Minkä kokoiseksi?

OmPPu^^

Heips! Mulla on akrvaariossa yksi lehtikala. Tietääkö kukaan, minkä kokoiseksi lehtikala kasvaa? Kiitos vastauksesta jo etukäteen!

2

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isoks

      Kyllä se kasvaa aika suureksi. Kuinka suuri akvaario sinulla on? Taitavat olla vielä parvikaloja, mutta en ole ihan varma. Laitappa googleen hakusanaks lehtikala, niin etit sieltä minkä kokoseks kasvaa ja jos se on parvikala niin niitä täytyisi olla ainakin 6 akvaariossa.

      • Rihma

        Lehtikalaa voidaan pitää nuorempana parvessa, mutta vähitellen muodostuu pari tai kaksi, jotka pitävät huolen, että kutuaikana akvaario on ainoastaan kutevan pariskunnan käytössä.

        Altaan koosta sitten riippuu kuinka monta paria sinne mahtuu. Alle 300-litraisiin sopii yksi pariskunta. Isompiin sitten varauksella enempi, etukäteen ei aina voi tietää millaisia yksilöitä joukosta löytyy, toiset ovat agressiivisempia kuin toiset.

        Muistathan että lehtikalaparin altaan minimikoko on 250-300-litraa ja altaan korkeuden tulee olla yli 50 cm.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      2997
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2587
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1453
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1340
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1241
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      989
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      883
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      645
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      611
    Aihe