Saab 9-3 -00, milläs aineella saisi tuota helpoiten hoidettua? Ostin korrekin auton sisä muovi ja keinonahkaosille tarkoitettu aineen, mutta kojelautaan jää jotain läiskiä helposti. Ilmeisesti on jotain muuta materiaalia. Nuo keinonahat menivätkin hyvin puhtaiksi, mutta ei tuo. Haluaisin jonkun pullo systeemin, jota voisi pitää autossa ja aina välillä pyhkäistä eli en ala ämpärikaupalla kantamaan vettä autoon.
Vastaukset 6
- Shaabi
Jos kojelaudalla on vain pölyä niin helpoin ja läiskittömin vaihtoehto lienee joku pölysuti/liina. Omaan pirssiin jää myös läiskiä jos jotain "hoitoaineksia" käyttää. Kostealla rätilläkin tulee siistimpää jälkeä kuin aineilla jotka ovat tähän tarkoitukseen. Pölysuti (esim Swiffer) on osoittautunut toimivaksi.
- silikoni-pirkko
Silikonisuihke on hyvä puhdistusaine. Ei jätä tahroja eikä tuhoa muovipohjaisia pintoja. Autoliikeet käyttävät vanhojen autojen sisämuovien kiillottamiseen.
- aine
silikoni-pirkko kirjoitti:
Silikonisuihke on hyvä puhdistusaine. Ei jätä tahroja eikä tuhoa muovipohjaisia pintoja. Autoliikeet käyttävät vanhojen autojen sisämuovien kiillottamiseen.
auton kojelaudan ei kuulu kiiltää ja silikonisuihkeiden jälkeen lika tarttuu vielä paremmin kiinni.
- erinomaisia
Korrekin kirkasteliinat ovat erinomaisia tuohon hommaan. Sinisessä pussissa on parikymmentä kertakäyttöliinaa, joissa jotain puhdistusainetta.
- ostamaan
Ostin vahingossa biltemasta jotain liinoja. Yhet oli tarkoitettu ikkunalle, mutta ovat aika kovia ja ikkunahan siinä vaan meni naarmuille.
Kannattaa satsata laatuun, jos ei aina jaksa/ehdi värkätä normaalien siivous värkkien kanssa.
- Anonyymi
Kojelaudan paras puhdistusliina on Vauvan peppupyyhkeet. 100 kappaleen pakkauksen voi saada tarjouksesta 1 eurolla. Niissä on jotain kosteuttavaa öljyä ja pinta jää kiiltäväksi. Kuin uusi.
Kojelautaan ei pidä käyttää mitään voimakkaita puhdistusaineita tai silikonisuihketta. Kun aurinko lämmittää kojelaudan +60 asteiseksi, silloin voi haihtua hengitysilmaan haitallisia yhdisteitä. Joskus olen puhdistanut jollain kostealla kojelauta pyyhkeellä, niin helteellä olen haistanut nenässäni kemikaalin hajun vielä nukkumaan mennessäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101960
- 60883
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 41645
- 61639
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33548Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512- 46484
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478