Koulutusnetti on päivitetty!

eli opetusministeriön koulutusnetti on päivitetty! laittamalla vuodeksi 2007 löytää tämänvuoden pisterajat,eikä tämä ole mikään vitsi! Oman koulutuohjelman sisäänpääsy on helpottunut 10pisteellä \o\/O/!

http://www.koulutusnetti.fi/
254571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

mitä noista siellä pitää sitten klikata? En ymmärrä, voisitko kertoa miten ne pisterajat saa näkyviin sieltä? Mitä kohtia pitää hiirellä klikata? Tää olis niin tärkeää! Kiitos ja anteeksi tyhmyyteni :)

Äänestä

Olen varmaan tosi tyhmä, jos ne sieltä löytyvät niin kertoisitko mistä?

Äänestä

Eli menkää ensin tuohon osoitteeseen, sieltä "koulutustarjontahaku". Sitten vaan valkkaatte omat vaihtoehdot noista hakuehdoista, ne näkyy vierekkäisessä valitut hakutekijät-boxissa sitten kun ne on valkattu sinne.
Tarkistakaa myös, että vuodeksi on laitettu 2007!
Sitten vaan "käynnistä haku". Ja tulee vaihtoehtoja ja sitten vaan painaa haluamastaan linkistä ja ko. paikan tiedot tulee näkyviin, voi kyllä kestää hetken aikaa.
Ja huom. kaikien paikkojen pisteitä ei ole nähtävissä, mutta suurimman osan kuitenkin...
Ja jos ei toimi siltikään, niin laittakaa tänne vaikka viestiä, josta käy teitin hakutiedot selville (koulutuspaikka, koulutusohjelma, paikkakunta) niin voin vaikka käydä tsekkaamassa teitin puolesta, jos tänne päin vielä "eksyn". :)

Äänestä

Suurin osa liiketalouden pisterajoista jotka näkyy on aikuiskoulutuksen pisterajoja. Nuorisopuolelle ja yo-pohjakoulutuksena ei näy vielä oikeastaan missään.

Äänestä
  • ainakin pääkaupunkiseudun koulujen nuorisokoulutuksen pisterajat.

    Äänestä

  • löytyy kirjoitti:

    ainakin pääkaupunkiseudun koulujen nuorisokoulutuksen pisterajat.

    Niin löytyy,eli laitatte tuolta ylhäältä vuoden 2007 oikeat valinnat muihin hakukysymyksiin ja tämän vuoden pisterajat pärhtävät ruudulle..

    Äänestä

  • Chine kirjoitti:

    Niin löytyy,eli laitatte tuolta ylhäältä vuoden 2007 oikeat valinnat muihin hakukysymyksiin ja tämän vuoden pisterajat pärhtävät ruudulle..

    eli eka http://www.koulutusnetti.fi siitä koulutustarjontahaku vuosi 2007..yksinkertaista ainaki mun koulun luvut löytyy

    Äänestä

  • Chine kirjoitti:

    eli eka http://www.koulutusnetti.fi siitä koulutustarjontahaku vuosi 2007..yksinkertaista ainaki mun koulun luvut löytyy

    Eikös nuo ole viime vuoden eli 2006 tietoja? Tietojen yläpuolellahan lukee "yhteishaun tilastotietoja hakeneista ja valituista edellisenä vuonna"..ainakin pohjois-karjalan amkn liiketalouden kohdassa lukeepi noin...?

    Äänestä

  • hmm... kirjoitti:

    Eikös nuo ole viime vuoden eli 2006 tietoja? Tietojen yläpuolellahan lukee "yhteishaun tilastotietoja hakeneista ja valituista edellisenä vuonna"..ainakin pohjois-karjalan amkn liiketalouden kohdassa lukeepi noin...?

    nih ku toi on haulle 2007 ni viimevuosi tarkottaa 2006..duh?

    Äänestä

  • Chine kirjoitti:

    eli eka http://www.koulutusnetti.fi siitä koulutustarjontahaku vuosi 2007..yksinkertaista ainaki mun koulun luvut löytyy

    jos nuo ovat oikein tuolla, hakemalleni linjalle oli tuon mukaan laskenut pisteraja reilusti. Ainakin päivitys pvm on 28.6.2006

    Äänestä

Mää en löydä. Tampere, laboratorioala, pirkanmaan ammattikorkea. Missä siellä muka jotain pisterajoista lukee? Auttakaa.. Jooko?

Äänestä
  • Ei kaikki linjat julkasekkaa niit muualla ku koulutusoppaissa..tai sit ei viel oo päivittäny noita..osa on osa ei

    Äänestä

  • Juu, mä tsekkasin kans ton sun paikan (jos nyt oikean paikan tsekkasin), eli ei siellä ole mitään merkintää niistä pisterajoista.
    Joissakin siellä on näin, ettei pisteitä ole sinne kerrottu...

    Äänestä

Koulutusohjelman pistemäärä nousi viidellä pisteellä viimevuotisesta jolle hain :( Viime vuonna jäi 1,5 pistettä vajaaksi ja ajattelin, että tänä vuonna ehkä tärppäis. Voi surku.. Nyt ei voi ku kärsiä ja odottaa.

Äänestä
  • Miksi tuolla kerrotaan vain nuo ammatillisenkoulutuksen alin hyväksytty pistemäärä (tai mikä nyt olikaan...) eikä lukion päättötodistuksen/yo-todistus pisteitä? :/ En ole tyhmä, en vain tajua. :)

    Äänestä

  • mietinpävain kirjoitti:

    Miksi tuolla kerrotaan vain nuo ammatillisenkoulutuksen alin hyväksytty pistemäärä (tai mikä nyt olikaan...) eikä lukion päättötodistuksen/yo-todistus pisteitä? :/ En ole tyhmä, en vain tajua. :)

    Tuossapa aika naseva kysymys..joissain noissa on ja joissain taas ei,kuka tietää..ehkä se on koulusta kiinni koska onhan linjalle muiteki otettava ku ammattikoululaisia :D

    Äänestä

  • mietinpävain kirjoitti:

    Miksi tuolla kerrotaan vain nuo ammatillisenkoulutuksen alin hyväksytty pistemäärä (tai mikä nyt olikaan...) eikä lukion päättötodistuksen/yo-todistus pisteitä? :/ En ole tyhmä, en vain tajua. :)

    Jos koululla ei ole erityistä kiintiötä ammattikoululaisille, pisteet ovat samat kaikille. Jos kiintiö on, ammattikoululaisten ja yo-papereilla päässeiden pisteet on ilmoitettu erikseen.

    Äänestä

Mitkä pisterajat mahtaa tähän olla, kun en saa näkyviin ????????
Siis Liiketalouden ja tradenomiksi.
Kiitos........

Äänestä
  • Liiketalouden ammattikorkeakoulututkinto, Tradenomi


    Aloituspaikat 174

    Yhteishaun tilastotietoja hakeneista ja valituista edellisenä vuonna
    naiset    miehet    yhteensä    
    1. sijaiset hakijat    226    183    409    
    1-5 sijaiset hakijat    1078    871    1949    
    Valitut     154    76    230    

    Yhteishaussa ensimmäisessä valintaehdotuksessa hyväksyttyjen alimmat pistemäärät pohjakoulutuksen mukaan edellisenä vuonna:

    Ammatillinen tutkinto    64.96

    Äänestä

Jyväskylän ammattikorkeakoulu, liiketalous, 67p. raja, jesh, laski 7p. viime vuodesta, ja lähtöpisteitä mulla oli 51p. ja kokeesta odotan saavani 17-22p. :) Onneks olkoon kaikille, ens tiistaina kait aikaisintaan saa tietää virallisesti tulokset.

Äänestä
  • Eikö mun tietoja sitten löydy ku tää koulutus ei ala ens syksynä. Alkaa vaan jokatoinen vuosi :(

    Mulla ei ainakaan toimi. Voiko joku kattoo: Oulu, ensihoito yo.

    Äänestä

Voiko tää nyt olla totta että alotuspaikkojen määrä on 70 ja valittuja on 34?! Hakijoita kuiteski jotain 150.. Aika vaikeet oli kokeet.. Näillä pisteillä mun pitäis päästä kaikkiin kolmeen kouluun joihin hain, jippii!!! Kemi, Tornio liiketalous ja kemi liiketoiminnan logistiikka.. No odotellaan nyt kuiteski virallista lappusta.. =)

Äänestä

Olen siis hakenut Stadiaan hoitotyön sv..sekä sh että th ja myös kätilö. Nyt kuitenkin ihmettelen, että jos katsoo noita pisterajoja niin kuinka voi olla eri pistemäärät riippuen katsooko kevät 2007 vai syksy 2007 alkavaa koulutusta????

Siis esim sh pisteraja näyttäisi olevan tänä ollut 49 kun katsoo kevät 2007 alkavan koulutuksen tietoja. "Yhteishaussa ensimmäisessä valintaehdotuksessa hyväksyttyjen alimmat pistemäärät pohjakoulutuksen mukaan edellisenä vuonna 49.00" Sitten jos katsoo syksy 2007 alkavan koulutuksen tietoja niin siellä samassa kohdassa pisteraja on 43.00. Eli mikä olisi siis muka edellinen haku syksystä 2007?? Eikö se nyt edelleen ole kuitenkin tämän kevään haku vielä se edellinen.

Ei tuosta siis tainnut minulle ainakaan olla kaiketi mitään hyötyä kun ei voi tietää mikä on alin pistemäärä jolla päässyt sisään.

Äänestä

vaaditaan pisteitä:
Ammatillinen tutkinto 43.00
Ylioppilas 48.00

Epäreilua, kun ammattikoululaisten tarvii saada 5 pistettä vähemmän :( tuossa vaiheessa saisi sisällepääsy olla kaikille tasavertainen, kun lähtöpisteitä ei oteta enää huomioon. 5 pisteen ero on aika merkittävä.

Äänestä

voisiko joku katsoa turun amk:n(loimaan yksikkö) sosionomi puolen pisteitä ja laittaa tänne. en saa sivua auki=/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Chine kirjoitti:

eli opetusministeriön koulutusnetti on päivitetty! laittamalla vuodeksi 2007 löytää tämänvuoden pisterajat,eikä tämä ole mikään vitsi! Oman koulutuohjelman sisäänpääsy on helpottunut 10pisteellä \o\/O/!

http://www.koulutusnetti.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu