Klooripitoisuus

uima-altaassa?

Tietäisiköhän joku, mikä kuuluisi olla kloorin määrä uima-altaassa? Meillä on allas jossa on reilut 5 kuutiota vettä. PH on 7,2-7,4 niin kuin pitääkin ja levänestoainetta lisätään säännöllisesti. Klooripitoisuuden mittaamiseen on laitteet, mutta en ole mistään löytänyt, että mikä olisi suositeltava pitoisuus? Minulla on määrät mitkä pitää lisätä päivittäin/viikottain, mutta sitten kun on enemmän käyttäjiä tai hellettä niin miten niitä sitten suhteutetaan, se onkin jo oman harkinnan varassa.

Kiitoksia jo etukäteen, jos vastauksia löytyy.

2

928

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uidaan

      tuttu ongelma, pooltesteristä en onnistunut löytämään kloorin suositusarvoja. Altaan valmistajalta sain uima-altaan suositusarvoiksi:
      ph 7.0-7.4
      vapaa kloori 0.4-1.2

      Klooriin sain myös ohjeen, että nenä kertoo jos klooria on liian vähän eli silloin altaaseen tulee kloorin haju. Eli on hassusti väärin päin, että kloori haisee jos sitä on liian vähän.

    • vvv

      Noin 1 on sopiva. meillä tuli uima-altaan mukana kloori ja ph testi jossa oli kerrottu suositeltava taso

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1293
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1057
    3. 64
      877
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      871
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      422
      733
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      649
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      584
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      455
      576
    Aihe