Hockenheim ja Imola putoamassa F1-kalenterista

Huono vai paha juttu

Hienoa että tulee uusia ratoja sarjaan mutta sääli että kaksi järjestäjää putoaa pois.

F1-pomo Bernie Ecclestone järjesti lauantaina Indianapolisissa F1-tallipomojen kanssa kokouksen, jossa sovittiin alustavasti, että Saksassa ja Italiassa ajettaisiin jatkossa vain yksi kilpailu. Saksan nykyísistä järjestäjistä pois olisi putoamassa Hockenheim ja Italian järjestäjistä Imola. Uusiksi kisoiksi F1-kalenteriin olisivat Speed TV:n tietojen perusteella tulossa Etelä-Korea, Meksiko ja toinen USA:n kilpailu. Samalla Ecclestone lupasi talleille tehdä parhaansa Indianapolisin jatkon eteen ja järjestää toisen kisan mahdollisesti Las Vegasin katuradalla.

Belgian Span kilpailu on palaamassa ensi vuonna F1-sarjan ohjelmaan vuoden tauon jälkeen. Tänä vuonna Spassa ei tulla ajamaan radalle tehtävien korjaustöiden takia.


http://www.sportti.com/uutinen.asp?CAT=1-1&ID=90336

7

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Ihan hyvä että Imola lähtee helvettiin.

      Tuota vähän ihmettelen, että Saksan kisoista juuri Hockenheim pudotetaan, koska Nyrre on mielestäni vielä surkeampi rata. Mutta ilmeisesti tässä on katsottu jotain taloudellisia näkökohtia ja tehty päätös sen perusteella.

      Toivottavasti näiden tilalle saadaan parempia ratoja.

      • uudet kunniaan

        Hockenheim oli paljon parempi pitkillä suorilla... Näin se vaan on!

        Imola oli parempi ja pahempi pitkällä tamburello-suoralla... Näinhän tämäkin vaan oli!


    • ...

      Mutta Imolan kanssahan tehtiin äsken monivuotinen jatkosopimus. Ei kai sentään Monza häivy pois???

    • meikalainen

      On kyllä niin paska -rata kuin olla ja voi. Melko tylsä ja ohituspaikkoja ei yhtään.
      Tosin rata-alue oli melko idyllinen.

      Mutta ihmettelen Että miten Hockenheim lähti, vaikka minun mielestä Nurburgring oli heikompi ja mielestäni hockenheim oli Saksan "virallinen" rata ja lisäksi Hockenheimin radalla oli yksi erinomainen
      ohituspaikka. Ja lisäksi parempi katsomo.

      Mutta onhan Nurburgring perinteikäs ja ihan hyvä rata ja lisäksi siellä on kaksi hyvää ohituspaikkaa: Toinen pääsuoran päässä ja toinen takasuoralla.

    • Anonyymi

      Imola olisi hyvä tiputtaa F1-kalenterista pysyvästi. Vuoden tylsin kisa. Ei yhtään ohitusta radalla. Nykyformuloille täysin luokaton rata. Tamburello-mutkakin pilattu shikaanilla, joten moottoriurheilulla ei ole enää mitään tekemistä tämän radan kanssa. Hohhoijaaaa!!!!!

      • Anonyymi

        Vain Monacossa nähdään tylsempiä kisoja.


      • Anonyymi

        Sääliksi käy lipun ostaneita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3132
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1730
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      127
      1032
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      98
      978
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe