Minne koirat uimaan???

-minä-

Minne oulun alueella koirat voisi viedä uimaan miellellään lähellä keskustaa??? Missä itse käyttätte?

7

6486

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KALLE75

      Pikisaaressa voi käyttää , ainakin siinä sillan vieressä joka menee Hietasaareen , siinä on se hiekkaranta, ei yleinen uimaranta, siellämekin käydään.

    • Iisakki Vähäpukeinen

      Rautasillan molemmis päis mie oon nähny koirii uimas. Pohjoisrannalla Nokkalan venerannan paikkeilla, se ei liene yleinen uimaranta vaikka pari rohkeaa rouvaa ympärivuoden käykin. Sinä missä ne isot kirkkovenevajat on.
      Toises pääs ( keskustan) siltaa on pieni hiekkapläntti jossa ei juur ihmisiä näy. Siinä missä on se kamala "taideteos", viipperän ja dinosauruksen evien yhdistelmä.

      Osaahan hurttas senverran uida, ettei virta vie?

    • Runstokka

      Edellisellä sivulla tätä just kelattiin perusteellisesti.

    • kanssa ongelma

      kesäisin tuo yhteiselo. Haluttaisi itsekin olla aurinkoa ottamassa rannalla mutta koiraa ei voi ottaa mukaan. Ei koiraa raski oikein kotiinkaan jättää. Niinpä onkin nähtävissä uimarantojen liepeillä luimistelevia eläinystäviä koirineen. Minullakin oli koira joten hyvin tutuiksi tuli nämä joen pohjoispuolen rannat. Rautasillan kupeessa, pohjoispuolella yläjuoksuun on hyvä paikka. Sitten taitaa mennä aika kauaksi jopa Myllyojalle siihen "Valion" rantaan. Myllyojan uimaranta kokonaan väliin ja kohta Myllyojan toisella puolella on Suorsanranta, siinä voi itsekin uida. Sitten menee jopa Pappilan rantaan hautuumaan kohdalle. Vakeisjärvelle ei koiria saa viedä. Joskus mentiin Jerpan kanssa autolla päiväksi sinne Alakyläntien lähelle soramontulle päiväksi ottamaan aurinkoa. Siellä voi snorkkeloida ja tuli uusia koirakavereita.

    • Anonyymi

      #mun oulu #oulu #munoulu #nokkalanranta
      Nokkalan rannan valtaus jatkuu ja saa uusia piirteitä. Julkisen rannan hämyinen tunnelma on pilattu kirkkailla valoilla, jotka menevät liiketunnistimilla päälle rakennuksen ohi kulkiessa rantatietä kaikessa rauhassa. Pave Arkkitehtien rakennuksen sisäänkäynnin yhteyteen on asennettu valvontakamera, joka ilmeisemmin kuvaa ohikulkijat sekä mahdollisesti uimarit - onkohan tämä enää edes laillista vai rikotaaanko kansalaisen yksityisen suojaa (GDPR) muun ohella.

    • Anonyymi

      Pateniemenrannan epävirallinen pieni uimapaikka, ihan aallonmurtajan ja rannan liittymiskohdan eteläpuolella. Siinä on kiviportaat rantaan. Just siinä kohti on äkkisyvää, mutta parikymmentä metriä etelään on matalampaa.

    • Anonyymi

      Soramontulla.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe