Kohta palaa sulake!

Olen yrittänyt käyttäjänä käynnistää KPPP:ta mutta aina vaan kysyy rootin salasanaa. Olen chmodilla vaihdellut oikeuksia vaikka miten(roottina) mutta ei. Sitten jos käynnistän siten että käyttäjänä annan rootin salasanan niin koko järjestelmä menee jumiin kun verkkoyhteys aukeaa. Miten ihmeessä saan KPPP:n käynnistettyä käyttäjänä?
5399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mikä distro sinulla on?
Olen joskus käyttänyt modeemia Mandrakella ja Susella. Nykyisin "laajakaista".
Mandrakessa ei tarvittu mitään erikoistoimia, mutta suse vaati erityisen käyttäjäryhmän laatimista modeemia varten.
Oletko kokeillut wvdial-ohjelmaa?

Äänestä
  • On RedHat 8.0 ja en ole käyttänyt WVDialia...

    Äänestä

  • Utelias kirjoitti:

    On RedHat 8.0 ja en ole käyttänyt WVDialia...

    Red Hattia en ole 6-version jälkeen kokeillut, joten en osaa sanoa siihen mitään.

    wvdial on toinen soittosysteemi.
    Siitä sanotaan:
    wvdial for normal users and security.
    jos haluat tavallisten käyttäjien, paitsi root käyttää PPP-yhteyttä pitää halutut käyttäjät lisätä ryhmiin "uucp" ja "dialout"
    Näillä käyttäjillä on käyttöoikeus tiedostoon /etc/wvdial.conf, joka normaalisti sisältää intenet login tiedot.

    Ehkä tuon tapainen ratkaisu auttaa ongelmaasi, mutta en tosiankaan tunne RH:ta.

    Äänestä

Oletko kokeillut vaihtaa kppp:lle suid-oikeutta? Se saattaa ratkaista asian. Sen verran osaan sanoa että pitää käskeä jotenkin näin: chmod u s kppp. Mutta en ole varma, joten älä luota siihen että edellinen komento meni oikein! Se suid-oikeus on vissiin jotain samaa kuin ohjelman ajaminen root-oikeuksilla. Sitten kun se suid-homma on päällä, niin listauksessa oikeudet näkyvät tähän tapaan: srwxr-xr-x. Toivon että tämä auttoi eteenpäin.

Äänestä
  • Suidin asettaminen todella auttoi. Ilmeisesti chmod ei vaikuta mitenkään symbolisiin linkkeihin. Kiitosta paljon!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias kirjoitti:

Olen yrittänyt käyttäjänä käynnistää KPPP:ta mutta aina vaan kysyy rootin salasanaa. Olen chmodilla vaihdellut oikeuksia vaikka miten(roottina) mutta ei. Sitten jos käynnistän siten että käyttäjänä annan rootin salasanan niin koko järjestelmä menee jumiin kun verkkoyhteys aukeaa. Miten ihmeessä saan KPPP:n käynnistettyä käyttäjänä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu