Uskaltaako päästää nuoren yksin liikkumaan Sunny Beachilla päivällä/yöllä? Miten paikalliset suhtautuvat yksin kulkevaan nuoreen neitoon?
nuori sunny beachilla
tietoa kaipaava
91290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En päästä täällä kotona, enkä varsinkaan ulkomailla vieraassa ympäristössä.Kannatta todellakin harkita, liikenteessä on siellä (kuten täälläkin) jos jonkinmoista hiihtäjää, joten suosittelisin että liikutte kimpassa ilta ja yöaikaan.
Minkä ikäisestä nuoresta on kyse?
Tytär täyttää 16 tänä vuonna..
Itse en kyllä niinkään "nuori" ole enää.. Mutta lähdin yksin reissuun, joten siis myös yksin siellä liikuin. Että, turvalliseksi tunsin ainakin oloni, sillä turisteja on todella paljon liikenteessä iltaisin.
Yöllä en kauheasti paljon liikkunut, joten en kyllä muutoinkaan suosittele yöllä liikkumista juuri missään vieraassa paikassa. Muutoinkin on vähän harkinnanvaraista tuo liikkuminen.. Riippuu pitkälti paikasta, ja millaisena sen itse kokee. Maalaisjärki on sallittua.
-n21-
Meillä oli kaksi nuorta 14 ja 16vee ja yöllä liikkuminen oli ehdoton ei, se sovittiin jo matkan alussa.
Jos nuorellesi tapahtuu jotakin niin kukapa muu siitä vastuun kantaa kuin omat vanhemmat.
Päivisin kyllä saivat käydä shoppailemassa ja syömässä pikaruokapaikoissa välipaloja.
Iltaliikkuminen oli ja on ainakin meille osa nautintoa oman perheen kesken, silloin kävimme myös syömässä pitkäkaavan mukaan yhdessä ja kun ilta/yö yhteeentoista kahteentoista menee niin sen jälkeeen ainakin me olimme jo valmiita lepäämään. Jäimme kyllä joskus yömyssylle hotellimme baariin ja siinä sivussa nuoremme pelasivat pelejä ja se riitti heille.Että näin meillä.
ennemmin en päästäis yöllä liikkumaan helsingissä kuin sunny beachilla! Tiedän paljonki ihmisiä ketkä ovat n.15w tyttöjä ja käyvät melkein joka yö yökerhossa siellä.
mä olin kesäkuun alkupuolella sunny beachilla äitin, isän ja kaverin kanssa. porukat anto mun ja mun kaverin liikkua siellä niinku itse tykättiin ja yölläkään ei ollu mitään ongelmia vaikka nyt kahdestaan oltiinki liikenteessä. ei se meno oo niin rikollista kuin kaikki tuntuu kuvittelevan. :D jos vain lapsillas on yhtään omaa järkeä päässä ja osaavat sitä käyttää niin voi laskee liikkumaan sb:llä.. olettaen tietysti että ovat kotipuolessa totulleet yöelämään..?!
toivoopi: 16 wee likka
SB:n kävelykadulla "kukkaiskatu" vilisee kaiken ikäisiä yksin ja kaksin ja laumoissa. Siellä on turvallista kulkea, niin lasten, vauvojen, perheiden, naisten kuin tyttöjenkin. Aivan rauhassa voit laskea lapsen sinne, keskusta on kaunis, turvallinen, leppoisa, mukava, rauhallinen, ei räyhääjiä ei pullonsiruja, ei kännikaloja ei agressiivisia uhoojia kuten Suomessa. Hyvää matkaa!!
yällä ei missään nimessä yksin nuorta sinne, muutama viikko sitten itse jouduin melkein kahden bulgaarin raiskaamaksi ja kaupan päälle ryöstetyksi, kun palasin lazurista kävellen kotii(rannan kautta tietenkii, omaa tyhmyyttä..)
tää oli mun kolmas kesä sunnylla ja eka kerta kun tällästä tapahtui, aina yksin siellä liikkunut, ja tottunut että mitään vaaraa ei ole.. sen jälkeen huomioin, että bulgaarit keksiny jututtaa tyttöjä,ja melkein heti kysymys onkin, että mennäänkö rannalle kävelemään,kieroa, mutta voiko noita nyt siitä moittia.. jos nuori välttämättä haluaa yöllä yksin mennä, niin taksilla kotiin,ja jos joku bulgaari kysyy saako saattaa hotelliin niin sanoa suoraan ei kiitos, menen taksilla kotiin.
nooh, mulla yksi huono kokemus, mutta muuten aivan mahtava reissu ja ensi kesänä uudestaan neljättä kertaa:)
Kiitän tiedoista :)