Kaikki jotka vastustavat sananvapauden rajoittamista tällä palstalla ylläpidon ja mopin toimesta voivat laittaa palautetta joko tähän ketjuun tai klikaamalla vaikka nappia ilmoita asiattomasta viestistä ylläpidolle....ja kirjoittamalla oman kielteisen kantansa sananvapauden rajoittamisesta tällä palstalla.
Asialliset viestiketjut pitää pysyä niin ajankohtaisina keskustelun aiheia kuin arkistossakin.
Asialliset viestiketjut pitää pysyä niin ajankohtaisina keskustelun aiheia kuin arkistossakin.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Olen samaa mieltä.
Ihmiset, jotka kirjoittelevat keskustelu-palstalle, että muiden ei tulisi kirjoitella keskustelu-palstalle, vain rikkovat keskustelupalstan sääntöjä ja tekevät muutenkin itsestään hassuja...
Tämä on keskustelu-palsta.
Jos jotakuta ei miellytä tämä palsta, niin silloin pitäisi kai poistua palstalta.
lapset on sellasia, että ne haluaa, että muutkin ajattelee samalla lailla kuin ne itse.
Mutta lapset oppivat aikuisten ohjauksessa, että jokaisella ihmisellä on oma mieli, eikä muita voi pakottaa ajattelemaan samalla tavalla kuin itse.
Tuntuu niin hassulta, kun on joitakin vl-uskovaisia, jotka eivät ole tässä asiassa aikuisiksi kasvaneet.
Minusta sellaiset kirjoitukset, jotka on kirjoitettu estämään ja häitiköimään toisten kirjoittelua (uhkaamalla sillä, että oikein uskomassa olevat eivät voi täältä mitään saada - ja tällä tavoin syyllistää tälle palstlle kirjoittelijoita) on asiatonta.
Voimakkaan asiatonta on syllistäminen, jota tehdään Jumalan nimeä väärinkäyttäen.
Jumala ei syyllistä. Nämä muutamat häiriköt syyllistävät ja yrittävät vedota siihen, että se olisi itse Herra joka keskustelijoita kehoittaa poistua palstalta.
"Voimakkaan asiatonta on syllistäminen, jota tehdään Jumalan nimeä väärinkäyttäen."
Tämähän on hyvin tuttu strategia niin vl-piirissä kuin monissa muissakin uskoissa. Sillä tavalla paetaan omien sanomisten/tekemisten vastuusta. "Enhän se minä ole vaan Jumala". Tutuin esimerkki tästä lienee sanonta: "Emme me tuomitse vaan Jumala(n sana)."
Tämä vastuun pakeneminen on vähän samaa kuin murhaaja sanoisi, että enhän minä tappanut vaan se aseen kuula. Ei taida mennä tällainen selitys läpi oikeudessa.
"Jumalahan" antaa tietysti oikeuden millaiseen käytökseen tahansa. Jumalan nimissähän monta sotaakin on käyty ja käydään. Hyvin monikäyttöinen kaveri tuo Jumala.
Sananvapauden tulisi toteutua myös vanholislestadiolisella kskustelupalstalla eikä ketjuja saa poistaa arkistostakaan ilman perusteita. Ymmärrän asiattomien keskustelujen poistamista mutta en ymmärrä että niin suuri joukko asiallisia hotokokouksia koskevia viestiketjuja poistuu lyhyellä aikavälillä. Tämä tyyli johtaa siihen että ihmiset sekä joutuvat että alkavat kopioimaan viestejään oman koneensa muistiin. Ja ne laitetaan aina udelleen ja uudelleen näkyville jos ei tänne niin muualle.
Sananvapaus on sitä että jokainen saa sanoa sen mitä haluaa ei sitä että pitää sanoa se mitä joku muu haluaa sinun sanovan. Sensuuri silloin kun se kohdistuu asialliseen keskusteluun loukka jokaista keskusteluun osaa ottanutta.
Tämä palsta on osoittanut tarpeellisuutensa, sen voi kuka hyvänsä todeta nähdessään miten aktiivisesti keskustelua päivittäin täällä käydään. Tämä onkin ainoa foorumi, jossa nykyiset vanhoillislestadiolaiset ja myöskin muut siinä sivussa voimme käydä avointa keskustelua. Tässä mielessä palsta on ainutlaatuinen.
Toivon omasta puolestani että palstan keskustelu pysyy asiallisena eikä sääntöjä rikota.
On ilmeistä että palstalta on perusteitta poistettu runsaasti viestejä, joidenkin asiattomasti tekemien poistoilmoitusten perusteella, tai jonkun muun tahon aloitteesta.
