4A-FE jakohihna yms.

Mitenkäs käy jos 4A-FE koneesta katkeaa nokkahihna, tuleeko venaremontti yms.? Tätä ihan vaan mielenkiinnosta kyselen.

Jos jollain sattuu olemaan -99 corolla wagoniin sopiva alkup.koiraverkko tarpeettomana/myytävänä, saattaisin olla kiinnostunut.
1110194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En ole kuullut muista, kuin Opelin 8-venttiilikoneesta, joissa ei kävisi kuinkaan.
Tuon 105tkm tuo tojotan remmi kyllä kestää. Kesällä vaihdettiin, ja pyysin jättämään vanhan remmin mukaan, ihan mielenkiinnosta.
Yhtään murtumia ei ollut, hihna oli kuin uusi.
Ihan sen takia kiinnostikin, kun opeliksin remmi ei kestä kuin 60tkm (paitsi että vaihdoin aikanaan vasta lähempänä 90t, kun kerran vaaraa ei ollut), ja mittasuhteiltaan (leveys)se on kuitenkin samaa luokkaa.

Äänestä
  • Jos en nyt aivan väärin muista ni ainut kone missä venttiilit ottaa mäntiin kiinni hihnan katketessa on 1,3 ,jopa 16v:ssä ei käy muuta kuin matka pysähtyy.Korjatkoon joku väittämäni ,jos parempaa tietoa?

    Äänestä

  • tunnen erään tapauksen jossa 88 carina 2 vanhempaa korimallia, onko se dx vai mikä en muista, sellaisesta meni remmi poikki eikä käynyt kuinkaan, taisi käydä hyvä tuuri??? onko siinä vanhemmassa sitten 8 vai 16 venttiilinen motti??? jos löytyy joku asiaa tunteva tältä palstalta, voisi kirjoittaa miten toyotan moottorit on tehty, että saisi itsekin tietää millaiset riskit remmin katkeamisessa on.

    Äänestä

  • Kestää kirjoitti:

    Jos en nyt aivan väärin muista ni ainut kone missä venttiilit ottaa mäntiin kiinni hihnan katketessa on 1,3 ,jopa 16v:ssä ei käy muuta kuin matka pysähtyy.Korjatkoon joku väittämäni ,jos parempaa tietoa?

    Oikeassa olet.. Eipä käyny mitenkään kun carina II pamahti remmi poikki.. tosin kilometrejä oli hihnalla ajettu jo 170tkm

    Äänestä

  • carinaE kirjoitti:

    tunnen erään tapauksen jossa 88 carina 2 vanhempaa korimallia, onko se dx vai mikä en muista, sellaisesta meni remmi poikki eikä käynyt kuinkaan, taisi käydä hyvä tuuri??? onko siinä vanhemmassa sitten 8 vai 16 venttiilinen motti??? jos löytyy joku asiaa tunteva tältä palstalta, voisi kirjoittaa miten toyotan moottorit on tehty, että saisi itsekin tietää millaiset riskit remmin katkeamisessa on.

    Vanhemmassa Carinassa 8-venttiilinen 1,6 (84hv) tai 1,8i (101hv). Uudempi CarinaII 88-92 1,6 16v (95hv, ruisku 105hv) ja 2,0i 128hv)

    Mun käsittääkseni vain tuossa 2,0:ssa voi käydä hassusti remmin petettyä! Varma en tietystikään ole...

    Äänestä

  • toyota corolla.(1.6) 4A-FE.jakoremmin katkeaminen ei aiheuta vautioita moottoriin tässä moottori-tyypissä.(4A-FE)

    Äänestä

ja uusi jakohihna tilalle.

4A-FE :ssä on teoriassa mahdollista vahingon sattuessa kovilla kierroksilla että venttiilit ottaisivat mäntään kiinni, käytännössä tämmösiä ei ole tapahtunut.

Siitä huolimatta suosittelen vaihtamaan sen hihnan 105 tkm huollossa huolto-ohjenman mukaisesti !

Äänestä

2E moottorissa (corollan 1,3 12V moottorit),hiacen ja hiluxin 2L dieselit aiheuttaa hihnan katkeaminen vaurioita.
1,6 , 1,8 ,2,0 , 2,2 moottorit ei kärsi vaurioita hihnan katkeamisesta (suositus vaihto väliksi on 100 000 km/ 5v

1Äänestä
  • Itsellä on 4A-F ja remmillä oli 100tkm ajettu,
    huollossa selvisi, että remmi oli kuin uusi, mutta kiristimet ja stefat oli aivan kuolleet..

    Äänestä

  • Chazz kirjoitti:

    Itsellä on 4A-F ja remmillä oli 100tkm ajettu,
    huollossa selvisi, että remmi oli kuin uusi, mutta kiristimet ja stefat oli aivan kuolleet..

    Jees 96 dieseli Corollan (2C) nokkahihna kesti 85 tkm ja katki poikki. Mites tän moottorin kans käy, meneekö venttiilit tohjoksi tai tapahtuuko jotain muuta mielenkiintoista ?

    Äänestä

98 c orolla 1.6 4a-fe hihna poikki 100 vauhdissa,kone pyöri vapaasti sen jälkee lenkillä,vaihdoin hihnan ei tullu hepat himaa,kulutus nous kymppii ja päästöt nous omii svääreihin.että venat sai ,sit pusun

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tomppi kirjoitti:

Mitenkäs käy jos 4A-FE koneesta katkeaa nokkahihna, tuleeko venaremontti yms.? Tätä ihan vaan mielenkiinnosta kyselen.

Jos jollain sattuu olemaan -99 corolla wagoniin sopiva alkup.koiraverkko tarpeettomana/myytävänä, saattaisin olla kiinnostunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu