Moi,
Minkälainen systeemi on tuo 9000:n TCS (?) järjestelmä eli luistonesto?
Mitä palikoita/komponentteja tarvitaan jos tuollaisen autoonsa haluaa?
Onko edes mahdollista asentaa jälkeenpäin?
Minkälainen systeemi on tuo 9000:n TCS (?) järjestelmä eli luistonesto?
Mitä palikoita/komponentteja tarvitaan jos tuollaisen autoonsa haluaa?
Onko edes mahdollista asentaa jälkeenpäin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Että unohda.Mulla on omassa tonnisessa TCS ja ei se niin tarpeelliselta tunnu.Ja vielä kun sitä ei saa kytkettyä pois päältä (vanhemmat TCS:t)
Mutta jos haluat semmoisen, tarvii vaihtaa uusi sähkönen kaasuläppä "mekaanisen" tilalle,tarvit kaasuläpälle ohjainboksin.Taitaa myös tarvita ABS boksin uuden(en ole siitä varma). Sitten kun sanoo että kaikki vaikuttaa kaikkeen, niin se voi hahmottaa millanen urakka se homma on. TCS taitaa muutenkin olla harvinainen suomessa olevissa tonnareissa
Ei varmaan maksaisi vaivaa TCS:n asentaminen, ilmankin pärjää hyvin. Voin olla väärässä, mutta eikös luistonesto ollut vakiona pelkästään ensimmäisessä 9k Aerossa, sitten lisävarusteena, -96-97- malleihin ei sitten saanut edes lisävarusteena. Ainakin Aeroissa oli ollut paljon ongelmia systeemin kanssa, ja korjaaminen kuulemma (luonnollisesti) aika pirun kallista. Eli ilman TCS:ää on sitten yksi ominaisuus/huoli vähemmän, ihan kummin puolin asiaa haluaa katsoa.
heittämällä sulakkeen lampeen. :)
Vaikuttaakos se sitten kaasuläpän ohjaukseen?
Turbovehkeessä aktiiviselle ajajalle siitä ei ole kuin harmia, varsinkin jos sitä ei saa pois kytkettyä kuten useissa saabeissa se on totetutettu. Toki puolensa TCS:ssä on.
Ottaa selvää saako sitä pois päältä jotain virtaa katkomalla ;) vaikuttamatta muihin komponentteihin.
Itselläni se on istutettu 2.3 turboon. Se siitä TCS:ta voi olla hyötyä että renkaat voi säästyä hieman. Uudemmissahan sen saa pois päältä,olisiko jossain 94 eteenpäin.