Moi! Mulla on puhjennut tässä jonkinlainen allergia viljoille. Selvitystyö siitä on vielä kesken, että onko se vehnäallergia vai keliakia. Kyselisin kuitenkin oisko jollain tiedossa hyvää vehnätöntä pizzapohjan reseptiä? Kokeilin omanlaista seosta, mutta maku ei ollu kovin herkullinen.
Vehnätön
pizzapohja
84390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
älä syö mitään,missä on vehnäjauhoa. Kieltäydy kaikesta,pullat,kakut,leipä,pizzat,lihikset jne. kaikki missä on vehnäjauhoa,pois.
Mä olin pitkään syömättä,makarooneista lähtien. Keliakiaa se ei ollut, testattiin. Nyt pystyn syömään pizzaa, en tosin usein,pitää rajoittaa vieläkin vehnäjauhoja,mutta sillointällöin, noin kerran kuussa nautin vehnäjauhoista-tuotetta, ja että maistuu hyvälle,kun harvoin syö. Nam.
Ja pakki kestää hyvin.
Niin kauan kuin tutkimukset ovat kesken, älä jätä mitään tuotetta pois ennen kuin lääkäri niin määrää! Muuten testit näyttävät pieleen.
Tee taikina hyödyntäen perunasosetta eli siihen sekoitat luontaisesti gluteenittomat jauhot, rasvan jne. Huom! Luontaisesti gluteenittomassa jauhoseoksessa ei ole edes vehnätärkkelystä.
Tässä pari erilaista:
2 1/2 dl vettä
25 g hiivaa
1 1/4 dl Mielihyvä perunahiutale
1 tl suolaa
3 dl luontaisesti glut. jauhoja esim. Semper
100 g margariinia
Tee kuten sämpylätaikina.
Tai sitten tämä:
2 dl perunasosetta
75 g margariinia
2 1/2 dl luont. glut. jauhoja ( tai 1/2 dl riisijauhoja, 1 dl maissijauhoja ja 1 dl perunajauhoja)
1 tl leivinjauhetta
2 rkl kylmää vettä
Sähkövatkaimella margariini vaahdoksi, lisää perunasose, sitten jauhot ja lopuksi kylmä vesi. Sekoita hyvin.
Moi!
Kiitti noista ohjeista. Täytyykin kokeilla. Viimeks kokeilin pelkästä luontaisesti gluteenittomasta jauhoseoksesta, mutta hiiva ei kohottanutkaan sitä. Oisko sitten ollut hiivassa vikaa ja siitä tuli öylätin makusta :). Peruna voi antaakin siihen vähän pehmeyttä.
Kiitos reseptivihjeistä, minäkin olen vehnätön ja nuo näytti hyviltä ohjeilta. Arlan kotisivuilla on myös luontaisesti gluteenittomia reseptejä ja ne käy vehnäallergiselle.
Pizzapohjan voi tehdä myös leivinjauheella kohotettuna. Itselleni ei sovi hiiva, joten pizzapohajn teen leivinjauheella.
1 dl vettä
loraus öljyä
0,5 tl suolaa
1 tl leivinjauhetta
n. 3 dl finmix- jauhoseosta
tai hienoa riisijauhoa/ mielihyvä
perunahiutaleita/ finmix- jauhoseosta
Taputtele taikina käsin leivinpaperille niin ohueksi kuin saat (voit myös kaulita kahden paperin välissä, mutta muista käyttää riittävästi jauhoja ettei tartu papereihin kiinni).
Laitat normaalit täytteet ja paistat kuten tavallisen pizzan.
Jauhojen tarve saattaa vaihdella, taikinan oikean koostumuksen saa vain kokemuksen kautta, mutta jauhojen lisääminen painelun aikana on oiva keino jos tuntuu että taikina on liian löysää. liian kovasta taikinasta tulee myös kova pohja, joten gluteenittomat leivonnaiset on jätettävä vähän löysiksi. taikina on hyvää, kun pystyt käsittelemään sitä jauhoitetuin käsin!!!
Toivottavasti ohjeesta on apua! Ja tiedoksi vaan, että gluteenittomien leivonnaisten makuun joutuu vähän totuttelemaan... ;)
Moi!
Kokeilin tänään tälläisellä reseptillä vehnätöntä pastaa ja tuli hyvää!! Suolaa saisi ehkä olla enemmän kuin 1 tl, mutta se on makukysymys.
7 dl perunajauho, maissijauho, maissitärkkelys ja soijajauhoseosta
1 tl suolaa
5 kananmunaa (jos suuria niin riittää 4)
1. Mittaa jauhot ja suola kulhoon. Tee keskelle kolo ja riko kananmunat siihen. Sekoita.
2. Vaivaa taikinaa 10 minuuttia tai kunnes aineet ovat sekoittuneet hyvin.
3. Lisää tarvittaessa ruokalusikallinen vettä, jotta taikina pysyy hyvin koossa.
4. Jos taikina tuntuu tahmealta, lisää jauhoja.
5. Taikina on valmista, kun se ei tartu käsiin.
6. Kääri taikina folioon ja anna levätä 15 minuuttia jääkaapissa.
7. Kauli taikinasta spagettia, lasagnelevyjä, raviolia tai tagliatelleä.
8. Keitä pari minuuttia.
Heips kaikille!
Osaako kukaan teistä sanoa, mistä tuota Finmix jauhetta saa? Olen etsinyt ja kysellyt ympäri pääkaupunkiseudun, mutta kukaan ei edes tunne koko tuotetta... Eikä googlellakaan ole onnistunut.
Kiitos!