Pidän tällaista toimintaa palstan periaatteiden ja avoimen sananvapauden vastaisena.
Tällä palstalla on edelleenkin sananvapaus. Asiallinen keskustelu on edelleenkin sallittua ja toivottavaa kuten tähänkin asti.
On epäilty moppaajasefun poistavan sääntöjen vastaisesti mopin omaa uskonnollista vakaumusta kohtaan esitettyjä kriittisiä, mutta asiallisia viestejä ja kokonaisia viestiketjuja. Huoli on yksinkertaisesti vain sananvapaudesta.
aiheeton.
Laitapa hakusanaksi vaikka "hoitokokoukset" , niin tulet huomaamaan, että juuri muuta kuin kritiikkiä ei viesteissä olekaan.
Sananvapaus on minulle arvo.
On tärkeää että seriffi ei tee omia sääntöjä palstalle. Nyt on viitteitä siitä että mm. hoitokokousilmiöstä hän ei haluaisi tälle palstalle ketjuja.
Vastaavasti ´lestadiolaisten tupakanhimosta ilkkuvat tekstit saavat olla vaikka niissä on epäasiallistakin sävyä.
En ole vakuuttunut moppaajasefun ajatuksesta että "sanavapaus on hänelle join arvo". Itse tein eilen ilmoituksen ylläpitoon pyytäen heitä puuttumaan epäasialliseen sensuuriin.
joissa asialisia viestiketjuja poistetaan! Kyse ei ole hysterian lietsomisesta vaan siitä että täältä ei saa poistua viestiketjuja siksi että ne eivät ole sinun tai ylläpidon arvomailman mukaisia.
Sananvapauden pitää olla täälläkin sitä että on vapaus sanoa mitä haluaa miellyttää se sitte lukijaa tai ei.
Tälläkin palstalla "linkittäjä" oli kerännyt joukon asiallisia viestiketjuja jotka olivat poistuneet? Ovatko ne nyt ilmestyneet bittiavaruudesta takaisin? (en ole tutkinut)
Ennen suviseuroja meno tässä sensuurissa näkyi olevan aika villiä?
Kysynkin nyt sinulta mitä sananvapau sinusta on?
Sananvapautta vastaan rikkoo se että asiallisia viestejä/viestiketjuja poistuu ilman syytä. Siin niin että keskustelut rikkoisivat palstan sääntöjä tai edes hyvää keskustelukultuuria! Mikä sekin pitää tietyn inhimilliseen rajaan asti sallia että kaikki eivät ole samanlaisilla sanomisen lahjoilla varustettuja.
Mielestäni kritiikki on aiheellista ja ainakin itse kannatan ennen kaikkea sitä että kerran sensuurikin on kaikkien nähtävillä tällä palstalla myös kritiinkin tulee näkyä tällä.
Jos sananvapautta voidaan täällä rajoitaa aletaanko sitä rajoittaa myös muualla? Toivottavasti ei! Se on kuitenkin yksi arvokkaimmista perustuslakiin kirjoitetuista oikeuksita!
Mieti kahdesti ennenkuin käytät moppiasi silloinkin kun aihe on itsellesi arka ja itse soisit että ko aihe painettaisiin villaisella.
ole osaa eikä arpaa, kun se oli silloin reissussa! Itse kertoi niin. Joku fanaatikko on ilmeisesti pyytänyt ylläpitoa ne poistamaan, ja ylläpito on tehnyt sen tyhmyyttänsä, kun ei asioita tunne. Siksi ylläpitoa pitäisi tästä kaikesta valistaa. Voisitko sinä Moppi sen eteen jotakin tehdä?
..olemassa "arkoja" aiheita. On vain asiallista tai epäasiallista viestintää.
Epäasialliseen kommunikointiin kuuluu mm. toisen persoonaan kohdistuvat ala-arvoiset laukaukset, selkeä provoilu yms.
Muista myös se, että joskus asiattoman viestin poisto vie mukanaan palstateknisistä syistä myös sellaisia kirjoituksia, jotka hyvin saisivat olla täällä.
Tiedän palstalaisten perspektiivistä saattaa joskus näyttää, että sensuroin tai rajoitan keskustelua. Asia ei todellakaan ole niin. Harras toivomukseni on, että keskustelu kehittyisi edelleen niin, että mahdollisimman moni saisi itselleen mietittävää kirjoitusten pohjalta tai että myös oma sydän keventyisi. Valitettavasti toiveeni ei toteudu aina.
Tiedän, että palstaa seurataan monilla tahoilla. Kaikkien palstalaisten etu mielestäni on, että pyritään pitämään keskustelu hyvän maun rajoissa. Siihen eivät kuulu letkautukset, irvailut, nimeltä tunnetuiden henkilöiden perheasioiden esiin vetämiset ynnä muut ala-arvoisuudet. Sydämen sivistys paistakoon kirjoituksistamme.
ylläpidolle! En mopille!
