ainut ajamani bemari on e46 320i vm 99, ajettu 120tkm. olen ollut sellaisessa käsityksessä, että bemari on oikea premium, mutta ei tuo ainakaan siltä tuntunut. liekö perusmalli tms? parasta oli kuitenkin koneen ominaisuudet(ääni) ajo-ominaisuudet varauksella sekä sportpenkit. kuitenkaan sisustan laadukkuus, vaihteisto yms pientä ei oikein vakuuttanut. minkälaisia nuo isommat bemut sitten ovat, varmastiko parempia? siis tässä on nyt kyse siitä, että onko kyseinen 320i hintansa väärti, vai yritetäänkö rakentaa premium-mielikuvaa, vaikka auto ei ihan sitä olisikaan? mielipiteitä?
e46 rimpula?
vastatkaa asiallisesti.
4934
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ihan yleisesti ammattilaiset, jotka autoja siis testaavat eivät näe mitään eroa bmw:n ajo-ominaisuuksissa verrattuna muihib autoihin. Nämä ammattilaiset siis testaavat ammatikseen autoja. Heillä on satojen, jopa tuhansien autojen kokemus. Heillä ei ole suomi24.fi bmw-palstan mutua. Heillä on oikeasti kokemusta. Monen vuoden ajan on bmw oikeastaan menettänyt asemansa kahdelle muulle saksalaisella. Tai no, eikai sellaista oikeaa asemaa ole ikinä ollutkaan kunnolla. BMW on eniten imagon varaan rakennettu. Sen kertoo myäs se, että BMW:n maailmanlaajuisesta myynnistä jopa puolet on 3-sarjaa. Muissa sarjoissa se onkin sitten altavastaaja. No, ajamisen ilo ja BMW Power uppooaa moniin. Ne, jotka ostavat autonsa järjellä, vaikka olisi kyse premium-luokasta, valitsevat muut merkit.
ps. hys hys. Autoni on enemmän kuin vertailukelpoinen tämän palstan "kommenttaattoreiden" autoihin nähden.
Auton ostaminen harvoin perustuu järkeen.Jos järkeviä ollaan,niin silloinhan cityihminen ei ollenkaan osta autoa,koska fillari jalat julkisten kulkuvälineiden käyttö tulee halvemmaksi.Jos autoa tarvitsee,niin silloin halpa pikkuauto,muu kalliimpi on sitten extraa.
Autot ostetaan suurin osaksi tunteella,että järjellä.Toinen tykkää Toyotasta,toinen Bmw:stä.Toinen tykkää ajaa paikasta paikkaan b,toinen haluaa ajaa saman matkan nautiskellen.
Hieman erimieltä olen kuitenkin äskeisen kirjoittajan kanssa pelkkään imagoon perustuvasta myynnistä.Kyllä siinä jotain muuta pakko olla,koska Bmw-merkin omistajat ovat vuodesta toiseen ollut tyytyväisiä autoon.
Jotkut ovat tosiaan tyytyväisiä autoihinsa, tiedän pari tapausta.Molemmat ovat ajaneet kolme vuosikymmentä samalla merkillä, toinen fordilla toinen ladalla.Kumpikin edelleen tyytyväisiä ajokkeihinsa.
... E46 Bemu rimpula, jos vaan on hyvin pidetty. Käypäs kokeilemassa laajemmin... tai niin, eihän sulla oikeesti ole varaa edes tommoseen...