Ajelen kyllä itse bemulla (E46 330). Mielestäni on liikaa laatuautoksi nitinöitä ja natinoita (ajettu 150tkm). Mutta asiaan, satuinpa tekemään työkeikan pääkaupunkiin vaihteeksi junalla kun oli alko-ohjelmaa tiedossa. Iloisena yllärinä sain taksiksi Helsingissä uusikorisen 5-sarjalaisen (E60 taitaa olla). Sehän oli aivan karsea. Joka ikinen paikka kolisi, nitisi, natisi ja hölskyi eikä sisustus muutenkaan mikään tasokkaan näköinen. Kilometrejä näytti olevan hieman yli 200tkm. Kyllä oli järkyttävä kokemus. Puolustuksena voi sanoa että taksiajo on tietysti raskasta Hesan mukulakivillä ja kyseinen auto oli ehkä madallettu (tai sit iskarit lopussa), mutta silti paljon enemmän ajetuissa taksimersuissa on ihan nitinätöntä menoa. No onhan mersu vähän kalliimpi mutta kuitenkin. Enkä nyt tosiaankaan kuunnellut korvat höröllä jotain pikku kitinöitä vaan oikeasti ihan irrallaan tuntu olevan koko auton osat...
Järkytys
huhuhuhuhuuh
173158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Saatko jtn kiksejä muiden vastauksista provoihin?Onnea vaan sinullekkin :)
Voin kyllä todistaa omistavani itse mainitsemani pirssin ja jos nyt oikein väännetään niin kirjanpidosta löytynee kuitti taksista ja sen numerosta, niin voit itse vaikka käydä ottamassa koekyydit. Varmaan keskimääräinen E60 on paremmassa kunnossa kun Helsingin mukuloilla ajettu taksi, joka ilmeisesti oli vielä madallettu. Mutta kyllä silti oli aikamoinen järkytys.
Juu,laitatko vaikka mailiosoitteesi niin otan yhteyttä.Kiinnostaisi ihan käydä katsomassa toi sun 330.Oletko myymässä sitä mihin hintaan?Millaisella varustuksella otettu?
Ei ole nimetöntä osoitetta joten laita omasi kiitos. Voin lähettää kuvia plus ja puhnron kunhan pidät ne omana tietonasi.
on valitettavasti mennyt huonompaan suuntaan, kertoohan sen jo myyntikin, A6 kärjessä luokassa ja MB-E seuraavana. Koeajoin puoli vuotta sitten uuden mallin ja sain pettyä sisälaatuun yleisesti. Ajo-ominaisuukissa en huomannut eroja, BMW tosin hieman tuuliherkempi. BMW ehkä hieman hiljaisempi, tosin ostin nykyiseen autooni sellaiset renkaat, että BMW jopa häviää vakiorengastuksella. Renkailla on suomen oloissa muutenkin suuri merkitys. Siksi oikeastaan vaihdoinkin merkkiä. Toinen syy oli, että sain nelivedon samaan hintaan ja muutamia muita varusteita, joista olisi BMW:ssä joutunut maksamaan.
Itselläni ei mitään nitinöitä ollut, tosin sähköhäiriöitä, kuten huolloissa kutsuivat, oli jonkin verran.
Seuraava autoni saattaa hyvin taas olla BMW, mutta huomasin, että osaavat ne muutkin saksalaiset autoja tehdä. Vaihto ei ole ajankohtainen ainakaan vähään aikaan.
Tottakai taxit joutuvat kovemmalla. Esimerkkinä itselläni juuri taxikyydeistä C-sarja. Jos merkit peitettäisiin ja silmät kiinni autoon menisin, saattaisin luulla sitä Avensikseksi. Se toisaalta kertoo, että keskihintaisten laatuautojen ja hieman kalliimpien "tavis" autojen laatu- ja ominaisuuserot ovat kaventuneet. Rahalla sitten saa laatuautoista sellaisia, että ei kehtaa samassa lauseessa puhua "tavis"autojen kanssa.
..että se tolleen voi natista, no on se sit totta että laatu on tullu reippaasti takaperin viime vuosina
varmaan sitten maanantaikappale E60:sta kun ei nitise eikä natise.
Kyseinen tapaus oli varmaan ääriesimerkki taksikäytön, kilometrien ja madalluksen(?) vuoksi. Mutta silmiinpistävä, tai siis korviin pistävä...
E38 ei ainakaan nitise, natise, rämise, saatikka kolise vaikka kilometrejä on takana 175 000.
Sen sijaan, satuinpa yhtenä päivänä uudehdon Citroen C5 taksin kyytiin ja siinä oli kyllä sitä nitinää ja natinaa vaikka muille jakaa.
E60:ssä on se ongelma että jos tiivisteet tai oviensiäpuoliset metalliosat vahaa niin älytön nitinä ja natina siitä syntyy.
Näitä tiivisteitä on uusittu aika paljon mutta pitämällä pinnat puhtaina niin ne ovat äänettömät.
Ajalen itse 245/40 18" renkailla kaupungissa eikä auto pidä mitään ylimääräistä ääntä edes mukulakivillä.
Edellisessä E60:ssä auton oviensisäpinnat tuli tietämättömyyttä vahattua ja nitinä alkoi heti...
Ääni on muuten äänettömässä autossa karmea!
Tuohan oli mielenkiintoinen ilmiö! Itselläni nimittäin ilmaantui tässä käsän myötä omituinen "natina". En ole sitä tarkemmin vielä tutkinut mutta kun nyt tarkemmin ajettelen, niin vahauksen jälkeen se kyllä alkoi ja ikään kuin ovista kuuluu. Vahasin myös erittäin huolellisesti ovien sisäpuoliset alueet. Voisikohan silikoni tiivisteissä auttaa, vai pitäisikö vahaus vain ottaa pois? Kyseessä on e39 farmarimalli.
Vahat ja silikonit sun muut pois, niin ei nitise.
Moi !
Itsekkin kantapään kautta tuli opittua ettei tiivisteisiin kannata laittaa vahaa tai silikoonia.
Laakkonen aikoinaan myi ainetta jolla tiivisteet sai puhdistettua, paras tapa on tietysti vaihtaa tiivisteet.
ekan kerran jälkeen olen kyllä muistanut olla huolellinen tuon asian suhteen, saattaapi olla sama ongelma E60:ssä mutta en halua alkaa testaamaan. Ja tosiaan, hiljaisessa autossa tuo nitinä on raivostuttavaa.
--
...se aine oli ja onkohan sitä saatavilla muualta kuin laakkoselta? Kiittää.
Ajettu 160 tonnia hyvin pidetty ja vielä tarkemmin huollettu. Ei siis ole kuluneita osia, Ei silikonia oventiivisteissä ym. Alustassa kaikki kumipuslat pidetty kunnossa ja koiranluut. Ei huollettu auto nitise. Huoltamaton ja paskasti pidetty nitisee ja kolisee merkistä riippumatta. Kaikki autot tarvii ylläpitoa kuten naisetkin sen ajamisen lisäksi.....Silikoni lähtee ovenraoista kun ottaa tinnerillä paskat pois ja laittaa vahaten myös oven rakoset.
Menin keväällä pesun jälkeen laittamaan silikoonia E39 tiivisteisiin, ettei sit yöpakkasilla jäädy! Kauhee natina & kitinä tuli! Nyt onneksi alkaa jo helpottaa.
bemarissa on löysä kori, kun noin paljon elää.