Hei !
olen pistänyt merkille seuraavan asian. Hyvin Monilla Naispuolisilla koiran omistajilla on koirana juuri nartu-koira uroksen sijaan. Mikä mahtaa olla syynä "tyttö-koiran" valintaan. Valitaanko narttu koira vain sen takia kun itsekkin ollaan "Narttuja".Miehet ottavat uroskoiran yleensä sen takia ettei tarvitse vahtia juoksuja jne.kommentteja ja mielipiteitä kiitos.
Terv. Collie uroksen omistaja
olen pistänyt merkille seuraavan asian. Hyvin Monilla Naispuolisilla koiran omistajilla on koirana juuri nartu-koira uroksen sijaan. Mikä mahtaa olla syynä "tyttö-koiran" valintaan. Valitaanko narttu koira vain sen takia kun itsekkin ollaan "Narttuja".Miehet ottavat uroskoiran yleensä sen takia ettei tarvitse vahtia juoksuja jne.kommentteja ja mielipiteitä kiitos.
Terv. Collie uroksen omistaja
Vastaukset 9
Vanhimmat
ja narttuja,uroksia emme pidä koska se juoksujen takia voi muodostua niille aikamoiseksi stressiksi koska moni uros ei syö kunnolla juoksujen aikaan ja jos on monta narttua,niin juoksut saattaa kerralla kestää viikkoja.Muutoin ottaisin nytkin erittäin mielelläni uroksen kotiin,näyttelyissä käyvälle se on kiitollisempi vaihtoehto kun hormoonitoiminta ei tiputa turkkia jatkuvasti ja muutoin en hirveän isoa eroa urokselle ja nartulle tee,eivät ne niin kovin erilaisia loppujen lopuksi ole.Mutta en halua kiusata poikaraukkaa(koska kasvattaja ei hyödy leikatusta uroksesta )joten sellaista en omaksi ota ainakaan toistaiseksi,vannomatta nääs paras.Niin ja siis olen nais-ihminen itse ;)
mulla on ollut 8 narttua ja 2 urosta.Nykyinen on uros ja valinta oli helppo,ei juoksuja.Ja tulevakin on uros.Luulen,että valinta tulee pitkälti sen mukaan mihin käyttöön koira tulee.
Ja naisen valinta narttuun varmaan perustuu siihen,että nartut on vähän helpompia ja pienempiä isoissa roduissakin kun urokset.
Itsessä kun kytee kasvattajan kipinä niin tällähetkellä uros on "turvallisempi" valinta.
molemmat. Narttuja on ollut 6 ja uroksia 7 (sakemanneja), eli aika tasoihin menee. Olen siis nainen. Mun mielestä taasen uros on helpompi kuin narttu, mutta mielipiteitähän on monia.
joten en osaa vastata tuohon oikein juuri mitään. Pentua tiedustelevat ihmiset kyllä kyselevät urosta enemmän oli sitten kysyjänä nainen tai mies.
Enpäs ole ikinä asiaa miettinyt. Minulle uros oli selvä valinta, vaikka nainen olenkin. Jotenkin en osannut nähdä itseäni narttu koiran kanssa. Tiedä sitten miksi.
Kyllähän siihen vaikutti sekin että olen aika sählä ja kasvattajan kanssa sitten katsottiin että en ihan sitä arinta pentua saa vaikkakin kärsivällisyyttä löytyy. Pelkäsin vain sitä että kun on kyseessä eka koira ja jos se sitten on kovin pehmeä ja arka niin kohellan sen pilalle.
Ja täytyy kyllä aiheen vierestä sanoa että nappiin meni pennun valinta.
Uros on minulla, johtuu osaksi noista juoksumurheista, ja toiseksi siitä, että itsekin olen uros ja kuvittelen lukevani ja ymmärtäväni urosta paremmin. Sitten mielestäni urokset on jollain tavalla iloisempia ja helpompia motivoida ihan vain esim. leikkimällä. Monet nartut on mielestäni vähän "tosikkoja". Ei minulla tietenkään mitään narttuja vastaan ole, mutta itselleni tuntuu uroskoira sopivammalta.
kaksi uroskoiraa (eli ukkovalta), itse valitsein uroksen juuri siitä syystä, etten jaksa niitten juoksujen kanssa ihmetellä. Ehkä siis kuulun mielestäsi vähemmistöön?!
Voisin kuvitella ottavani nartun jos olisi tarkoitus aloittaa kasvatusta, mutta tuskin muuten. Sekä miehet/urokset ovat selkeämpiä kuin nartut. Kyllä taitaa noilla koirillakin olla uroksilla se "putkiaivo"...
uros kotoa löytyy, vaikka naarasta etsittiin. olen kyllä 100% tyytyväinen valintaani! :)jos joskus otan toisen koiran, niin se tulisi olemaan naaras.ihan siitäkin syystä, ettei koirani siedä uroksia. ennen urosta olin hieman hienohelma ja ajattelin, että koska olen nainen niin narttu olisi kiva. nykyään uroksen kanssa juostaan risukasoissa kumpparit jalassa, hienoudesta piittaamatta.:)
en kasvattaisi, ottaisin uroksen. Ainakin omassa rodussani urokset on suoria ja tiedän aina, mitä niiden päässä liikkuu. Nartut on kekselijäitä ja toisinaan kieroja.
Ainakin mun rodussa uros on helpompi. Rodusta löytyy paljon erittäin dominoivia narttuja.