tietäisikö kukaan mitään sivustoa naispuolisille transvestiiteille? edes englanninkielistä..? on etsitty googlella juu. miehille kyllä löytyy vaikka mitä, tukea, kokemuksia ja vinkkejä, ja tuntuu todellakin siltä ettei meitä sitten ole olemassakaan.. transtukipisteenkin transvestiittiosio käsittelee vain naiseksi pukeutuvia miehiä.
yksinkö maailmassa?
lailai
262148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
mutta naisethan voi pukeutua housuihin ja leikata hiuksensa lyhyiksi eikä kukaan kiinnitä siihen mitään huomiota
lyhythiuksinen nainen housuissa ei ole transvestiitti. mieheltä näyttäminen on toisinaan yhtä vaikeaa kun miehen saaminen läpimenevän naisen näköiseksi ja vaatii paljon enemmän uhrausta ja vaivaa kuin tukanleikkuu ja housut.
HelsinkiPriden kulkueessa ja puistojuhlassa oli paljonkin naispuolisia transvestiitejä, parralla tai ilman. Transvestiittiyhdistyskin on toivottanut naistransvestiitit mukaan kahvi-iltoihinsa, mutta ei ole tainnut kukaan uskaltautua paikalle. Kokoontuvat mieluummin omassa joukossaan.
hakusanalla "drag king". Todennäköisesti tulee aika paljon höhälinkkejä, mutta joissakin voi olla asiaakin mukana.
>>lyhythiuksinen nainen housuissa ei ole transvestiitti. mieheltä näyttäminen on toisinaan yhtä vaikeaa kun miehen saaminen läpimenevän naisen näköiseksi
---
No, ei transvestisuudessa ole kysymys pelkästään ulkonäöstä, vaan tunteesta kuulua sukupuoleen.
Vaatteet ym. ovat vain välttämätöntä rekvisiittaa.
Eivät useimmat transvestiitit uhraa aikaansa läpimenoon. Tuo läpimenevyys on vain tarpeen, jos liikkuu julkisesti haluamatta kohtuuttomasti herättää huomiota.
Sinä, naisena, voit täysin liikkua miesten vaatteissa, ja kokea itsesi niin paljon mieheksi kuin haluat ympäristön kiinnittämättä sinuun juurikaan tavallista enempää huomiota. (Mies-)transvestiitilta tuollainen ei helposti onnistu. Jotkut transvestiitit käyttävät naistenvaatteita omien "siviilivaatteittensa" alla kokeakseen tuon feminiinisemmän sukupuolensa.
Olen etsinyt samaa asiaa, mutta en ole netistä juurikaan löytänyt. Hömppäsivuja kyllä löytyy. En ole myöskään löytänyt keskustelupalstoilta juttuja mieheksi itsensä tuntevista naisista. Olen n. 40 v. nainen. Pidän mieheksi pukeutumisesta ja miehenä olemisesta enkä todellakaan tarkoita vain housujen laittamista jalkaan ja hiusten lyhyyttä. Miesten alusasuja, paitoja yms. käytän todella usein. Yleensäkin pukeudun mieluiten miesten vaatteisiin, sillä en ole juuri koskaan löytänyt naisten osastolta mitään itseäni kiinnostavaa. Rintojen peittämiseen en ole keksinyt mitään erityisen hyvää patenttia. Käytän myös usein miesten suihkusaippuoita ja dödöjä.
Haluaisin jutella jonkun samaa tuntevan ja ajattelevan kanssa.
hienoa että edes yksi samanlainen netistä löytyy. laajahan se on mutta etsimäänsä sieltä ei koskaan löydä.. olisikohan sinulla s-postia yms, olisi kiva keskustella?
nettiryhmän sähköpostilistan, jolla kirjoitellaan aiheesta ja sillä on mukana kymmeniä naisia, joille mieheksi pukeutuminen ja mieheily on monila eri tavoilla merkittävää. Jos ilmoitatte jonkin e-mail osoitetiedon, voitte päästä halutessanne listalle mukaan. Aika ajoin järjestämme myös livetapaamisia. Meitä on monen ikäisiä ja monella tavalla mieheilystä kiinnostuneita.
SETA:n transtukipisteen transvestiitti-osioihin olemme yrittäneet monta vuotta vaikuttaa. Tälle hetkellä transtukipisteellä on yhteisötyöntekijä joka ymmärtää eikä vähättele näitä kysymyksiä ja on luvannut edistää asioita. Myös häneltä voi saada infoa ja yhteystietoja meikäläisistä.
Kyllä meitä on!
>SETA:n transtukipisteen transvestiitti-osioihin olemme yrittäneet monta vuotta vaikuttaa.
---
No, mikä estää henk. koht. yhteydenotot Setaan ja Transtukipisteeseen? Ihan takuuvarmasti TTP:n vertaistuki-iltaan ovat transvestiitit tervetulleita.
Uskallan jopa väittää, että yhteydenotto suomalaiseen transvestiittiyhdistykseen olisi ihan hedelmällinen.
Itse en usko naispuolisiin transvestiitteihin enempää kuin joulupukkiin. Perusteena se, ettei naisen esiintyminen miehenä synnytä mitään ristiriitaa nyky-yhteyskunnassa kanssaihmisten keskuudessa.
DWC:n "tyttöilijät" odottavat "äijäileviä" naisia joukkoonsa. Siinähän olisi valmis yhdistys olemassa ja toimiikin kohtuullisen aktiivisti. Transvestiittinaiset antaisivat varmaankin toimintaan uutta eloa. Yhteystiedot ja vertaistuki-iltojen aikataulut löytyy nettisivulta.
Olisi varmaan upea näky yhdistyksen syksyn määrävuositapahtumassa kun miehet olisi iltapuvuissa ja naiset frakissa.
Mites olisi tuo Dreamwearin keskustelupalsta, jota tässäkin ketjussa joku ehdotti? Itsekään en ole oikeen löytänyt esim. setan tms. keskustelupalstoilta mieheksi pukeutuvien naisten keskusteluaiheita.
http://www.trasek.net/
Vai on trasek ryhtynyt hoitamaan myös transvestiittien eli ristiinpukeutujien asioita....vai sil viisiin.
Minä oon kyllä ymmärtänyt että trasek keskittyy lähinnä hoitoja tarvitsevien transsukupuolisten (ja nyttemmin myös transgenderihmisten) asioiden hoitamiseen ja että heillä riittää siinä kylliksi hommia. Jos trasek ois hoitanut transvestiittien asioita ois ehkä transtukipisteen sivuille saatu jo aiemmin kirjattua hieman nykyistä laajempi transvestiitti-määritelmä.
Pukeutumiseen liittyvä sukupuolinen variaatio on toisenlaista ja vaatii myös erilaisia keskusteluja kuin leikkauksia ja hormoneja vaativa transsukupuolisuus ja transgenderidentiteetti. Vaikka onhan meillä kaikilla ehkä yhteistäkin.
Sukupuolten moninaisuutta ja sen ymmärtämistä voi edistää parhaiten saamalla ihmiset ymmärtämään että sukupuolten variaatio on valtava. Esim. että jotkut haluavat pukeutua toiseen sukupuoleen eivätkä esim tarvi hormoneja tai leikkauksia, jotka taas toisille ovat välttämättömiä.
Näistä teemoista löytyy ainakin vanhempia keskusteluketjuja myös SETA:n keskustelufoorumin pinkistä ja Trans-osiosta.
Tulikohan tuossa lipsahdus, kun annettiin potilasyhdistyksen nettisivun osoite. Trasek keskittyy transsukupuolisten, transgenderien ja intersukupuolisten asian eteenpäin viemiseen.
Transvestiittien valtakunnallisen yhdistyksen sivut löytyvät osoitteesta: http://www.dreamwearclub.net/
Keskustelu on siellä kylläkin ollut viime aikoina vaisua, mutta ehkäpä transvestiittinaiset saisivat vähän eloa sinnekin kun keskustelisivat siellä. Myös toimintaan yhdistyksessä kannattaisi osallistua.
Jeps. Tuon on trans-sukupuolisten sivu ja alkup. kirjoitti tiitistä. Sori. Sattuhan sitä... Asiasta kolmanteen........ Olitko sä meeri koskaan ennen muutosta tyttönä ulkosalla?
Kyllähän sitä tuli joskus kokeiltua "tyttöilyä" ulkonakin ennen täyspäiväiseksi alkamista. Androgyynissä tyylissä elelin jo pidempäänkin. Kotinurkissahan olin ajoittain tyttönä ihan sieltä nuoruudesta saakka kun tunnistin transsukupuolisuuteni.
Kävin mä tuossa ulkona likkana. Ajatelin jos vaikka ihan päivälläkin voisin sen tehdä. Olen mä naapureille kertonut ongelmastani ja vaikuttaa monesti siltä, että naapurit ovat likkamaisuuteni teinneet ennen kuin olen omaa diagnosointia asiasta edes tehnyt. Ehkä mä rohkenen nyt tyttöillä kun kerta uskallan ostella vaatteita ja meikkejäkin.
...taas naisten transvestiakokemuksista käynnistynyt keskusteluketju joksikin ihan muuksi. Ei varmaan tarvi selitellä tämän enempää miksi transvestiittinaisia on turha odotella Dreamwearclubin vakituisiksi keskustelijoiksi tai transsukupuolisten geimeihin. Varsinkin MtF ihmisillä on ihan tarpeeksi keskusteltavaa omissa keekoiluissanne, ei teitä kiinnosta naisten tai FtM ihmisten mielenkiinnot edes sen vertaa että antaisitte sellaisen keskustelun rönsytä ilman teidän tyttöilyjuttuja. Jotenkin vaikuttaa siltä että miehinen ego on sellainen asia jota ei voi millään leikkauksella korjata tai muuttaa sellaiseksi tilan antamiseksi ja toisten huomioimiseksi (ja joskus myös itsen vähättelyksi) joka naiseksi kasvatetuille on ominaista.
>Ei varmaan tarvi selitellä tämän enempää
---
Sotket asioita. Palstalla on vain muutamia transvestiitteja. Pääosa keskustelijoista on MfoF TS-henkilöitä.
Vaikka palstan keskustelujen perusteella onkin väliin aiheet FtoM TS-ongelmat, ovat ne huomattava vähemmistö.
Ihan varmasti transvestiitti ymmärtää toisen transvestiitin päälle, kunhan joskus sellaisen elävänä näkee?
Olen perustellut kantani.
Kyllä keskustelu sammuisi alkuunsa, jos tässäkin ketjussa saisi keskustella vain transvestiittinaiset, heitä on sentään niin vähän täällä. Yleensäkin transvestiittejakin täällä on vähän. Toisaalta ihmettelen miksei transvestiitit käytä oman yhdistyksensä keskustelupalstaa. Jos siellä kirjoittaisi aktiivisesti naisia, joutuisivat miehet huomaamaan että heitäkin on. Älkää naiset antako periksi, pitäkää puolenne ja keskustelkaa. Joukkoanne on varmaankin runsaasti, kunhan pään saa auki.
Hassua että transvestiittinainen vetää herneen nenäänsä kun muutkin naiset (vaikkakin transnaiset)keskustelee tässä ketjussa. Ei kai tässä ole jonkinlaista karsinointia, kun transvestiitteja sentään on tilastollisesti 100 kertaa enemmän.
keksutelupalstalla sen vuoksi, että tiittipojulle on annettu väärä osoite ja että piti kysyä yhtä tyttöjuttua. Ehkä on aika poistua..... Tuen minä tiittipojuakin, ehkä hän osoisi kertoa sen tyttöilystä jota minä pojuilusta.
Tämä palsta on siis tarkoitettu joistain muista asioista keskusteluun ja myös sellaiseen "keskusteluun" mitä ei ole mahdollista seurata. Esim toi ihme tiittipojuhöpinä. Ei täällä varmaan rikollisia oo, omiin aiheisiinsa jumittuneita ihmisiä vain,joista jotkut osaa kirjottaa ymmärrettäviä lauseita ja toiset ei. Mutta kuten SETA:n transpalstalla, myös täällä rulettavat Operoidut tai Diagnosoidut transihmiset ja muista asioista ei saa herätellä ja jatkaa keskustelua. Minusta se on tyhmää ja ankeeta, mutta eipä siitä sen enempää.
Että naisten transtouhusta, eli transvestiittipoika/mies (juridisesti nainen, mutta pukeutuu mieheksi)= transevestiitti = tiitti, ei juurikaan jutunjuurta löydy. Jokaiselta naiselta löytyy tennarit, t-paita ja farkut. Jos haluaa, niin voi yrittää piiloitella rintoja, jotkut niin tekee mm. sitomalla rinnat jonkinmoisella siteellä taikka kankaalla ja jos haluaa, niin sukan voi vetäistä kalsareihin jne..
Transukupuolisuushan oli sitä, että kokee henkisesti kuuluvansa eri sukupuoleen jota fyysisesti on.
Meeri on palstan vakkari ja Meerilitä on mukava kysellä kaikkea jos tilaisuus tulee ja nimenomaan m to f kamaa. Lähettäisin ruusuja Meerille jos tietäisin osoitteen.
Ei mitään, hyvää kesänjatkoa, mulla vain kuumottaa uudet hameet ja kengät ja ulkoilma. Olenhan haaveillut asiastani jo koko ikäni.
...siitähän on kyse myös mieheksi pukeutuvalla naisella. Siitä, että kokee henkisesti kuuluvansa toiseen sukupuoleen. Ei tämä asia todellakaan kuulu vain miehille, vaan sitä esiintyy molemmilla sukupuolilla. Kummalliselle tuntuu tämän keskustelupalstan jutut. Hyvää kesää vaan kaikille, suvaitaan toisiamme ja annetaan kaikille mahdollisuus elää tasapainoisina ja onnellisina juuri sellaisina, kuin olemme.
On se, että useampi mies ajattelee kuuluvansa naisten ryhmään kuin nainen miesten ryhmään. Muualla euroopassa tilanne on jo tasoittunut, muttakäsitykseni mukaan vielä suomessa useampi mies kokee olevansa nainen kuin nainen mies. En mä transvestiittipoikia lynkkaa. Heidän pitää keksiä jokin oma systeemi jos näitä kanavia pitkin ei tukea löydy. Kuten sanottu, niin minäkin tiedän noista jutuista jotain, eli käytännössä jos jokin painaa mieltä, niin jättää vain huolensa vaikka tänne.
Englanniksi:
http://www.geocities.com/equal_of_heaven/TSMALE.html
http://www.dckings.com/tips.html
http://www.draglink.com/
http://www.geocities.com/carlos_lasvegas/workshop
Suomeksi sivuja ei tosin löydy googlettamalla, ei löytynyt altavistastakaan. Kaikki yllä olevat on haettu jollakin tapaa sanoilla "Drag King", joten täysin naispuolisiin transvesteetteihin niissä ei välttämättä perehdytä (Drag Kinghän on siis yleensä esiintyjä joissakin showssa, ei välttämättä päiväsaikainen "mies).
On se kyllä harmi, kun ei olla tehty omaa sivua tai jonkinlaista lisäsivua meille "miehille". :/