeitten kesäjuhlat keräävät suuret joukot juhlimaan.
    Minusta Lestadiolaisten tapahtumassa on eniten,
    mutta jo juhannuksen aikaan Keuruulla oli helluntailaisia sankoin joukoij mukana.
    Nyt seuraavat sitten SLEY.n ja körttikansan juhlat. Länsi-Suomen rukoilevaisilla vanhimmalla (?) herätysliikkeellä omansa - onko heilläkin peräti kaksi eri tapahtumaa...

    Luterilaiseen kirkkoon kuuluvien körttien, Paavo Ruotsalaisen alulle panevan herätysliikkeen kesäjuhla on 7.7.-9.7, eli ensi viikonloppuna Ylivieskassa. Ohjelman löydät netistä. Olen nuoruudessani käynyt herännäiskansanopiston, kuten kolme muuta sisartani. Olen käynyt silloin tällöin elämäni varrella herättäjäjuhlilla. Tyttäreni kävi riparileirin Nilsiässä, Aholansaaressa, Paavo Ruotsalaisen synnyninsaaressa.
    Jos asutte lähellä, tai muuten matkustatte Pohjanmaalla päin, poiketkaa vaikka seuroihin. Körttikansaseurat ovat mieliinpainuvaa, harrasta, eleetöntä, rauhallista, levollista kokoontumista yhdessä. Sunnuntain kenttäjumalanpalvelus ja päätösseurat ovat aina mieliinpainuvia.

    Äänestä

Missähän lieneevätten ne akanvaihtoviikot.
Jos sattuis jäämään ylimmäräsiä niin kilauttakeepa miulle.

Äänestä
  • hyvä idea kesätapahtumaksi johonkin kuntaan tai kaupunkiin ;-) Kaksiviikkoinen tapahtuma, ensin vaihdetaan akat ja seuraavalla viikolla ukot.
    Saattaisi olla tapahtumalla paljonkin kannattajia, ei muuta kun kulttuurisihteereille vaan idea muhimaan!

    Äänestä

  • -Exit- kirjoitti:

    hyvä idea kesätapahtumaksi johonkin kuntaan tai kaupunkiin ;-) Kaksiviikkoinen tapahtuma, ensin vaihdetaan akat ja seuraavalla viikolla ukot.
    Saattaisi olla tapahtumalla paljonkin kannattajia, ei muuta kun kulttuurisihteereille vaan idea muhimaan!

    Akanvaihtoviikot antoi vain tuon edellisen viestini esiin. Minusta täällainen tapahtuma on jossain ollut. On se hassua, että lukemattoimia sanoja ja lausahduksia on merkitty nimiini, vaikka ne ovat jo pitkään olleet ja eläneet kansan suussa.
    Pitäisiköhän hakea patentti tai muu suoja tuolle tapahtumalle ?

    Äänestä

Maailamn tiedoitusvälineet ovat huomioineet merkittävällä tavalla Suomess järjestetyt Eukonkannon MM-kisat.
Voitto meni jälleen
- kuinkas muuten - naapurikansamme Eestin joukkueelle. Iltasanomien arkistosta löysin jotain juttua tähän linkiksi...
http://www.iltasanomat.fi/arkisto/keskustelu.asp?threadid=2410709

Äänestä

niin... mut menossa ollaan Vihreät Niityt tapahtumaan, Kiuruvedelle. Sittenhän sen näkee, oliko kivaa!
Ei sitä tiiä ennenkuin käyp kattomassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KaidePuu kirjoitti:

Tässä on kesä jo pitkälle kulunut, mutta nyt alkaa monet mielenkiintiset tapahtumat aivan lähiaikoinakin.
Minne aiotte osallisuta ja mitä suosittelisitte minulle kun allakkani on täysin auki tältä osin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu