Argh! Rönsyleinikki tuntuu valtaavan koko nurmikon. Salakavalasti rönsyillen se valtaa koko ajan suurempia alueita ja samalla tukahduttaa ruohon kasvun. Olen yrittänyt kitkeä juurineen käyttäen tavallista haarukkaa, mutta työ on eläimellinen urakka! Neuvokaa kuinka saan leinikin pois pienimmällä vaivalla.
Rönsyleinikki
2
545
Vastaukset
- pms68
itse otan napakan otteen ruusukkeen tyvestä ja nostan ilmaan. Juuret ovat aika pienet vaikka tuuhea tupsu onkin!
Myrkyttämällä saa tuloksia, mutta vaihtelevasti. Jos rönsyt eivät ole juurtuneet maahan nin kuolevat mukana emotaimen kanssa. Muuten joutuu hommiin erikseen..
Kokeile myrkkyä joka on tarkoitetty leveälehtisille kasveille olisiko nimi toxan? Nurmikon pitäisi jäädä jäljelle ja voit levittää vaikka kastelukannusta pahimmille paikoille. Itselläni on suurehko pumppuruisku jonka säiliöön laitan myrkyn ja sitten sumuttelen sopiviin kohteisiin.- hapanta
Siinä on maa ilmeisesti hapanta ja tiivistä. Kunnon kalkitseminen niin leinikit ei tykkää kasvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739440Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3236619Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805904Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot334920HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944565Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770