auto on naapurin, mut kiinnostuin asiasta sillä auto on ollut monesti huollossa koska lämmöt nousee vaikka kaikki jäähdytykseen liittyvät on käsittääkseni käyty läpi ja vanhat osat vaihdettu.
Auto ois vuosimallia -88 tai -89 3.0 v6 farkku automaatti laatikolla. Oisko jollain viisaalla kokemuksia tai tietoo asiasta
Auto ois vuosimallia -88 tai -89 3.0 v6 farkku automaatti laatikolla. Oisko jollain viisaalla kokemuksia tai tietoo asiasta
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mikä hiton merkki on kyseessä ?
Keine aavistuis??
Jos kyseessä on mersu niin V6:sta siinä ei todellakaan ole.
Mersulla oli suoria kuutosia vain tuossa vaiheessa.
Paljonko lämmöt nousee?
joo ei se v kutone oo ku tarkemmin ajattelee.
lämmöt nousee kiehumis pisteesee
LÄmmöt voi nousta noin 115 asteeseen,pääasia on että kone ei KEITÄ.Jos et tiedä mitään mersuista niin älä koske niihin!
et oon koskemassakaan
et oon koskemassakaan
Termostaatti jumissa kiinniasennossa tai hihna niin löysä,että vesipumppu ei kierrä
Laske pakkasnesteet pois, ota termari pois(kiinnitä letku takaisin lohkoon) ja laske letkulla järjestelmä täyteen kylmää vettä. Syylarille tuleva yläletku irti ja kone käyntiin. Vesi pitää tulla vauhdilla letkusta eli pumppu toimii. Irrota termarille menevä putki, avaa syylarin alatyhjennyshana ja laske vettä paineella syylarin läpi "vastakarvaan". Uusi termari ja pakkasnesteet sisään. 300D:ssä on viskotuuletin. Koneen ollessa kuuma se pyörii mukana. Vaihda hihna. Vie auto huotoon (ei veholle)
Jos kaikkea on jo kokeiltu, niin vois tehdä järjestelmän pesun. Ei maksa juuri mitään. Joskushan on autosta saattanut mennä kannentiiviste tms. ja jäähdytin on tukossa öljyisestä limasta. Jäähdytysjärjestelmä lasketaan huolellisesti tyhjäksi jäähdytysnesteestä ja täytetään 150g:lla astianpesukoneen pesuainetta puhtaan veden kera. Käytetään moottori toimintalämpötilaan ja annetaan vaikuttaa 4h. Ei saa ajaa pakkaskelillä, koska jäähdytin jäätyy alareunasta ja veden kierto loppuu -> keittää varmasti. Pesuaineet poistetaan ja huuhdellaan huolellisesti. Täytetään uudella pakkasneesteellä. Jos vika ei poistu, niin ongelma rakenteellinen. Vesipumpuista on joskus syöpynyt pumppusiivikko olemattomiin. Termostaattihan se usein lämpöongelmiin syypää on, mut olettaisin et se on jo vaihdettu (toivottavasti oikeanmalliseen).
Jos vesi kiertää, termari toimii, jäähdytin on puhdas ja ilmalukkoja ei oo, niin ongelmia ei pitäis olla. Tuuletinta ei periaatteessa talviajossa tarvii, joten sen voi sulkea mielestäni vika-analyysistä pois. Joskus on letkut turvonneet öljystä niin, et vesi ei pääse kiertämään.
Niinköhän tuolla astianpesuaineella kärsis pestä?
Sillä kyllä luulis kakkan lähtevän...mutta tohtiiko kokeilla? Mitähän nuo kennot tykkää?
Tuolla konstilla kyllä vois moni auto muuttua lämpimämmäksi...jos lämppärin kenno putsaantus.
Kokemuksia kellään?
Se kaupallinen aine mitä myydään autotarvikeliikkeessä on muuten pääsääntöisesti ihan samaa. Viikko sitten ostin sellasen purkin ja aloin tuoteselostetta paremmin tutkia, niin siinä on yli 70% Na2CO3:sta, eli Natriumkarbonaattia. Tätä samaa myrkkyä on käytetty konepesuaineissakin. Ph oli kans suurinpiirtein sama. Nykyään näyttävät käyttävän paljon myös Natriummetasilikaattia astianpesukoneissa, mut uskoisin, et aine on ominaisuuksiltaan samaa. Oon pessyt astinpesukoneissa valurauta-, sekä alumiiniastioitakin ja aineskin toistaiseks ne ovat löytyneet sieltä pesun jälkeenkin. Joku kyllä kertoi, et on enemmänkin käyttänyt auton jäähdytysjärj. pesussa ko. pesuainetta. Järjestelmähän huuhdellaan pesun jälkeen ja täytetään jäähdytysnesteellä, joka sisältää syöpymisenestoaineita. Altistus on niin lyhytaikaista, et ei siinä ehdi merkittäävää syöpymistä vielä alkaa. Itse laitoin noi autotarvikeliikkeen mömmöt sisään, kun oli tullut ostettua. Paskaa tuli muuten melkoisesti, vaik öljyä ei ollut koskaan päässyt järjestelmään. Autotarvikeliikkeessä maksaa muuten hunajaa: 150g 12e.
mielessä kun putsailee järjestelmää...tuohon systeemiin kun sais vielä jonkun pumpun pyörittämään nestettä kunnolla (nopea virtaus) koneen ollessa vaikka sammuksissa, niin luulis kakkojen saavan kyytiä.
Oisko ideoita pumpuiksi? Porakonepumput taitaa olla heikkotehoisia l. virtaus pieni?
Ps. Lopuksi tietenkin kirkastusainetta...tulee hohtavan puhdasta ;) ...hmmm...mitäs ainetta siinä on...?
Vain sisäisesti ja huuhtelutyön suorittajalle. Nestemäistä, pullossa teksti "013". Väritön, neutraali ja pehmeä. Valmistettu viljasta. Ympäristöystävällinen. Joskus vaikutus sama, kuin jäähdytysjärjestelmän puhd.aineilla. Oikea annostus selviää kokeilemalla. Vaikutus on silminhavaittava.
ja muistaakseni siinä oli perässä kirjain joko r (rähinä) ta k (keskustelu)
Niin ja sitte ei tarvikkaan ajaa, vaan huuhtelu onkin parempi tehdä tuolla pumppusysteemillä :)
mikä vika välillä tulee lämintä lämmitys laitesta ja välillä kylmää mottori lämpö on normaali
Jos säädin on 25 c asteessa, niin lämmintä pukkaa, mutta jos se on 15 c asteessan kylmää pukkaa.....