Minne oulun alueella koirat voisi viedä uimaan miellellään lähellä keskustaa??? Missä itse käyttätte?
Minne koirat uimaan???
7
6406
Vastaukset
- KALLE75
Pikisaaressa voi käyttää , ainakin siinä sillan vieressä joka menee Hietasaareen , siinä on se hiekkaranta, ei yleinen uimaranta, siellämekin käydään.
- Iisakki Vähäpukeinen
Rautasillan molemmis päis mie oon nähny koirii uimas. Pohjoisrannalla Nokkalan venerannan paikkeilla, se ei liene yleinen uimaranta vaikka pari rohkeaa rouvaa ympärivuoden käykin. Sinä missä ne isot kirkkovenevajat on.
Toises pääs ( keskustan) siltaa on pieni hiekkapläntti jossa ei juur ihmisiä näy. Siinä missä on se kamala "taideteos", viipperän ja dinosauruksen evien yhdistelmä.
Osaahan hurttas senverran uida, ettei virta vie? - Runstokka
Edellisellä sivulla tätä just kelattiin perusteellisesti.
- kanssa ongelma
kesäisin tuo yhteiselo. Haluttaisi itsekin olla aurinkoa ottamassa rannalla mutta koiraa ei voi ottaa mukaan. Ei koiraa raski oikein kotiinkaan jättää. Niinpä onkin nähtävissä uimarantojen liepeillä luimistelevia eläinystäviä koirineen. Minullakin oli koira joten hyvin tutuiksi tuli nämä joen pohjoispuolen rannat. Rautasillan kupeessa, pohjoispuolella yläjuoksuun on hyvä paikka. Sitten taitaa mennä aika kauaksi jopa Myllyojalle siihen "Valion" rantaan. Myllyojan uimaranta kokonaan väliin ja kohta Myllyojan toisella puolella on Suorsanranta, siinä voi itsekin uida. Sitten menee jopa Pappilan rantaan hautuumaan kohdalle. Vakeisjärvelle ei koiria saa viedä. Joskus mentiin Jerpan kanssa autolla päiväksi sinne Alakyläntien lähelle soramontulle päiväksi ottamaan aurinkoa. Siellä voi snorkkeloida ja tuli uusia koirakavereita.
- Anonyymi
#mun oulu #oulu #munoulu #nokkalanranta
Nokkalan rannan valtaus jatkuu ja saa uusia piirteitä. Julkisen rannan hämyinen tunnelma on pilattu kirkkailla valoilla, jotka menevät liiketunnistimilla päälle rakennuksen ohi kulkiessa rantatietä kaikessa rauhassa. Pave Arkkitehtien rakennuksen sisäänkäynnin yhteyteen on asennettu valvontakamera, joka ilmeisemmin kuvaa ohikulkijat sekä mahdollisesti uimarit - onkohan tämä enää edes laillista vai rikotaaanko kansalaisen yksityisen suojaa (GDPR) muun ohella. - Anonyymi
Pateniemenrannan epävirallinen pieni uimapaikka, ihan aallonmurtajan ja rannan liittymiskohdan eteläpuolella. Siinä on kiviportaat rantaan. Just siinä kohti on äkkisyvää, mutta parikymmentä metriä etelään on matalampaa.
- Anonyymi
Soramontulla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561336Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731285Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830