Aloin syöttää vauvalleni kuukauden ikäisenä
lusikallisen vesitilkkaan laimennettua ruusunmarjasosetta joka syöttökerta.Ja siitä
vaan pikkuhiljaa suurentamaan annosta.Ei tullut
ripulia ja vauvani söi kiinteää ruokaa jo pikkasen kahden kuukauden ikäisenä.
Sinne jäivät koliikit-kiinteän ruuan aöoittamisen myötä.
Koliikkiin auttoi
3
2170
Vastaukset
- Kahden äiti
Kyllä tossa voi jotain perääkin olla. Vastaavanlaista olen kuullut ennenkin, että ois auttanut. Itsekin aion aloittaa 2kk ikäiselle pojalleni päärynäsose"kokeilut" ihan pienillä määrillä. Katsotaan, onko vaikutusta mahavaivoihin.
- hoitoalalla
noin pieniä vauvoja kiinteällä syötätte, kun vauvan vatsa ja suolisto eivät ole vielä kehittyneet vastaanottamaan kiinteää ruokaa (näin sanoo neuvolat ja lääketiede). Pikkuvauvojen ravinnontarve tyydyttyy pelkällä maidolla, jota tulee tietysti saada riittävästi. Suolisto- ja vatsavaivat voivat jopa pahentua liian aikaisin aloitetulla kiinteällä ravinnolla.
Kannattaisi ensi kokeilla maitohappobakteerit ja Cupalatoniakin tulisi käyttää säännöllisesti vähintää 3-4 päivää ennen kuin siitä apu tulee.
Tiedän kokemuksesta, että itku ja lapsen kipuiluy on kauheaa katsottavaa, mutta jokin tarkoitus luonnolla on ollut maitoruokinnan suosimisella, joten en ihan epäilyksettä suosittelisi kiinteän aloittamista ihan näin vauvoille.- hoitoalalla
Täysin samaa mieltä kanssasi. Vielä voisi kokeilla tuota uutta Tuttelia, jossa prebiootteja, kun tutkimusten mukaan edesauttaa suoliston hyvinvointia. Mulla useampi tapaus, joka on jälkeepäin kiitellyt vinkistä. Pieni kehittyvä suolisto ei todellakaan ole valmis ottamaan vastaan mitä tahansa ja äidinmaidossa on luonnostaan nämä tärkeät suoliston kehityksen kannalta aivan olennaiset ainesosat. Hyvä, että nyt joku korvikevalmistajakin on tämän vihdoin tajunnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798