Olen nyt omistanut muutaman päivän 300000 ajetun Volvo 440:n ja huomasin vasta oston jälkeen reipasta tiheää nakutusta koneesta, äkkiä eppäilisin venttiilejä (useita). Nakutus kuuluu aina ja kaikkialla, lämpötilasta, kierroksista ja ajon määrästä riippumatta. Kierrokset tietty nostaa nakutuksen taajuutta :) Kone toimii suhteellisen hyvin, kiihdyttäessä 1000-5000 rpm tulee pitkin matkaa useita lieviä piikkejä (tai kuolleita kohtia), voimat ovat kuitenkin pääasiassa tallessa. Mikäs on syy vedon vaihteluun? Ja onko välysten säätö helppokin homma?
Toinen asia: imusarjan repsikan puolella olevista alipaineletkuista etummainen on poikkastu ja tulpattu pultilla. Minne sen letkun pitäisi päätyä?
Nakutusta koneesta, 440 2.0iSE -94
Eka volvoni
0
368
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976