Passi asiaa

sasa

Nyt ongelmana on, että tyttären (16v) passi on mennyt vanhaksi. Osaako kukaan antaa vastasusta seuraaviin kysymyksiin. Kauan uutta passia täytyy odottaa? Kun edellinen passi on mennyt vanhaksi toukokuussa niin mikä muu käy todisteeksi, että voi todistaa henkilöllisyytensä? Olemme suomalaisia, mutta kuvallista henkkaria eikä kelakorttia ei ole tullut hankittua? Vanhmmat ovat eronneet ja lapsi on yhteishuoltajuudessa. Isä on allekirjoittanut hakemuksen. Tarvitaanko passia pohjoismaissa, eu.n alueella?

4

618

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepi.

      1 vuoden passin saa käytännössä heti, 10 vuoden 2-3 viikossa. Periaatteessa jokin henkilöllisyystodistus pitää matkatessa olla, kuvallinen kelakorttihan ei semmoisesta käy kuin jossain Suomessa ehkä. Pohjoismaissa ei passia tarvita, mutta vaikka menisitte laivalla Ruotsiin, niin laivayhtiö voi jättää rannalle, jos sattuvat juuri teidän papereista olevan kiinnostunut, eikä löydy mitään heidän kelpuuttamaa henkilöllisyyspaperia.

    • on meitä

      pikku rouvalla pieni aukko sivityksessä?

    • hate
    • tarvii jotain tietoa,niin täältä ei kannata kysellä.täältä saa ihan minkälaisia vastauksia vaan.mikset soita suoraan poliisille?se on nopein tapa selvittää asia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      124
      1060
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1043
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      778
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      557
    5. 42
      529
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      511
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      483
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      437
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      421
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      391
    Aihe