Tiedän ja ymmärrän että Moppikin on kahden tuulen välissä ja voi olla että joidenkin ketjujen epäasiattomuuksien karsiminen vie aiheellisia viestejä mutta
- kun olen joitain viestejä itse pyytänyt poistamaan on tämä viesi ja sen alla olevat viestit poistuneet ei koko ketju...
Toisaalta en ymmärrä sitäkään että moppi sinä suuntaat sanasi suoraan minulle kun itse suuntaan sanani sinne minne ne mielestäni kuuluvat ylläpidolle....
Ja jos nyt olen oikein tätä järjestelmää ymmärtänyt kaikki pyynnöt joissa pyydetään viestin poistamista menevät myös ylläpidon tietoon....
Etsin kyllä muutakin palautelaatikkoa mutta sellasita mistä palaute olisi mennyt niille ylläpidon ihmiselle jotka täälä ovat hääränneet en löytänyt. Jos tämä on mielestäsi väärä tapa antaa ylläpidolle (ja myös sinulle palautetta) niin osita joku järkevä paikka jossa sen voi tehdä (mieluiten niin että muutkin tästä asiasta saavat tiedon).
näyttävät olevan sallittuja.
Siksikö että hän esiintyy omalla nimellään?
..ala-arvoisista laukauksista, niin helpotatte työtäni. Ketään täällä ei saa mennä asiattomasti nimittelemään, vaikka kuinka olisi omalla nimellään. Luen päivittäin satoja viestejä ja väistämättä joitakin jää silmäilemättä. Käyttäjävalitukset luen AINA ja käyn tarkastamassa viestin sisällön.
Miksi tämä Mika Myllylän suviseurareissu on niin arka aihe. Pitääkö tästä ilmoittaa iltalehdelle suoraan???
Ensiksikin: hänellä on täysi vapaus tulla suviseuroihin siinä missä muillakin. Tätä palstaa nyt ei ole kuitenkaan tarkoitettu kenenkään nimeltä mainitun henkilön seurakäynneistä keskustelemiseen, vaikka hän nyt sattuisi olemaan koko kansan "tuntema" henkilö.
Toiseksi: ensimmäinen ketju muuttui muutaman asiallisen viestin jälkeen hänen yksityiselämänsä repostelemiseksi ja irvailuksi. Onko se kristillistä ja sopivaa? Siinäpä pohtimista meille kaikille.
Kolmanneksi: tämä ei ole mikään netti-iltalehti, jossa pyritään spekuloimaan yksittäisten ihmisten elämällä ja tekemisillä. Olettaisin Myllylänkin perheineen olevan asiasta samaa mieltä kanssani.
ole edes julkisuuden henkilö kuten Mika Myllylä.
..tietoisesti ja vapaasta tahdostaan omalla nimellään. Siinä ero.
Aimo Hautamäki arvosteli katkeraan sävyyn keskustelijoista anomyyminä esiintymisestä palstalla.
Leena Huovinen on osoittanut tavatonta siviilirohkeutta ja vastuullisuutta tuodessan käsityksiään esiin omalla nimellään.
Kaikki hänen henkilöönsä kohdistetut asiattomat tölväisyt tulisi Mopin poistaa oma-aloitteisesti, aivan yhtä nopeasti kuin hän on poistanut viestejä, joissa on saatettu mainita joku julkisuuden henkilö, joka on myös vl. Esimerkki: vielä noin vuosi sitten oli Mopin mielestä väärin mainita täällä esim. Mikael Pentikäisen nimi, asiallisessa keskusteluyhteydessä.
Päätä jo, kumpaa mieltä olet minun henkilööni käyvistä negatiivisista viesteistä. Hyväksytkö ne, vai et? Muutaman minuutin sisällä olet esittänyt kaksi vastakkaista mielipidettä.
???
...sinun tai kenenkään muun suuntaan annettuja asiattomia tölväisyjä. Kyse oli siitä, voiko sinusta puhua _nimeltä_ . Olet täällä omalla nimelläsi, joten oletan, että sallit itsestäsi keskusteltavan omalla nimelläsi, tietenkin sivistyneesti.
Pahoittelen, jos sait vaikutelman, että hyväksyn kohtaasi suunnatut asiattomuudet.
Asia selvä.
Moppi on saatava pois ja uusi sheriffi tilalle.
uusi sheriffi. Nykyinen vetää liikaa vl-herätysliikkeen suuntaan. Sheriffin pitäisi olla puolueeton.