Lastani pidettiin sellaisessa 4 vuotta.Eilen pääsi pois.Mitään sieltä ei jää kaipaamaan.Nyt yritetään tunkea yhtä huonoon seuraavaan paikkaan.
Miksi vaietaan
HUONOISTA SIJARIPERHEISTÄ?
8606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
taitaa olla itse samanlainen ?
Totta kai antaisin palautetta sijoittajakunnalle, jos lapsi tai biologinen vanhempi olisi tyytymätön. Sijaisvanhempi taas on vaitiolovelvollinen biologisen perheen asioista, joten eipä sellaisesta voisi julkisesti kertoa.
Kun en epäonnistuneita tiedä, niin en voisi niistä kertoa muutenkaan, hyvä että te niitä kokeneet kerrotte. Eivätkä taida nämä "paskasijarit" hakeutua normaaleiden sijareiden seuraan, puhumattakaan, että kertoisivat, jos jotain epäilyttävää kodissaan puuhaavat.
Kyllä minä sijaisäitinäkin haluaisin tietää, missä voi mennä pieleen. Eli haluan toki kuulla myös, jos jollakin on ollut epäonnistunut sijoitus. Kyllä sijaisvanhempien koulutuksessa tätä asiaa pitäisi sivuta, ja näin on jonkin verran tehtykin. Ei tietenkään mitään tiettyä tapausta, mutta asioita, joissa voi tehdä virheitä.
Lunta tupaan vaan, kun keskustelu loppuu, loppuu kehityskin :)
lapsia.Yhteinen jaettu vanhemmuus on sitä.ettei vuosiin ole edes puhevälejä.Heitetään aiheettomia ins,syytteitä.Tutkimuksesa selvisi ettei edes viitteitä sellaisesta,mutta tapaamisoikeus menee puoleksi vuodeksi.Ei anneta lapsen nähdä siskoaan,ja veljeään kahteen vuoteen.Siloiyeyaan lapsi mahdollisimman pitkälle kotoa,että viikonlopun yapaamiseen tulee matkaa 1000 km.kun hakee lapsen re,ja palauttaa su ym. puhelin keskustelut sijari jörjesräl,ällisesti pilaa,kaittaen lasten videon pyörimään samaan aijaan,tai pitää puhelimessa faksin päällä ym.loppumaton määrä kiusan tekoa.
Pike on ryöminyt kolostaan =) Ja taas mennään....
piken ja muiden kirjoituksia. Vai kuvitteletko olevasi viisaskin? Ja minne olet menossa. Persereijällekkö? Mene vain kaltaistesi joukkoon. Pressanpalstalla niitä on oikein kasapäin!
Tuosta sinun ja lapsesi tilanteesta.
Milloin huomasit ensimmäisen kerran, etteivät sijaisvanhemmat ole sitä mitä heidän pitäisi olla? Siis eivät ihmisiä, jotka tukevat yhteydenpitoa, eivätkä yritä eristää. Mitä sinulle silloin vastattiin, kun siitä kerroit sosiaalityöntekijälle? Sanottiinko sinulle suoraankin, että olisi parempi ettet olisi niin paljon yhteysessä heihin? Mitä sosiaalityöntekijät vastasivat, kun kerroit tuosta puhelinkiusaamisesta? Ehdottivatko mitään sovittuja aikoja, milloin voit soittaa niin että varmasti pystyt lapsesi kanssa rauhassa puhumaan. Yrittikö sosiaalityöntekijä sovitella teidän välejänne mitenkään, että olisi tuollainen turha välttely saatu loppumaan? Varmaan ei ehkä uskonut että sijaisperhe tahallaan tekee tuollaista, mutta kai hän jotenkin yritti teitä saada asioita sopimaan, ihan lapsesi vuoksi?
Yleensähän huoltosuunnitelmassa määritetään myös nuo muut tärkeät tapaamiset. Silloin sijaisvanhemmat sitoutuvat omasta puolestaan järjestämään niihin tilaisuuden. Vanhemman oikeus on pyytää suunnitelman tarkistamista aina, kun se ei tuntuu riittävältä tai on jotenkin huono. Ilmeisesti sinulle ei tuota ole kerrottu, vai eikö suunnitelmaa muutettu pyynnöstäsi huolimatta? Luulisi, että johonkin on kirjattu sisarustenkin tapaaminen, onhan tosi tärkeää, että he saavat pitää yhteyttä. Sovittiinko siitä mitää huoltosuunnitelmassa?
Tuo matkakin kuulostaa tosi pitkältä ja raskaalta, sekä sinulle että lapsellesikin. Oliko tuo ensimmäinen lapsesi sijoituspaikka jo noin kaukana? Kuinka vanha lapsesi silloin oli?
Jos joku kysymys on mielestäsi liian henkilökohtainen nettiin, niin ei tarvitse vastata, ymmärrän sen kyllä. Kiinnostaa vain miten tuo juttu oikein noin lähti menemään.
Valitin soskuille monta vuotta,mutta kukaan heistä ei uskonut.He vaihtuivat tuhkatiheään noin 15 eri sossua,ja 3 sossujohtajaakin.Mikään ei toiminut.Nyt tytär tuli kotiin,koska sossu myönsi paikan huonoksi.Eukko piti lapseni vaatteet alusvaatteista lähtien.Hänelle menee vielä lapsilisä,elatusmaksu ym.Jouduin ostamaan kaikki vaatteet uimapuvuista lähtien,alusvaatteetkin jotka muutama viikko sitten lapselleni lähetin eukko piti.Jaetusta vanhemmuudesta ei voi puhuakkaan,koska ei edes puhevälejä.
voi olla. Tuo sosiaalityöntekijöiden määrä on järkyttävä, eihän heistä kukaan sinua oikeasti ole voinut oppinut tuntemaan riittävästi (saati sijaisperhettä), että sanoihisi olisivat voineet ruvata luottamaan ajoissa.
Kun joku biologinen vanhempi hädissään viimeisenä keinona yrittää mollata sijaisperhettä vain saadakseen huostaanoton peruuntumaan, ensimmäiseen valitukseen sijaisperheestä varmaan suhtaudutaan varauksella, mutta hommahan menee ihan pilalle, jos työntekijä aina vaihtuu eikä tuo epäröinti sitten lopukaan. Tietysti heti ensimmäinen juttukin silti pitäisi tutkia tarkasti.
Kai tuo viimeinen pyysi perhettä lähettämään lapsen vaatteet vaikka paketissa. Ei perhe siitä voi kieltäytyä.