Voisikohan joku kertoa ulkopaikkakuntalaiselle joka tekee muuttoa Lahteen minkälaista seutua on Laune?
Launeesta talo?
Murva Kalkku
71618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ihan rauhallista seutua, lähinnä omakotitaloja. citymarket ja prisma vieressä, ja muitakin palveluita. posti, mäkkäri, terv.kesk. yms... ja tärkein alko.
Laune on mukava omakotitaloalue josta palveluita löytyy. On neuvola, ala-aste, päiväkodit, kirjasto(ei kai vielä lopetettu??), terveyskeskus, monta markettia, McDonald's, kodinkoneliikkeitä, rautakauppaa, Launeen perhepuisto(suuri leikkipuisto ankkalampineen ja linnoineen!), keilahalli, videovuokraamo, kirkolla aktiivinen partiotoiminta, jne....
Launeelta ei oikeastaan edes tarvitse lähteä keskustaan, mutta sekin on varsin lähellä. Bussit kulkee. Paljon lapsiperheitä. Semmoinen keskiluokan viihtyisä asuinalue. Omakotitalot suurin osa 50-70-luvulla rakennettu.
Keijupuisto (Launeen vieressä oleva kerrostaloalue) onkin sitten toinen juttu...
Kiitos informaatiosta.
Nyt saa taloja halvalla Launeesta, kun kaikki odottaa Tampere tien (12) linjauksia.... osta talo, ja saat moottoritien naapuriksi!
Terveisin
Kukka Molli
mitäköhän sille kauan suunnitellulle tielle kuuluu. Ei olisi kiva saada takapihalle moottoritietä. Kannattaa kaivaa ainakin ensin tiedot tuosta uudesta tiestä ja mistä kohtaa tulee menemään.
uskokaa jo
Niin, uskokaa jo. Launeelaiset ja Liipolalaiset on laittanut tuossa hankkeessa niin paljon hanttiin, ettei sitä tulla rakentamaan. KUKAAN ei halua sitä tietä.
Ja Launeesta: TODELLA mukava paikka.. ja kaikki mitä Keijupuistolaisista ja Liipolalaisista sanotaan ( "Chicago meininkiä" ) on pelkkää huhua. Liipolassa, Keijupuistossa, Launeella, Patarissa ja keskustassa kakarat ja teinit riehuu ihan samalla lailla kun muissakin kaupungeissa :)