Pennuthan voivat olla eri kokoisia jo syntyessään, ja myös luovutusikäisinä. Mutta kuinka paljon se kertoo aikuisiän koosta? Jääkö se pienin pentu aikuisenakin pienimmäksi, ja isoimmasta tulee isoin? Kertokaas te kasvattajat, jotka olette kasvattejanne aikuisiälläkin seuranneet.
Varmaan poikkeuksia on, mutta noin yleensä, kertooko esim. luovutusiän koko aikuisiän koon?
Varmaan poikkeuksia on, mutta noin yleensä, kertooko esim. luovutusiän koko aikuisiän koon?
Vastaukset 2
Vanhimmat
nähty,että pienimmästä voi tulla suurin,keskimäärin pienimmästä tulee ns normaalikokoinen,eli keskitasoa muitten pentujen kanssa =)
pienin ole pienin ja isoin iso. Pennut kehittyy niin eri tahtiin,että vasta pari vuotiaana yleensä näkee oikean koon.
Meidän tämä tuleva pentu oli syntyessään toiseksi suurin ja viikon päästä toiseksi pienin ja nyt 4 vk se on saman kokonen kun muut.
Sanoisin,että ei 7 vk vielä pysyt näkemään minkäkokonen siitä tulee.
Tietysti kokenut kasvattaja näkee rakenteesta minkä tyyppinen pennusta tulee.
Meidän nykyinen koira oli pentuna samankokonen kun muut mutta sillä oli valtavat tassut ja pää. Ja siitä tuli normaalin kokonen mutta sillä on edelleen valtavat tassut ja mahtava uroksen pää(mitä kaikki ovat kehuneet). Eli voi olla iso rakenteeltaan tai iso ja hento rakenne jollon näyttää pieneltä.