w123 dieselit

elikkäs, onkohan ajo miten kallista 200D, 220D, 240D ja 300D malleilla, noin yleensä ja verrattuna toisiinsa? dieselvero kyseisellä laitteella on kai jotain 2500-3000wanhaa rahaa, mutta paljon ne kuluttavat keskimäärin? eli tuleeko ajo miten kalliiksi jos kilometrejä tulee 20.000 vuodessa?
91979
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...lisäyksenä äskeiseen että miten ko. autoilla pärjää talvipakkasella?

Äänestä

Terve!

123 240D -manuaalista ja automaatista on kokemuksia. Kulutus kesällä pyöri manuaalilla 7,5 - 8,5 välillä ja automaattiin voi lisätä litran päälle. Talvi tuo lisääntyneiden kitkojen ja valojen polttamisen takia reilun puoli litraa lisää.

Dieselvero oli markkoina 2650.

Autoilu ehjällä 123D:llä on halpaa kuin mikä. Pääomakuluja ei ole ja varaosia saa puoli-ilmaiseksi uutenakin.

Vähän on syytä ymmärtää auton päälle, jotta korva hälyyttää mahdollisista korjauskohteista ennen varsinaisia ongelmia.

Talviautonakin 123 toimii. On lämmin ja helposti hallittava. Säädöt, kun on kohdallaan, niin käyntiinkin lähtee kovahkollakin pakkasella (-25). Toisaalta tuollaisissa pakkasissa ei ystävää normaalisti raaski kiusata ilman lohkolämmitintä.

Tuon dieselveron taitaa kuitata n. 15 tkm:n vuotuisella ajolla. Sen jälkeen homma on pelkkää nettoa :-)

Äänestä
  • 2650 ei ole jaollinen 150:llä, joten dieselvero oli ilmeisesti joko 2700 tai 2850 mk.

    Äänestä

  • Henro kirjoitti:

    2650 ei ole jaollinen 150:llä, joten dieselvero oli ilmeisesti joko 2700 tai 2850 mk.

    Terve!

    Laskin ihan selvästi päissäni, että 2800 - 150 = 2650. Muistin Berlingon ja Mesen veroeroksi 150.
    Laskelma petti siinä, että Citikan vero onkin 2850.

    Eli, sedan 123:n vero on 2700 mk => 453 erkkiä/v

    Äänestä

Halpaa on.

Ne kestää ja osat on halpoja.

Mulla on ollut keskikulutus ensimmäisen 5tkm aikana 300D:llä n. 8,5 litraa. Maantiellä ennätys on 7,6 litraa ja seka-ajo maximiennätys 9 litraa.

Dieselvero on 2700mk vuodessa.

Just kehuin kaverille, miten hyvä talviauto tuo on. Tällä oli äsken pakkasta yli 20 astetta ja ei paikat nitise ja hyvin kulkee. Vielä, jos laittaisi pahvin syylärin eteen lämpiäisi kone vähän nopeammin, mutta en ole vielä laittanut.

Käyntiin on W123 diiseli lähtenyt aina yli 30 asteenkin pakkasesta ilman liekaa, eli hyvällä akulla pärjää.

Katso kuitenkin tarkkaan auto ennenkun ostat. Ei ne kaikki W123:set ole halpoja pitää, jos vikapesän ostaa. En ala luettelmaan tsekattavia ongelmapaikkoja, koska joku muu kuitenkin ne luettelee vielä kattavammin.

Äänestä
  • Ainiin:

    Vanha 240D -83 kulutti ihan saman, kun tuo nykyinen 300D -82. 300D kuluttaa ehkä jopa vähän vähemmän.

    Äänestä

luetelkaa vaan paikkoja mitä olis hyvä tarkastaa kaupanteossa... tyyppivikoja?

Äänestä

Dieselvero on w123 300D:llä 2850mk/vuosi. Dieselvero on 150mk kalliinpi 300D:ssä verrattuna 200D:hen ja pakolliinen liikennevakuutus n.300mk kalliinpi 300D:ssä kuin 200D:ssä. Kulutuksissa ei ole suuria eroja. Ainakin oma 300D on toiminut hyvin myös talvella. Hyvin tarkenee, esim. tänään pakkasta -20 ja lämmönsäätö nuppi oli vain hieman yli puolenvälin eikä ikkunat olleet huurussa, paitsi tietenkin takasivulasit, ja autossa tarkeni ihan paitasillaan. Kulutus pyörii siinä 8-9l/100km.

Äänestä

Kulutus on tuon ikäisen tekniikan ja painon huomioiden varsin maltillista, kesällä paloi tuollaiset 7,5 litraa saturaisella vaihtelevassa ajossa.

Peräkärry lisälaidoin täydessä klapikuormassa ja kulutus "pompsahti" 8,5 litraan... Ei paha sekään.

Talvikulutusta en ole mitannut.

Plussia nopeahko lämpiäminen kylmälläkin (tänään oli yli -15 ja aivan sairas tuuli että eka kertaa sai oikein odotella että koska alkaa lämmintä lykätä) ja sikavarma toiminta.

Kyllä tän ikäisissä autoissa on jo laittamista, toisaalta osat on halpoja kuin makkara ja auto niin yksinkertainen laittaa että tumpulampikin osaa korjata "ihan ite".

Jos sikahalvan haluat niin osta multa ehjäkoneinen ja timmialustainen jarru- ja pakoputkirempattu -84 (paremmat valot kuin ennen -82) 200D pois. Pelti- sun muita töitä on kyllä tiedossa. Korjausopas kaupan päälle.

Henkka
[email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sony kirjoitti:

elikkäs, onkohan ajo miten kallista 200D, 220D, 240D ja 300D malleilla, noin yleensä ja verrattuna toisiinsa? dieselvero kyseisellä laitteella on kai jotain 2500-3000wanhaa rahaa, mutta paljon ne kuluttavat keskimäärin? eli tuleeko ajo miten kalliiksi jos kilometrejä tulee 20.000 vuodessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu