Töölöön lääkäri pyysi ottamaan yhteyttä omaan terv.kesk. lääk. Tutkimuksiin sydämen vajaa toiminnasta. Sydänfilmi oli normaali. Kuitenkin minulla on kaikki ne oireet joista mainitaan. Nyt en meinaa pääst
ä jatkotutkimuksiin. Kuka kertoisi mitä tutkimuksia on tuon filmin jälkeen. Kiitos teille.
ä jatkotutkimuksiin. Kuka kertoisi mitä tutkimuksia on tuon filmin jälkeen. Kiitos teille.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sydänfilmi kertoo vain harvoin jotakin vajaatoiminnasta. Vasta sitten alkaa näkyä sydänfilmissä, kun jotakin on pahasti pielessä.
Sydämen vajaatoimintahan ei ole itsenäinen sairaus, vaan tila joka tulee, kun verenkiertoelimistö ei jaksa enää kierrättää verta kehon vaatimalla tavalla. Se voi ilmetä hengästymisenä, turvotuksina jne.
Sydämen vajaatoimintaan ei siis ole olemassa yhtä oikeaa hoitoa. Jos auto ei kulje, niin pitää tarkistaa, onko rengas puhki, bensa loppu tahi akku tyhjentynyt. Ihan sama on sydämen vajaatoiminnan kanssa. Jotta vajaatoiminta poistuu, pitää hoitaa sitä syytä, joka vajaatoiminan aiheuttaa.
Varsinkin terveyskeskuksissa kaikki epämääräiset sydänoireet, joita ei oikein osata tulkita menevät suuren ja tuntemattoman sydämen vajaatoiminta -nimikkeen piikkiin ja sillä hyvä.
Perushoitoja sydämen vajaatoiminnassa ovat nesteenpoistajat ja beetasalpaaja. Niillä on ennustetta ja oloa parantava vaikutus olipa syy vajaatoimintaan melkein mikä tahansa. Tila voi kuitenkin oikeasti korjaantua vasta, kun tiedetään, mistä vajaatoiminta lopulta johtuu. Em. lääkkeet kyllä parantavat oloa, mutta eivät vaikuta itse vajaatoiminnan syyhyn. On siis sama kuin söisi särkylääkettä aivokasvaimeen. Se auttaa kyllä särkyyn, mutta ei poista todellista syytä.
Kaikkia syitä ei voida korjata (esimerkiksi infarktiarven aiheuttama vajaatoiminta), mutta osa voidaan (vaikkapa läppävika tai jatkuvat rytmihäiriöt). Jotta tilanne korjaantuu, on saatava mörölle tarkempi nimi kuin vain sydämen vajaatoiminta. Siksi lisätutkimuksia tarvitaan.
Hyviä kokeita on mm. rasitustesti, jolla nähdään rasituksen sietoaste ja saadaan selville loppuuko sydämen voima vai onko kysessä enemmänkin keuhkojen ongelma. Ultraäänellä selviää sydämen supisteluhäiriöt (esim. infarktiarven tai sydänsairauksien aiheuttamat) sekä mahdolliset läppäviat. Vuorokausirekisteröinnillä selviää rytmihäiriötilanne ja jos rasituskokeessa todetaan hapenpuutetta sydämessä voi seplevaltimoiden varjoainekuvaus olla tarpeen.
Vajaatoiminnalle on yleensä löydettävissä selkeä syy. Kun se tiedetään, niin sitten selviää voidaanko syytä (ei pelkkää oiretta!) hoitaa.
Kiitos sinulle avustasi. Nyt tiedän paljon enemmän.
Voit myös pyytää lähetettä kardiologille, joka tekee edellämainitut testit. Mutta sydänfilmi osaa kyllä kertoa onko hengenvaarasta kyse lähitulevaisuudessa ja kauemmampanakin.