Otetaan vanhempi konstaapeli ja ylikonstaapeli, kaikki ikälisät, kumman palkka on parempi, rikos vai järjestyspoliisin puolella. Entä työajat, jne.
Pitääkö paikkansa että järjestyspuolella hyvä poliisi on iso ja peloittavan näköinen. Liika älykkyys ei hyvästä, voi turhautua työhönsä. Rikospuolella ei muskeleita tarvita vaan korvien välissä pitää olla muutakin kuin sahajauhoja, ällimiesten hommia?
Kumpaa arvostetaan enemmän, on esim. rikospuolella henrikostutkijat aatelia, varkauksia tutkivat b-luokan tutkijoita, entä talous ja huumerikostutkijat?
Mitenkä liikkuvaan poliisiin ns. tavalliset järjestypoliisit suhtautuvat, pitävätkö operettipoliiseina?
Pitääkö paikkansa että järjestyspuolella hyvä poliisi on iso ja peloittavan näköinen. Liika älykkyys ei hyvästä, voi turhautua työhönsä. Rikospuolella ei muskeleita tarvita vaan korvien välissä pitää olla muutakin kuin sahajauhoja, ällimiesten hommia?
Kumpaa arvostetaan enemmän, on esim. rikospuolella henrikostutkijat aatelia, varkauksia tutkivat b-luokan tutkijoita, entä talous ja huumerikostutkijat?
Mitenkä liikkuvaan poliisiin ns. tavalliset järjestypoliisit suhtautuvat, pitävätkö operettipoliiseina?
Vastaukset 8
Vanhimmat
nyt on vaikeaa.mutta järjestyspuolella on melkein aina ylityökielto, kun taas toisella puolen ei.lisäksi järjestyspuolen ukot saa sunttiksia mitä lista antaa ja tutkinnassa voi vaikka asettaa kuulustelun sunnuntaiksi ja saa tupla hyvää.
Muutenkin etenkin talousrikospuolelle on vaikea saada poliiseja, ei tule lisiä kun työt pääsääntöisesti tehdään virka-aikaan, palkka jää pieneksi. Järjestyspoliisi saa siis parempaa palkaa, tosin työajatkin ovat epämiellyttävämmät.
jos on töissä eteläsuomessa, helsingissä.voin omasta kok kertoa että homma pyörii näin kuin kerroin.tiedän kyllä että etelä suomessa ollaan tuntien ja tekemisten suhteen tarkempia, mutta kun ruuhka suomessa olette...mutta näin minä hoitelen asioita.
...myös järjestyspoliisi suorittaa rikostutkintaa, eli sitä älliä pitää olla jonkin verran sielläkin.
"Kumpaa arvostetaan enemmän, on esim. rikospuolella henrikostutkijat aatelia, varkauksia tutkivat b-luokan tutkijoita, entä talous ja huumerikostutkijat?"
Minun käsittääkseni henkirikostutkijoiden (=väkivaltarikos) ylenmääräinen arvostus ja omaisuusrikostutkijoiden B-luokitus on lähinnä median ja erityisesti viihteen luoma ajatustapa. Uskoisin, että ammattimiestä/naista kunnioitetaan poliisissakin huolimatta siitä mikä on hänen pääasiallinen työtehtävänsä.
Onhan se dramaattisempaa jahdata murhaajaa kuin murtovarasta. Siitä saa parempia lööppejä.
Sama taitaa päteä meillä hoitoalallakin. Ensihoitajien ja ensiapupolin hoitajien duuni on mediaseksikästä kun taas vanhainkotien hoitajat katsotaan jotenkin B-luokan hoitoduunareiksi.
Ei mitään raflaavia murhia, tappoja, törkeitä ryöstöjä jne.
No. Tutkintapuolella on peruspalkka hieman parempi, mutta heille ei tule yhtälailla haittatyökorvauksia kuin JP:n puolella.
Ei nykyään voi yleistää, että JP:n puolella on isot ja tyhmät kaverit ja RP:n puolella pienet ja fiksut. Rikospoliisissa voi olla ihan hyvin julman kokoisia kolosseja, jotka treenaavat kamppailulajeja tms. Samoin JP:n konstaapelin pitää osata käyttää päätänsä, sillä kenttätyössä voi vuoron aikana tapahtua ihan mitä tahansa ja joka tilanteeseen ei voi olla valmiita ratkaisumalleja.
Onhan sitä kouluajalta muutama vitsikin asiasta. Kuulemma pääsykokeissa oli joskus testi, jossa hakijat laitettiin pihalle riviin ja käskettiin nostaa kädet ylös. Ne, joilla rannekello putosi kainaloon menivät rikospoliisiin. No, vitsit vitsinä.
Arvostus on makuasia. Itse arvostan kaikenlaista poliisityötä. Liikkuvalla poliisilla on oma tärkeä sektorinsa ja he ajavat myös keikkaa lähimmän partion periaatteella ja näin ovat kyllä suureksi avuksi paikallispoliisille.
Ai, että pollarin mukaan nykyään ei voi yleistää, että JP:n puolla ovat isot ja tyhmät verrattuna rikospuolen pieniin ja viisaisiin.
Ennenkö sitten voi. Muista vaan, että ennen Helsingissä rikospuolta kutsuttiin kettufarmiksi.
Nimi kertoo jotain.
Ei nykyään voi yleistää. En tiedä miten oli kymmeniä vuosia sitten, mahtoiko tuollainen yleistys olla totuudenmukaisempi, en tiedä.