Olisko mitään ideoita millä voisi kotitekoisesti parantaa mahdollisuuksia ettei tulisi keskenmenoa??
olen kuullut jostain että kannattaa syödä foolihappoa (siis jtn vitamiinia)
onko muilla korkea hemoglobiini?
mulla on ihan älytön, olen miettiny vaikuttaako keskenmenoihin jotenkin..
olen kuullut jostain että kannattaa syödä foolihappoa (siis jtn vitamiinia)
onko muilla korkea hemoglobiini?
mulla on ihan älytön, olen miettiny vaikuttaako keskenmenoihin jotenkin..
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitään kotikonsteja ei ole..mutta voi tietenkin yrittää, esim syödä enemmän vitamiineja..jättää pois kaikki vähänkin haitallinen kahvi, tee ym
mutta ei se itsestä kiinni ole, jos vain elää normaalisti(ei tietty juopottele ja polta tupakkaa)
loppu on sitten luonnosta kiinni..
mullakin oli älytön hemoglobiini(ennen aina tosi alhanen)en tiedä liittyykö se sitten jotenkin keskenmenoon...
itsellä yksi km takana..ei suunniteltu raskaus, mutta kumminkin..7 viikolla olin kun meni kesken..
nyt katsellaan jonkun aikaa ennenkun mietitään että aletaanko yrittämään...sen verran koskettava kokemus kuitenkin...
jep. mulla meni pari kuukautta sitten kesken jo viikolla 6 ja nyt kai taas samalla viikolla :(
ajateltiin et nyt pidetään tauko. tuntuu vaan pahalta ku muutenki yritetty lasta jo kauan..
Sori mut eiks sulle anneta neuvolassa noita ohjeita että miten sä vältät keskenmenon tulemista?? Täällä päin ainakin kerrotaan jos vaan kysytään :)
Miten vältetään keskenmeno?
kun sain ekan keskenmenon, soitin lääkärille ja se sanoi ettei ole tarvetta tulla tarkastukseen koska km tapahtui niin alussa eikä ollut kipuja (?) ihmettelin, koska luulin että ainakin jälkitarkastus täytyy tehdä?
ja nyt tämä toinen, keskiviikkona vasta lääkäri.
joten en ole pahemmin ollut neuvolassa!! :)
Joltain nettisivulta luin ettei keskenmenoa voi estää mitenkään, se tulee jos on tullakseen. Foolihappo on vauvan kehityksen kannalta hyvä ravintoaine muttei vaikuta keskenmenoon. En myöskään usko tuohon hemoglobiiniasiaan, itsellä hemoglobiini oli vain 119 (keskeytynyt keskenmeno 7 5, havaittiin 9 5).
Olen kuullut että ns. babyaspiriinin säännöllinen nauttiminen raskauden alussa voisi ehkäistä keskenmenoa.
Omakohtaista kokemusta ei ole mutta googlettamalla löytyy varmasti tietoa.