Limapussin tulehdus

Kyynärpää

Kyynärpää turvoksissa.Kannattaako ja mimmosia kotihoitokonsteja kokeilla kyseiseen vaivaan.Tulehduskipulääkkeitä?Kylmällä painelua?..
Kauanko käden antaa issekseen palautua ennen lekuria?

5

8924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eve 38

      tuo vaatineen antibioottikuurin.

      Mee nyt sinne lekuriin ensin.

      • kipuilija

        Ei siihen mitään antibioottia määrätä. Mulla ollut kaksi vuotta jo jatkuva tennis- ja golfkyynärpäävaivat ja tulehdus siis hyvinkin pitkäaikainen.

        Hoitona ollut kortisonipistokset (joka vie vaivan vähäksi aikaa pois) ja tulehduskipulääkkeet kuurina (esim. Burana) ja myös kipugeeliä. Itse en voi käyttää kylmäpakkausta, mutta se on yksi hoitomuoto myös. Auttaa tulehdukseen.

        Jos vaiva jatkuu viikonkin kannattaa mennä lääkäriin.


    • jonossa

      Hei.Minulla on pari kertaa nuorempana ollut kyynärpään limapussitulehdus,eli ns.tenniskyynarpää,vaikken ole eläissäni tennistä pelannut.Tuli työrasituksesta.Sain siihen jääpussi ultraääni kipulääkehoitoa.Ei auttanut.Sitten pistettiin kortisonia ja se auttoi heti,eikä ole sen jälkeen vaivannut...tosin rasittava työkin loppui.Suosittelen,jos ei kipu esim.viikossa häviä muuten. Ei satu ollenkaan...

      • polvessa ollut

        sivellä voltaren emulgeeliä, minulle se auttoi - siis useampana päivänä


    • juupajuu3

      Minulla oli kyynärpää limakalvonpussin tulehdus, hirveän kipee oli, turposi tennispallon kokoiseksi kyynärpääksi, kävin päivystyksessä 3 kertaa, määräsivät antibiootteja, napsin 2 päivää antibiootteja se vain levisi ja sekä sitten menin päivystykseen ne määräs minut sairaalaa ja tulehdusarvot olivat 160 ja olin pari yötä tiputuksessa. ne avasi sen kyynärpään sieltä tuli nestettä ja oli luultavasti bakteerin aiheuttamia ja jouduin käymään 3-4 viikkoa näyttämässä sitä haavaa terveyskeskuksessa jotka luulivat sitä ensiksi ruusuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      338
      11756
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7966
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      3083
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2258
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      156
      2219
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1656
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      55
      1103
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      793
    Aihe