5-HTP:STÄ KOKEMUKSIA?????

Annosmääriä? Kauanko kesti että vaikutuksen huomasi? Sivuvaikutuksia? Saako sitä Griffonia eli kasviperäistä muuta kun stressgardista? Ja käyttö kokemuksia..
815048
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Stressgardin 5-HTP on turhan kallista, ei kannata. Suomessa on niukasti tarjolla 5-HTP:tä tabletteina. Siihen tiettävästi myös kehittyy toleranssi, joten parempi vaihtoehto (ja halvempi) on L-tryptofaani, joka ajaa saman asian.

L-tryptofaani otetaan tyhjään vatsaan (ei muita aminohappoja vatsassa) ja hieman jotain makeaa mehua päälle. Vaikutuksen huomaa välittömästi, rauhoittaa ja parantaa mielialaa. 1-2 grammaa päivässä.

http://www.bodyboost.ws/catalog/product_info.php?cPath=40&products_id=228

http://www.voimamesta.com/cat/product_details.php?p=421

Äänestä
  • 5-HTP:n haittavaikutuksena on se että se muodostaa serotoniinia jo ennen aivoja (maksassa?) tämä taas ei ole hyväksi jos on sydänvaivoja. L-tryptofaanissa ei tätä ongelmaa ole.

    5-HTP:n etu on että sitä voi ottaa myös ruuan kanssa ja vaikutus on hieman voimakkaampi. Ulkomailta tuota voi tilata eikä tullilla ole mitään sitä vastaan kunhan se on Griffonia-uutetta.

    Äänestä

  • edelliseen kirjoitti:

    5-HTP:n haittavaikutuksena on se että se muodostaa serotoniinia jo ennen aivoja (maksassa?) tämä taas ei ole hyväksi jos on sydänvaivoja. L-tryptofaanissa ei tätä ongelmaa ole.

    5-HTP:n etu on että sitä voi ottaa myös ruuan kanssa ja vaikutus on hieman voimakkaampi. Ulkomailta tuota voi tilata eikä tullilla ole mitään sitä vastaan kunhan se on Griffonia-uutetta.

    Heippa mulla on serovit, vitasor 22 valmistetta sisältää niasiinia 18mg, b1 1,4mg, b6 2mg, b12 1ug ja tryptofaania 125mg. Onko tryptofaania liian vähän?

    Äänestä

  • tästä tuotteesta? kirjoitti:

    Heippa mulla on serovit, vitasor 22 valmistetta sisältää niasiinia 18mg, b1 1,4mg, b6 2mg, b12 1ug ja tryptofaania 125mg. Onko tryptofaania liian vähän?

    B-vitamiinit edistävät tryptofaanin imeytymistä. Mutta kyllä tuossa on kovin vähän tryptofaania. Yli 1000 mg kannattaisi päivässä ottaa jotta sillä olisi käytännön vaikutusta.

    Tryptofaanissa kuten muissakin aminohapoissa kannattaa pitää silloin tällöin taukoa niiden käytössä. Silloin elimistö ei totu niihin ja vaikutus on parempi.

    Äänestä

  • Luontaistuotekaupan pöytäkirjasta luki että kaikki jotka käyttivät L-tryptophaania säännölisesti sairastuivat jonkinlaiseen patalogiseen sairaukseen joka on johtunut L-tryptophaanin saastumisesta valmistuksen yhteydessä.

    Toivotaan että nykyään sitä valmistamista valvotaan paremmin =)

    Äänestä

  • Enkelin puraisu kirjoitti:

    Luontaistuotekaupan pöytäkirjasta luki että kaikki jotka käyttivät L-tryptophaania säännölisesti sairastuivat jonkinlaiseen patalogiseen sairaukseen joka on johtunut L-tryptophaanin saastumisesta valmistuksen yhteydessä.

    Toivotaan että nykyään sitä valmistamista valvotaan paremmin =)

    Tuo mainitsemasi juttu tapahtui vuonna 1989 ja liittyi tietyn Showa-Denko-nimisen japanilaisen valmistajan L-tryptofaaniin joka oli saastunut. Silloin 1500 ihmistä sairastui ja kymmeniä kuoli. Tämä tieto taisi puuttua lukemastasi pöytäkirjasta tai sitten et lukenut sitä tarkkaan. Ei tuota ongelmaa ole sen jälkeen esiintynyt.

    Äänestä

  • puukeppi kirjoitti:

    Tuo mainitsemasi juttu tapahtui vuonna 1989 ja liittyi tietyn Showa-Denko-nimisen japanilaisen valmistajan L-tryptofaaniin joka oli saastunut. Silloin 1500 ihmistä sairastui ja kymmeniä kuoli. Tämä tieto taisi puuttua lukemastasi pöytäkirjasta tai sitten et lukenut sitä tarkkaan. Ei tuota ongelmaa ole sen jälkeen esiintynyt.

    alkukesästä 1989 sairastui iso joukko ihmisiä USA:ssa oireisiin,joita sanottiin eosinofiliseksi myalgia-oireyhtymäksi (EMS). Oireet alkoivat nopeasti väsymyksellä, päänsäryllä, lihasheikkoudella ja käsivarsien ja jalkojen turvotuksilla. Sitten oli vaikeita lihaskipuja, ihottumia ja ihon kovettumia kollageenin kertymästä johtuen. Lihaksissa ja hermokudoksessa havaittiin iso määrä eosinofiilisia leukosyyttejä (Eos). Tauti oli vakavaa, kronisoituvaa ja invalidisoivaa. Vuonna 1992 oli jo 1511 tapausta USA:ssa. Saksassa oli 69 ja Japanissa yksi. Monille tuli hengenahdistusta ja todettiin keuhkon verisuonissa muutoksia ja keuhkokudos oli tulehtunutta. Joillekin tuli hengityksen lamaantuminen. EMS alkoi muistuttaa ns toksisen öljyn oireyhtymää, jota Espanjassa oli esiintynyt väärästä ruokaöljystä.

    Kaikki jotka sairastuivat EMS- tautiin olivat käyttäneet L-tryptofaania 100 mg:sta 10 gramman määriin jopa 3668 päivään asti. Useimmat olivat sairastuneet jo ensimmäisen vuoden aikana (=365 päivää) ja yleensä vuoden 1989 jälkeen. Sitä ennen oli 2% USA:n kansasta käyttänyt L-tryptofaania ilman mitään oireita.

    Tästä kiinnitettiin huomio-L-trypotfaanipreparaattiin.
    Se L-Trp jota oli valmistettu vuoden 1989 alkupuolella Japanissa oli syypää tauti-ilmiöön. Preparaatin valmistuksessa oli tehty 3 muutosta. Oli mm. käytetty uutta geneettisesti manipuloitua bakteerikantaa Bacillus amyloliquifaciens, kantaa V, jotta aminohapon tuotto nopeutuisi. Puhdistusvaiheessa käytettiin hiiltä. Mutta osmoottinen kalvofiltteri, jonka piti sulkea pois tiettyä kokoa suuremmat molekyylit, oli ohikytketty osittain. Saatu tryptofaani oli kyllä 99,6%:sti puhdasta ja bakteerit, virukset ja endotoksiinit oli saatu pois. Mutta jäljelle jäi epäpuhtaus 1,1-etyleenidibistryptofaani 0,01%:n pitoisuudessa. Jos henkilö käytti 2 g tryptofaania, siinä oli tätä muotoa 0,003 mg/ kilossa.Ei tiedetä oliko tämä se oireen aiheuttaja vai markööriaine jostain muusta epäpuhtaudesta tuotteessa, mitä ei ole siis havaittu.

    Joka tapauksessa potilaiden ohuet verisuonet paksuuntuivat , kollageenia muodostavia säikeitä kertyi niihin, niihin tuli huono hapensaanti. Eosinofiilejä infiltroitui lihaksiin ja hermokudokseen ja niissä taas on jyväsiä, joissa on paljon kudosta tappavia proteiineja, neurotoksiineja, jotka vapauduttuaan kudoksessa aiheuttavat sekundäärituhoa.

    OMA KOMMENTTI: Jos siis tryptofaanin käyttäjälle tulee oireita, kohonneet veren eosinofiilit (Eos ++) voivat antaa vihjeen jostain vieras-ainereaktiosta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Onko kenelläkään? kirjoitti:

Annosmääriä? Kauanko kesti että vaikutuksen huomasi? Sivuvaikutuksia? Saako sitä Griffonia eli kasviperäistä muuta kun stressgardista? Ja käyttö kokemuksia..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu