kertoi viime viikolla, että tänä päivänä pitäisi laskea neliön hinnaksi yli 2000e (lähemmäksi 2500) kun rakennetaan uutta taloa (huom ei pk seudulla tai suurkaupungeissa).
Tällaisella matematiikalla heikompaa kyllä heikottaa jos 150 neliön hinnaksi tulee yli 300.000 euroa !!!?????
Tällaisella matematiikalla heikompaa kyllä heikottaa jos 150 neliön hinnaksi tulee yli 300.000 euroa !!!?????
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sehän riippuu niin monesta asiasta!
Lähinnä siitä, a) kuinka paljon olet itse valmis tekemään ja b) mikä on talovalmistaja.
Tuo antamasi esimerkki (150neliötä/300000e) on aika lähellä, mikäli et itse tee juuri mitään. Ja siihen voi kyllä mielestäni sisällyttää tontin (30-50000e) ja pihan valmistamisen. Eli aika lailla koko paketti voisi olla tuo 300000e. Mutta itselläni muutama kaveri on tehnyt tai on tekemässä itselleen taloa (neliöitä siinä 150 - 200) ja he kaikki tulevat pärjäämään noin 200000 eurolla! Tekevät siis paljon itse ( tontit olivat aika halvat)! Ja nämä esimerkit siis eivät ole pääkaupunkiseudulta...
Olemme pahoillamme puolestanne! Elätte mielikuivitusmaailmassa ja juttelette mielikuvitusolennoille!
aika lailla siihen nykypäivän urbaani legendoihin. Eivätkä taatusti sitä myönnä, mutta pankkineiti tietää totuuden.
tuli meikäläisen kohdalla n. 850 EUR. Talo on kokonaan tiilestä rakennettu, kaikki itse (pl. putket ja sähköt, nekin tutuilta kavereilta). Tontti 40 000 EUR, koko projektin kokonaishinnaksi (sis. tontin) hinnaksi tuli n. 150 000 EUR, talossa 130 lämmintä neliötä. Tämä on meikäläisen kolmas talo ja velaton.
kun vertaa esim. minun kohdalla. Tontti Espoossa maksoi 100 000 euroa. Itse talo suunnilleen samoja hintaluokkia kuin sinulla, itse tein, asuinneliöitä 200, tiilirunko. Koko projektin hinta tontteineen n. 240 000 euroa, mitä pidän varsin kohtuullisena tällä alueella isosta omakotitalosta. Täytyy ottaa huomioon, että rakentaminenkin vei aikaa, n. 3 vuotta. Rakensin ensimmäisen taloni v. 1998, ollessani 28 v, sekin Espoossa, siihen otin velkaa 500 000 mk (talossa 150 neliötä). Velkaa ei tarvinnut tähän uuteen ottaa lainkaan, vaan käytin edellisen taloni myynnistä saadut rahat nykyisen rakentamiseen. Rakentaminen on minulle harrastus ja on mukava pikkuhiljaa puuhailla omalla työmaalla, aikaa jää muuhunkin, kun ei ole kiireaikataulua. Mielestäni rakentajien mentaaliongelmat johtuvat nykyään älyttömistä aikatauluista, joita he asettavat, siinä palaa sitä rahaakin.
tuo sinun tontti, kun kolme vuotta sitten maksoi 100 000 EUR.
nopeasti olet velkaa lyhentänyt, kun teit tämän uusimman talosi ilman velkaa.
Espoonlahdessa, jossa tonttien hinnat nykyisin liikkuvat 160 000-200000 euron tietämillä, joten nousua on vuodesta 2002 tapahtunut runsaasti. Se laina (500 000 mk), jonka otin ensimmäistä taloani varten v. 1996 on siksi niinkin suuri, koska asuin rakentamisen ajan (1996-1998) omassa kaksiossa Espoon Kivenlahdessa, enkä myynyt sitä, kun aloin rakentamaan vaan jatkoin asumista siinä (halvempaa kuin vuokrilla). Myin tornitalokaksion v. 2002 samalla kun myin okt:ni Latokaskessa. Näistä kaupoista sain yhteensä 140 000 eur 200 000 eur = 340 000 eur, lainaa oli tuolloin (2002) 15 000 eur (kaksiosta) ja 50 000 eur (okt:sta), joten käteistä jäi 275 000 eur säästöt. Ajattelin, että uuteen taloon en lainaa ota, eikä sitä tarvinnutkaan. Minulla ei ole mitään ökytuloja, turha kuvitellakaan, n. 45 000-50 000 euroa vuodessa kolmivuorotöissä, jossa on yövuorojen jälkeen 6 pv vapaata, jolloin voi raksailla kaikessa rauhassa.
Luulen, että tämä talo jää viimeiseksi tekeleekseni, seuraava asunto on ehkä rivarinpätkä yhdistettynä ulkomaan asunnolla.
Tontti 110 000€ ja talo 250m2 310 000€ ilman pihatöitä ja autotallia, joista noin 30 000€ lisää. Emme ole juurikaan säästelleet materiaaleissa tms... Lainaa on kokonaisuudessaan noin 2 vuoden tulojen verran.
Miksi uusien talojen pitää olla niin helkkarinmoisia halleja? Makuuhuoneita, kirjastoa, aulatilaa, ruokailutilaa, kodinhoitohuonetta, monta kylppäriä/ vessaa???
Miten olis harrastuspainotteisempi talo halvemmalla?
Itse talo voisi 80m2 vähän päälle sadalla tonnilla ja sitten erikseen kepoisempi talli/ateljee-tyyppinen monitoimitila pojhoiseen avautuvilla ikkunoilla, että talossa voisi tehdä jotain mitä kerrostalossa ei voi.
Kaippa se on sitä, että kun kerran alkaa rakentamaan niin rakentaa sitten kunnollisen heti eikä mitään 80 neliön luukkua! Itse ainakin tekisin näin (vähintään 150 asuinneliötä pitäisi olla)!
Onhan se niinkin ja riippuu tietty perheen koosta.
Omasta mielestä n. kolmiossa on tarpeeksi tilaa. Itse asuminen on samaa vaikka olisi kuinka monta ja suurta huonetta. Touhut on asuinhuoneistossa samat.
Mutta harrastaminen, erilainen hyötyrakentelu ja muu askartelu, mistä kukakin tykkää, olisi tärkeä viihtyvyyden kannalta. Lomallakaan ei aina tarvitsisi lähteä jonnekin.
uuden talon neliöhinta on 30% oman työn osuudella (esim.pohjat,levytykset jne)
1000-1100€/m2.
vielä vuonna 2000 se oli 5000mk.
itse olen rakennusalalla urakoitsijana ja tiedän kyllä mitä tekeminen maksaa.
avaimet käteen tontin kanssa pääkaupunkiseudulle saa tuollaisen 150m2 töllin 300-350t€ jos tontin hinta 30-50t€. tosin nyt ei tontteja espoostakaan saa enää alle 70t€.