Kävin äsken normaaliin tapaan alapää pesulla ennen maate menoa, ja peppuani pestessä tunsin jotakin omituista ja oli pakko ottaa asiasta selvää. peppureiässäni (siis ihan siinä "rypytysnauhassa") tuntuu yhdessä kohtaa jokin kova siinä ihon alla, se on noin 2-3 milliä leveä ja syvyydestä en tiedä, kai noin 5-10mm pitkä, kova pallukka. Mikä ihme se on???
ei kai vain ole jotakin peräpukaman alkua??!
olen rv.20 nyt menossa.
Onko syytä huoleen, mikä tuo kova pallukka ihon alla on?
ei kai vain ole jotakin peräpukaman alkua??!
olen rv.20 nyt menossa.
Onko syytä huoleen, mikä tuo kova pallukka ihon alla on?
Vastaukset 3
Vanhimmat
peräpukama jos se on yhtäkkiä ilmestynyt. Sitä saattaa aristaa myös. Soittele aamulla neuvolaan, niin varmaan ohjeistaa sinua miten hoidat sen pois ja varmistaa, että se on peräpukama. ei se mitään vaarallista oo :)
Todennäköisesti peräpukama. Minulla on ollut niitä nuoresta asti ja nytkin on yksi. Tärkeää on välttää ummetusta, pitää vatsa tarpeeksi löysänä. Itse syön kuivattuja luumuja, jos vatsa tuntuu kovalta. Auttavat minulla.
Peräpukamat menevät ohi usein itsestään, mutta on niihin lääkkeitäkin, neuvolasta kannattaa kysyä. Minulla on joskus hirtetty peräpukama, ei mikään kovin suuri toimenpide eikä kivulias. Ei ne peräpukamat niin kamalia ole kuin mikä mielikuva niistä yleensä on :-)
Kuulostaisi ainakin. Onkohan se Scheriproct-voide kiellettyä raskaana olevilta? Sitä olen itse käyttänyt kipeytyneisiin pukamiin kun saa ilman reseptiä apteekista ja hyvin ovat sen avulla laskeutuneetkin..