MUN KIINANRUUSU KUKKII!!
Se on tähän mennessä tiputtanut joka ainoan nupun pois ennen kukintaa. Mutta nyt se kukkii!! Ihanaa.. Mutta siitä olen yllättynyt että kukan väri ei olekaan tumman punainen niinkuin luulin ja nuputkin olivat, vaan ihan vaalean hennon punainen.. Ei siis mikään pahan värinen, mutta olisin tykännyt punaisemmasta.
Eli siis onko tää joku ihan oikea rotu tai väri, vai johtuuko se hoidosta, ravinteista tai jostain.
Onko teillä vinkkejä miten saisin kasvin säilyttämään nuppunsa että se kukkisi? Pari pientä nuppua on tuossa taas ja epäilys on että ne tippuu.. Nehän taitaa olla aika painavia ne nuput ja kukat. Et siitäkö se sitten johtuu ettei jaksa heikko varsi sitä kannatella?
Pitää valokuvata tätä ihmettä..
Se on tähän mennessä tiputtanut joka ainoan nupun pois ennen kukintaa. Mutta nyt se kukkii!! Ihanaa.. Mutta siitä olen yllättynyt että kukan väri ei olekaan tumman punainen niinkuin luulin ja nuputkin olivat, vaan ihan vaalean hennon punainen.. Ei siis mikään pahan värinen, mutta olisin tykännyt punaisemmasta.
Eli siis onko tää joku ihan oikea rotu tai väri, vai johtuuko se hoidosta, ravinteista tai jostain.
Onko teillä vinkkejä miten saisin kasvin säilyttämään nuppunsa että se kukkisi? Pari pientä nuppua on tuossa taas ja epäilys on että ne tippuu.. Nehän taitaa olla aika painavia ne nuput ja kukat. Et siitäkö se sitten johtuu ettei jaksa heikko varsi sitä kannatella?
Pitää valokuvata tätä ihmettä..
Vastaukset 9
Vanhimmat
Keväällä ostamani kiinanruusu tiputti myös kaikki ostettaessa siinä olleet nuput, vain pari jo suurta nuppua aukesi. Vaihdoin kukan itsekasteluruukkuun, kun huomasin, että sitä pitää oikein vahtia, ettei vaan pääse kuivumaan. Siinä se on viihtynyt erinomaisesti: tekee koko ajan uusia nuppuja, jotka aukeavat ihaniksi valkoisiksi kukikasi (kiinanruusuja on jalostettu hyvin monen värisiksi, siis myös vaalean punaisia on). Sitä ei saa myöskään käännellä, muuten nuput putoavat. Ilmeisesti myös kasvihuonekasvatetut kiinanruusut saavat sellaisen shokin muutoksesta kotioloihin, että sekin vaikuttaa nuppuihin. Tuo itsekasteluruukku on todella ihanteellinen; kahdesti viikossa täytän säiliön, ja kiinatar kiittää kukkimalla kauniisti :)
On todella "juoppo" kukkiessaan. jos pienessä ruukussa kastelua jopa kaksi kertaa päivässä. Kuivuuttaan ainakin tiputtaa nuput ja varmaankin kuten edellinen sanoi siirroksesta kosteasta kasvihuoneesta kuivaan huoneilmaan (liian raju muutos).
Onnea kiinarillesi!
kiinarisi? Vaatii aika säännöllisen lannoituksen jaksaakseen kukkia. Runsas kastelu, mikä on siis oikein, laimentaa "multaa" siksi lannoita kerran viikossa varsinkin nuppu ja kukka aikaan
Ostin muös keväällä kiinanruusun missä oli runsaasti nuppuja. Kaikki nuput kuivuivat ja putosivat mutta pian tuli uusia nuppuja ja ne pysyivät. Nyt se on kukkinut koko kesän eikä ole piitannut kääntelystä. Sääli vain etteivät kukat kestä kahta päivää kauempaa.
Kertokaa kuitenkin minkälaisessa valossa kiinanruusua pitäisi pitää. Meillä se on lounais-ikkunalla, missä aurinko paistaa koko päivän ja illan. Jossain neuvotaan ettei saisi olla suorassa auringonvalossa mutta mielestäni tämän kukan kääreessä oli englanninkieliset ohjeet ja neuvo pitää mahdollisimman valoisassa, jopa suorassa auringossa.
Vettä se kyllä kovasti janoaa, vähintään kerran päivässä.
Nyt kiinanruusussani on paljon nuppuja, ja suurin osa niistä jopa puhkeaa kukaksi.. mutta on kovin herkkä.. ei saa kääntää eikä koskea..
vettä olen alkanut antaa joka pvä ja lannoitetta aina välillä.. n 2 krt viikossa..
meillä parveke on niin, että iltapäivä ja ilta-aurinko pääse sinne paistamaan, ja kukka on sitten parvekkeen suojissa ikkunana vieressä.. kuvittelisin että suora auringonvalo ei ole kovin hyväksi kun siinä on niin isot lehdet, haihduttaa hirveästi vettä..
mutta mieluummin auringossa kuin varjossa.. ja jos kukka viihtyy siinä missä se on niin eihän siinä sitten tarvtse ihmetllä.. antaa olla vaan..
Eli vartta haluaa vaan kasvattaa, kerran kukkinut juurrutusvaiheessa vedessä ollessaan, sen jälkeen ei!
Kastelen altakasteluruukusta sitä kukkaa en siirtele ym. viime keväänä leikkelin sitä ensimmäistä kertaa. Kun kasvo viime kesänä 1m!
Eli onko neuvoja?
oltko antanut sille jonkinlaista kukkimislannoitetta? jos se siitä innostuis.. ja kiinanruusu voi ilmeisesti olla vuosiakin kukkimatta ja sitten vaan jos´kus jostain syystä innostua..
se on herkkä mokoma!!
niin ja se lannoite sitten sinne juurelle..
kukkaani, se on altakasteluruukussa, joten annan sitä kasteluveden kanssa.
Mutta se pirulainen ei muutaku kasva pituutta.
Nyt mietin koska sitä voi seuraavaksi leikata, kun osa oksista tuntuu venyvän vähän liikaa, siis kulkureitille.
Tykkääkö kyttyrää jos näin kesällä lähtee sitä leikkaamaan?
Ja miten paljon sitä uskaltais leikata?
jos leikatte sen joskus, ja rupeatte heitämään roskikseen, voisitko parempi antaa minulle =) ?
Maksan postikulut ;)