kuukautiseni olivat jostain syystä niukemmat kuin ennen ja tamponia pois ottaessa se oli lähes kuiva ja pois ottaminen teki todella kipeää. nyt alapää tuntuu koko ajan kuivalta ja virtsatessa kirvelee. miten tuonne saisi lisää kosteutta ja paikat ennalleen?
tamponin aiheuttama
kuivuus
2327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuukautiskuppi saattaisi olla ratkaisu ongelmaasi, jos olet sinut oman kroppasi kanssa. Se on samalla tavalla huomaamaton kuin tamponi (jopa huomaamattomampi kun naru ei roiku hinkkaamassa paikkoja) mutta ei ime limakalvoja kuiviksi. Ensihätään pitäisi kuitenkin apteekista löytyä jotain rasvoja, mutta enpä osaa neuvoa tarkemmin.
kannattaisi kokeilla pienempää tamppoonia, esim miniä. ...ellet halua siirtyä siteisiin? Itse kyllä kannatan Mirkan kirjoitusta kupista www.kuukuppikunta.net. Käy tutustumassa, varmasti löydät itsellesi sen parhaan vaihtoehdon.
Väliaikaisesti voisit käyttää alapäähän esim Bepanthen-voidetta tai liukastusgeeliä. Molempia taitaa saada apteekista.