Miltei jokaisella Intian vuorella,laaksolla ja tasangolla on hindujen uskonnollisessa mielikuvituksessa oma erityinen merkityksensä.Näistä pyhistä paikoista käytetään nimitystä tirtha (tarkoittaa kahlaamoa tai ylityspaikkaa),sillä ihmisten uskotaan voivan siirtyä elämän maallisten huolten ulkopuolelle kokemaan tuonpuoleisen todellisuuden.
Himalaja on mytologiassa Shivan koti ,ja sen mahtavilla vuorilla sijaitsevat myös pyhän Gangesvirran lähteet.
Ganges virtaa Himalajalta tullessaan Hardwarin kaupungin halki,Gangotrin,Kedarnathin ja Badrinathin kaupungit ovat kehittyneet Gangesin kolmen haaran lähteiden äärelle.
Toinen paikka johon Ganges suo siunauksensa on Varanasi ,joka tunnetaan myös nimillä Benares ja Kashi(valon kaupungi)
Lukuisat Intian tirthat tuottavat hengellisiä ansioita sille,joka lähestyy niitä mieli ja sydän puhtaina.Mahabharatassa mainitaan nimeltä seitsemän pyhää kaupunkia,Varanasi,Mathura,Ujjain,Hardwar,Prayag,Ayodhya ja Gaya.
Etelässä Rameshwaram,Madurai,Kanchipuram jossa on 124 tempeliä.Tirupati jossa sijaitsee Visnulle pyhitetty Intian vaurain temppeli.
Shrirangam,joka on Shri Vaishnava koulukunnan hartaudenharjoitusten keskus.Pohjoisessa Badrinath ,idässä Puri,etelässä Rameshwaram ja lännessä Dvaraka pidetään maailmanympärimatkan veroisena ja sen suorittamista aivan poikkeuksellisen suurena ansiona.
Tässä joitakin pyhiinvaellus paikkoja.
Pyhiinvaellus
Judit
2
755
Vastaukset 2
- nonperson
Pyhiinvaelluspaikalle ei ole pakko matkustaa, jos on elävä mielikuvitus sinne voi matkata myös ajatuksissa, ja ansiot ovat samat kuin paikan päällä.
- vattumatonen
Oletko ollut itse pyhiinvaelluksella Intiassa? Kokenut Varanasin? Gangesin aallot? Intian tunnelman ja henkisyyden kodin tunnun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901328
- 45677
- 20629
- 46569
- 47563
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38549- 70531
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132528- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176478