koira sairastaa

..ripulia..

Oma on syyni.
annoin vahingossa kalkkunan kaulan syötäväksi. en muistanut, ettei ole ennen syönyt,kun luita järsii jatkuvasti muuten.
Nyt oksentelut ja hirveä ripuli. Lopuksi tuli ihan veritippoja suolistosta..liekö edes normaalia tai siis vielä normaalia. Miten nyt pitäisi hoitaa , ostin jotain canikuria ja annos on annettu. Ruokaa en ole tarjonnut, vain vettä.Auttakaa....

7

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rolle koiran emäntä

      Käytä ihmeessä koirasi eläinlääkärillä!veritipat suolistossa kertoo sen, että jotain on vialla!
      jos koirasi on sinulle TÄRKEÄ,käytät sitä lekurin luona ja mitä juomiseen tulee,koiralle pitää antaa myös keitettyä riisiä jotta haukku ei nälkiintyisi tai kuivuisi pahasti.

      • .ripulia..

        Soitin eläinlääkärin toimistoon, siellä joku "harjoittelija" vastasi. Kysyin veritipoista, niin sanoi, että suoli on vaan niin ärsyyntynyt. Jäin ihmettelemään kyllä.
        Siis ainakin keitettyä riisiä.Kiitos kaikista neuvoista, jos joku viitsii vastata.


      • antaa myös
        .ripulia.. kirjoitti:

        Soitin eläinlääkärin toimistoon, siellä joku "harjoittelija" vastasi. Kysyin veritipoista, niin sanoi, että suoli on vaan niin ärsyyntynyt. Jäin ihmettelemään kyllä.
        Siis ainakin keitettyä riisiä.Kiitos kaikista neuvoista, jos joku viitsii vastata.

        lihalientä tai keität riisin lihaliemessä.
        Kannattaa todellakin seurata tuota verentuloa.
        Sinuna hekä kuitenkinveisin varmuuden vuoksi lekuriin koiran,sillä jos suolistossa on jotain luiden kalkkunankaulan aiheuttamia haavaumia tai muuta niin se on hengenvaarallista.


      • Luchtar
        .ripulia.. kirjoitti:

        Soitin eläinlääkärin toimistoon, siellä joku "harjoittelija" vastasi. Kysyin veritipoista, niin sanoi, että suoli on vaan niin ärsyyntynyt. Jäin ihmettelemään kyllä.
        Siis ainakin keitettyä riisiä.Kiitos kaikista neuvoista, jos joku viitsii vastata.

        jos veritipat on tummia ja koira ripuloi myös limamaista ripulia niin sillä on todennäköisesti paksusuolen tulehdus. omilla koirillani on ollut sellainen noilla oireilla kerran. toisella koirallani on erittäin herkkä vatsa ja se sain tuon tulehduksen jostain uudesta ruuasta. canikur tms ripulilääkkeet eivät tehonneet. antibiooteilla ripuli parani.

        Kirkas veri ripulissa on merkki pahemmasta viasta.


    • Ostat maustamattoman kanan. Keität sen niin kypsäksi että liha irtoaa luista. Älä heitä keitin vettä pois vaan siinä keität riisin. Anna ensin pelkästään riisiä ja sitten kanaa joukkoon. Pakasta sopiviin annospusseihin ja lämmitä ennen ruokailua.
      Ellei kyse ole pennusta anna koiran pastota päivän. katsot että se juo nestettä tarpeeksi.
      Tämä on vanha hyvä ripulin hoito ohje vielä nykypäivänäkin.

    • Risteytys

      Yhdyn uman ehdotukseen, ja lisätä voi vielä tehobaktia.Kalkkunan kaula jso kuivattu on voinut olla esim härskiintinyttä.

      Oman maha ei kestä ollenkaan kuivattuja kalkkunan tai kanan kauloja ja kerran huomasine että kalkkunan kaulan rusto osa kun kuivattua niin todella kovaa ja sirpaloituu pahan näköisest.(niin että omaan käteen tuli haava kun kevyesti painoin terävää sirua)
      Joten veritipoista vielä se että voi olla luunsiru pahasti jossain eli kannattaisi konsultoida el.lääk sekä ehkä antaa parafiiniöljyä tai valkoista parsaa.

      Valkoisessa parsassa se että sitoo itsensää jos sirpale mahassa ja tuo turvallisemmin ulos suolistosta,lisänä tietenkin öljyä.

      Ja et kertonut minkärotuuisesta koirasta kyse koska iso on saattanut hotkaista ruton kokonaisena jos et vahtinut että pureskelee kunnolla.

    • ...ripulia..

      Kiitos suuri kaikille vastanneille. Riisiä on keitelty kanaliemessä, että myös ilman. Hyvin maistui ja koira virkistyi eilen heti,kun sai nesteitä runsaasti ja riisiä.Tavallinen vesi ei oikein kelvannutkaan.Rauhoittavia canikuria annoin myös.
      Tänään tuli jo selkeä oikea riisiuloste ja kiinteässä muodossa. Alan nyt vähitellen antaa myös sitä hyvin keitettyä kanaa riisin joukossa.Pikku snautserin vauhti alkaa olla taas kohdallaan, eli perässä ei oikein meinaa pysyä.
      Niin tosiaan, saattoi hyvinkin olla härskiä se kaula, ollut tuolla lämpimässä, kuten kaupassakin oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      163
      3056
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      372
      2087
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1861
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      43
      1836
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1431
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1183
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      985
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      113
      968
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      802
    Aihe