Olen suunnittelemassa lajin vaihtoa ja olisin kiinnostunut ainakin ju-jutsusta. Kiinnostaisi vain tietää onko lajissa millaista kilpailu toimintaa?
Kuinka paljon kisoja vuodessa?
Harrastusajan vaatimukset kisoihin lähdettäessä?
Heips.
2
446
Vastaukset
- Judoka
Jos Budolajit kiinnostaa kilpailumielessä, niin kannattaa ehdotomasti ruveta treenaan judoa. Se on ollut olympialaisten ohjelmassa vuodesta -64.
Täytyy muistaa, että Judo ON ju-jutsua. Nykymuotoisessa judossa on ju-jutsusa vain karsittu pois ns. atemi-waza:t (iskut, potkut, ja muut ns. tappotekniikat"). - Meikäläinen xXx
Lajini on Hokutoryu Ju-Jutsu tässä linkki kotisivuille:
http://www.finjutsu.com/main.php?sivu_id=48
Lajissa ei ole oikeastaan kilpailuja lajin monipuolisuuden vuoksi.(Vaikea tuomita ja loukkaantumis riski)
Mutta periaatteessa otella voi vapaaottelukisoissa ja mattopainikisoissa jos kisominen kiinnostaa.
Tottakai itse treeneissä tulee kisottua vaikka miten, mutta ei ehken sillä tavalla mitä sinä haet. Oranssin vyön jälkeen kaikissa vyökokeissa on Hokutoryu otteluita vähän kuten vapaaottelua. kysele lisää vastailen mielelläni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433483- 362084
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301789- 161557
- 231528
- 101440
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781185- 221132