Suomalaista kauhua?

Cthulhu

Tunnetteko suomalaisia kauhukirjailijoita (Boris Hurtan ja Kari Nenosen lisäksi)?

Genren suomalainen edustus tuntuu kadonneen jonnekin 90-luvun alun jälkeen (vai onko Sinisalon "Ennen päivänlaskua ei voi" periaatteessa kauhukirjallisuutta?!?!)

Myös "rajatapaukset" kiinnostavat (esim sci-fi, fantasipainotteiset kirjoittajat).

8

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Horror

      ...tulee mieleen...kuten seuraava lista, jotka on ainakin luokiteltu kauhukirjallisuudeksi...

      Marko Kari: Verikaste, Reviiri
      Oskar Reponen: Tuntematon painajainen, Kirottu talo, Kuolleista herättäjä
      Maarit Verronen: Älä maksa lautturille (fantastisia kertomuksia)
      Sakari Topelius: Linnaisten kartanon viheriä kamari (heh)
      Pasi Nuutinen: Suolikuu
      Rick Hautala: Haamu, Kuoleman kivi (suomensukuinen kirjailija USA:sta)
      Tiina Kaila: Koe
      RitvaToivola: Vampyyrimuoti (fantasiakertomuksia)
      Juha K. Tapio: Frankensteinin muistikirja
      Painajaisia: WSOY:n nuorten jännityskertomuskilpailussa palkittuja novelleja Tytti Seessalo: Noidanmetsästäjät
      Päivi Alasalmi: Metsäläiset

      • kauhea

        Mitä luulette onko suomessa vain vähän kauhukirjoittajia, huonoja kauhukirjoittajia vai eivätkö kustantamot vain jostain syystä julkaise niitä?


      • G

        Marko Hautala: Kirottu maa (Poen ja Lovecraftin tunnelmissa).


      • Korppi
        kauhea kirjoitti:

        Mitä luulette onko suomessa vain vähän kauhukirjoittajia, huonoja kauhukirjoittajia vai eivätkö kustantamot vain jostain syystä julkaise niitä?

        Ehkä painopiste on ollut anglosaksisen kirjallisuuden kääntämisessä, se kun varmasti tuo "varmaa" rahaa. Osasyynä voi olla se, että kauhu katsotaan ns. pulp-kirjallisuudeksi, mitä se paljolti tietysti onkin.

        Mielenkiintoiseksi sen kuitenkin tekee se, että usein pulpissa käsitellään varjoon jääviä ongelmia silloin, kun "oikea" kirjallisuus jähmettyy kaavoihinsa. Vrt. viime aikoina ilmestyneet "kipeä kasvukertomus", "ankea lapsuus" ja muut "vähät maailmasta kun äitisuhde on persiillään"-tyyppiset vakavat tunnustuskirjat. Vastapainoksi kelpaisi vaikkapa kunnon zombi-lätistely, jossa oman pikku pään ongelmat saa unohtua, kun olemme kaikki aivottomia kannibaaleja, joita ohjaa puhdas kollektiivinen typeryys!


      • amatöörikirjailija
        kauhea kirjoitti:

        Mitä luulette onko suomessa vain vähän kauhukirjoittajia, huonoja kauhukirjoittajia vai eivätkö kustantamot vain jostain syystä julkaise niitä?

        Suomessa on varsin vähän kauhukirjailijoita, ja valitettavasti siitäkin pienestä joukosta enemmistö on taidoiltaan korkeintaan keskinkertaisia. Parhaasta päästä tällä hetkellä ehkäpä Marko Hautala.

        Syynä suomalaisen kauhun vähyyteen voi olla sekin, että moni taitava kirjoittaja karttaa kauhua, koska suomalaisen kaunokirjallisuuden kentässä äärimmmäinen realismin tavoittelu on aina ollut yliarvostettua. Kustantamot julkaisevat mieluummin joko pitkäveteisiä elämäkertoja tai vähintäänkin yhtä tylsää räkärealismia kuin kauhua tai fantasiaa. Alalla on sentään joitakin pienkustantamoja, jotka ovat erikoistuneet spekulatiiviseen fiktioon (Kuoriaiskirjat, Osuuskumma, Vaskikirjat...).


    • Kauhufani

      Tiedän vielä yhden suomalaisen kauhukirjailijan eli Jouko Raivion. Häneltä on ilmestynyt kaksi romaania; Yövuoro ja Henkiin herätetty.

    • IlyichUlianov

      Lovecraftilaista kauhua teki Boris Hurttaa ennen jo S. Albert Kivinen, jonka fiktioon Hurtta viittaa omassa tuotannossaan. Esim Hurtan novellissa "Pirun Kirjojen Kintereillä" viitataan suoraan Kiviseen ja hänen novelliinsa "Keskiyön Mato Ikaalisissa".

      Hurtan toimittamassa Lovecraftiläisessä antologiassa "Kultainen Naamio" on lisäksi tälläisiä nimiä:

      "S. Albert Kivinen : Cthulhun mytologiasta
      Sauli Santikko : Kultainen naamio
      Boris Hurtta : Myöhempinä aikoina
      S. Albert Kivinen : Maan hönkä
      J. Kouta : Beliar
      Sauli Santikko : Rajamaa
      Boris Hurtta : Tulvavuoksen jumalat
      Kari Nenonen : Ravintola
      Maarit Verronen : Uhrituoksujen viesti
      Johanna Sinisalo : Me vakuutamme sinut "

    • löytyy

      Eija Jansson-Kielletyt huoneet
      Mia Vänskä-Musta kuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      171
      22219
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      73
      9420
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      27
      7417
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      6600
    5. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      79
      6281
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      180
      5884
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      32
      4908
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      89
      4536
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      97
      4319
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe