Uskomatonta,mutta totta parempi voitti,huonompi hävisi,oliko se Saksa,voi oli,oli.Italia oli täynnä intoa ja se jatkuu myös viim. otteluun.
Toivon vain,että Portugali pääsisi loppu taistoon.Vielä kerran HYVÄ ITALIA!
Toivon vain,että Portugali pääsisi loppu taistoon.Vielä kerran HYVÄ ITALIA!
Vastaukset 19
Vanhimmat
samaa mieltä. olen tyytyväinen että italia voitti, mutta veikkaisin, että portugali kaatuu tänään.
hauskaa, nautittavaa katsottavaakin, kun pelaajat nauttivat pelatessaan. Ja mitä taituruutta! Viimeinen 10 sek ja jännätään, ehtiikö Saksan hyökkäys vielä Italian maalille asti JA samassa onkin Italia se, joka tekee maalin niin maltilisesti, hallitusti, taiturimaisuudella. Tuntui kuin aikaa olisi vielä vaikka kuinka. Saksalta oli siinä vaiheessa jo pallo kirjaimellisesti hukassa.Peli todella jatkuu viimeiseen vihellykseen saakka! Parempi voitti!
Italia ansaitsi täysin eilisen voittonsa. Saksalaiset odottivat jatkoajalla vain ja ainoastaan rangaistuspotkukilpailua. Onneksi italialaiset pitivät huolen, ettei näin käynyt, ja aivan ansaitusti (mm. kaksi tolppaa). Olisihan se ollut suuri vääryys, jos Saksa olisi voittanut maailmanmestaruuden pelkillä rangaistuspotkuilla!!
Sääli iltalialaisia, joiden on tyydyttävä hopeaan, sillä Ranska tulee ja voittaa kultaa. Ja Henry lisäksi maalikuninkuuden. Näin on!
Oikeutetusti Italia finaaliin! Hieno fiilis,parempi tulkoon vastaan tän illan pelistä. Forza Italia!!!
Joukkue pääsi jatkoon Australiaa vastaan tuomarin avustuksella!
Materazzi heitettiin pihalle täysin käsittömättömästi siinä pelissä, Italia joutui pelaaamaan vajaalla hyvin pitkään.
Tuomari kyllä tarjosi Australiallekin avaimia otteluun heittäessään Materazzin käsittämättömällä suoralla punaisella ulos, keltainen olisi ollut mahdollisesti oikeutettu, mutta punainen ei missään nimessä.
Pilkku oli kyllä aika tyly tuomio lopettamaan Australian hienon taistelun näissä kisoissa, mutta Aussi pelaaja kuitenkin heittäytyi Grosson juoksulinjalle, vaikkakin videoiden perusteella tottakai voidaan kiistellä "filmasiko" Grosso kontaktin vai ei.
Aussien pakki meni lankaan omassa boxissaan, kun meni liukutaklaamaan. Eihän pakit tee näin omalle alueellaan tuollaisessa tilanteessa !
pärjäis ja siksi Italian ei tarvii voittaa! Onneks Brasilia ja Englanti sentään on tippuneet!
on sydän mukana siinä, mitä teet. Kunhan se ei ole kenenkään vahingoksi tai ketään vastaan henkilökohtaisesti. Peliähän tämä vaan on ja siksi jää. Ei taitoa ja saavutuksia saavuteta latteilla panoksilla.
Jokatapausessa eilinen peli oli hienoa katsottavaa; yllätyksiä täynnä. Juuri kun italian pelaajat oli varsinaisen peliajan päättyessä hikisiä ja loppuunajettuja, väsyneitä... loisti koko joukkue uutta varmuutta ja rauhallisuutta kokoajan lisää loppua kohti.
parempi eilisessä pelissä ja ansaitsi voittonsa! MUTTA sillä ei taas ole mitään tekemistä sen kanssa etteikö makaroonit(italiaanot) olisi perseestä ja syvältä! Italialaiset ovat vain lantaa!
Puoli voittoa että myönnät Italian paremmaksi osapuoleksi eilisessä ottelussa, mutta silti pitää heittää lokaa vielä niskaan. :) Aika katkeraa, aika katkeraa.
Toivoisin Italiaa tai Portugalia voittoon, mutta on sellainen kutina persiissä, että kolmikko on tämä:
1. Ranska
2. Italia
3. Saksa
Meitsi toivoo tätä järjestystä:
1. Italia
2. Ranska
3. Saksa
En kuitenkaan painu murheen alhoon vaikka Ranska voittaisi. Joka tapauksessa minun unelmafinaalini on Italia-Ranska.
Italian peleissä tv kannattaa kääntää kyljelleen niin näkee italian poikiakin pystyssä. Tosin sillon kenttä on kaatunut niiden päälle:)) Kymmenen kuolemaa per peli per pelaaja.
Ihmetyttää tosiaan miten katkeria suomalaiset (ilmeisesti enemmistö miehiä..) on italialaisille. Ainakin sen käsityksen saa kun tätä palstaa lukee. Tuntuu siltä että jalkapallo on kaikille vain tekosyy haukkua italialaisia ja Italiaa..Tosi lapsellista käytöstä ja varsinaista jalkapallon asiantuntemusta!
FORZA AZURRI E VIVA L´ITALIA!!!!
Onnex Italia näytti kaikille osaavansa pelata ja tiputti ylimieliset saksalaiset pois finaalista! Yes! Suomalaiset ovat aina katkeria italialaisille jalkapallosta ja myös siitä ettei he voi mitään et suomalaisia naisia aina kiinnostaa italialaiset miehet enemmän kuin suomalaiset!!
Moniko mamma on jäänyt tumman Miniccin viereen esim.Minavoon jne....Kateus.kateus...Mutta vielä kerran ;BELLA,BELLA,ITALIA!
Noniiiiiiiiiiiiiiiii!!!! aina italialaisia haukutaan filmaamisesta, mutta mitä teki ranskan kultapoika henry.....YÄÄÄK!!! JOKU ROTI PITÄÄ OLLA!!! noh, mutta kohta on vastassa cannavaro!!!! se on näin että ITALY vie mestareuuden ja se on ansaittua!!!!!!!!!!!!
T: Italia fani pikkupojasta asti.