Pe pitäs saada alle uusi accord. Nyt kiinnostai tietää oikeaoppinen sisäänajo. Vaudin maailmassa on ilmeisesti ollut artikkeli voisko joku kertoa lyhyesti ja ytimekkäästi miten se meni.
Uuden auton sisäänajo ?
Viirupesonen
41338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..käyttö-ohjekirjaa, siellä kerrotaan, pitääkö autoa edes ajaa sisään. Nykyisessä autossani (BMW), oli 3000km sisäänajo. Sitä edellisessä autossani,(Peugeot), ei ollut mainintaa koko asiasta, eli sai monottaa alusta asti jos tahtoi. Itse vaihdan autoa kolmen vuoden välein, joten, en hirveästi jaksa edes autoa "sääliä". Mutta kuten sanoin, tutki huolellisesti autosi käyttö-ohjeet, sieltä se tieto löytyy.
Hondan moottorit ajetaan jo tehtaalla "sisään". Ohjekirja suosittelee kuitenkin välttämään äärimmäisiä kiihdytyksiä tai isolla vaihteella vedättämistä ensimmäisen 1000km aikana. Kauppias sanoi autoa noudettaessa koeajoksi: "ei tartte, eikun rengasta polttamaan.." ;-)
Vauhdin maailman mukaan eikä ajella hissutella.
En kirjoittanut maalaisjärjen, koska en tiedä asuinkuntaasi. Aluksi itse ainakin aina olen välttänyt muutaman tuhannen kilometrin ajan vedätystä ja max. kierroksia. Asuntovaunun veto mielellään vasta 10tkm jälkeen ja hyvin on mennyt. Öljytikkuun kannattaa aluksi auton merkistä huolimatta katsoa varmuudenvuoksi muutaman ensi tuhannen kilometrin aikana. Onneksi olkoon hyvästä valinnasta, kokemusta on.